Генералният консул на САЩ Дебора Кембъл: Няма промени в лотарията "Зелена карта"
В разгара на лятото и навръх националния празник на САЩ - 4 юли, генералният консул на Щатите в България Дебора Кембъл сподели за читателите на "България Днес" всички подробности около издаването на работни и туристически визи, студентските програми и лотарията ДЗелена картаУ. Г-жа Кембъл, която е историк по образование, разказа и как прекарва времето си у нас. "Да се срещаш с нови хора, да откриваш нови места е едно от най-интересните неща", заяви в първото си интервю за български вестник генералният консул на САЩ в София.
Бисерка БОРИСОВА
- Г-жо Кембъл, лятото е време за пътувания, но понякога хора с почти еднакъв социален профил получават различен отговор от визовия отдел на американското посолство. Защо?
- Това е най-трудният въпрос, който някога са ми задавали. Не е лесно да се обясни на обикновените хора как точно консулският служител взима решение дали даден кандидат отговаря, или не отговаря на изискванията за издаване на виза. Самите изисквания изглеждат доста прости. Кандидатът трябва да убеди консула, че има достатъчно силни връзки със страната, от която кандидатства (в случая - България) и че тези връзки ще бъдат причина той да се завърне в нея след пътуването си в САЩ. Консулът трябва да бъде убеден и че кандидатът не възнамерява да извърши по време на престоя си в САЩ действия, които са непозволени от съответния статус, даден му от конкретния тип виза. (тоест ако отива да учи, няма право да работи Ц бел. авт.).
- До каква степен влияят на решението на консула годините, семейното положение, материалното състояние на кандидатите?
- Всички подробности, които споменете в молбата си, както и по време на интервюто, се считат за информация, на базата на която се преценява. Издаваме визи на всякакви хора - млади, семейни, несемейни, хора с малки доходи, както и заможни. Но и отказваме визи на хора от гореописаните категории - на базата на данни в техните биографии, както и на преценка за целта на тяхното пътуване. Всеки случай е индивидуален и се стараем да вземем справедливо и обективно решение.
- Понякога българските граждани получават виза от посолството на САЩ в София, но граничните власти на летищата в Америка не ги допускат в страната. Правилно ли е това?
- Визата, издавана от посолството на САЩ, дава право на кандидата само да пътува до който и да е контролно-пропускателен пункт в САЩ, където да кандидатства за допускане в страната. Кандидатстването за допуск там обикновено е много бърз и лесен процес: на съответното летище се попълва формуляр, който се предоставя на граничните власти. Граничните власти обаче имат правото да решат да не допуснат кандидата до територията на САЩ (въпреки издадената виза Ц бел. авт.). Това не се случва често, но ако се случи, означава, че съществуват данни за кандидата, които не са били известни на консулския служител в посолството, когато е издал визата, но граничният служител е разбрал за тях. Когато това се случи, граничните власти обикновено анулират визата и връщат гражданина в родината му.
- Какво може да направи такъв гражданин, ако смята, че е бил върнат без основание от граничните власти?
- Той може отново да кандидатства за виза. Междувременно обаче консулският служител в посолството ще направи повторна преценка за това дали кандидатът отговаря на условията за издаване на виза, като вземе предвид и наличната допълнителна информация от граничните власти.
Но думата "депортиран" може да означава много неща. Понякога това означава и наличието на съдебно решение, за което обикновено се налага забрана за влизане в САЩ за определен период от време. Това обикновено се обяснява на депортирания в съдебната зала.
- Вярно ли е, че условията по студентската програмата за лятна работа в САЩ се променят?
- Единствената промяна в програмата за "Работа и пътуване в САЩ", е че всички кандидати трябва да се явят на интервю. Издаваме визи на най-различни студенти, в това число на много студенти в първи и последен курс от тяхната университетска програма. Изискванията са само те да се обучават редовно в акредитиран университет в България, да говорят английски достатъчно добре. Студентите трябва да демонстрират здрави връзки със страната, в която живеят, и да убедят консулския служител, че няма да извършат действия, които не са позволени от техния визов статус. Аз самата съм имала удоволствието да интервюирам много кандидати, намиращи се на различен етап от своето образование. Имала съм възможност да се убедя, че образованието за тях е много важно и повечето от тях имат ясни планове за своето бъдеще.
- В момента България е обхваната от протести срещу правителството, а след изборите много хора заявиха, че се чувстват "репресирани" заради политическите си убеждения и искат да кандидатстват за политическо убежище в САЩ. При какви условия посолството би одобрило такова искане?
- Даден индивид може да кандидатства за убежище само в страната, в която търси убежище (тоест за да кандидатства човек за политическо убежище в САЩ, вече трябва да е пристигнал в Щатите Ц бел. авт.).
Статус на бежанец обаче се дава, ако към момента не се намирате в страната, в която се стремите да отидете. Всеки, който иска да получи статус на бежанец, трябва да се свърже с Комисията на ООН за бежанците.
- Във време на финансова криза много хора търсят работа в чужбина. Има ли в България посреднически агенции за работа в САЩ, с които посолството работи?
- Относно програмата "Работа и пътуване" има редица спонсори в САЩ и компании, които са регулирани и контролирани от САЩ. Те наистина помагат на студентите да си намерят работа. Списък с тези фирми може да бъде намерен на сайта http://travel.state.gov/visa/temp/types/types_1267.html
Освен горепосочените компании няма други агенции, които да са сертифицирани от американското правителство. Бих препоръчала на кандидатите да бъдат внимателни. Много компании предлагат своите услуги при намирането на работа в САЩ или при получаването на ДЗелена картаУ, но те могат да бъдат фалшиви. По този начин хората губят много пари. Факт е, че единственият начин да работите законно в САЩ е да си намерите американски работодател, който да подаде петиция от ваше име за издаване на работна виза.
- За да издаде виза, посолството иска договор с работодател. Работодателят пък, за да наеме българин, иска първо разрешително за работа в САЩ. Каква е последователността?
- За да работите в САЩ, ви трябва работна виза. За упражняването на някои професии, като например медицински сестри и лекари, е необходимо кандидатът да има и лиценз да практикува в САЩ. За да се сдобиете с работна виза, трябва да бъдете нает от американски работодател, който би искал да подаде петиция от ваше име за издаване на работна виза. Съответната компания подава петицията в Департамента по вътрешна сигурност, като понякога е необходимо и одобрението на Департамента по труда. Когато петицията е одобрена, тя се препраща в посолството в София и кандидатът се явява на интервю за работна виза.
Някои компании обаче не желаят да подадат петиция и да заплатят съответните такси за нея, така че те търсят да наемат само кандидати, които вече имат законното право да работят в САЩ.
- По световните информационни агенции се появи информация, че се променят условията на лотарията Зелена карта. Какви ще са промените?
- Всяка година Конгресът разглежда различни предложения за поправки в американското имиграционно законодателство. Към момента обаче не е приел абсолютно никакви поправки, които да засягат лотарията ДЗелена картаУ.
- Повече от половин година живеете в България. Как ви се струва животът тук?
- Много ми харесва престоят ми в България. Хората, с които съм се запознала до момента, са много мили и интелигентни. При мен нямаше "културен шок". Впрочем живяла съм в много страни и винаги ми е правило впечатление колко общи неща имат различните народи. Да, националната кухня и езиците може да са различни, но по отношение на важните неща сме много еднакви: всички се стремим към щастие и да осигурим за децата си по-добър живот, отколкото ние сме имали.
- Имали ли сте все пак някакви забавни случки и недоразумения в България?
- Трябва да призная, че съм имала, най-вече с начина, по който българите клатят глава, когато казват "да" и "не". В САЩ е точно обратното на българското.
- Говорите ли вече български? Посетихте ли така популярните сред българите чалга клубове?
- Учих български език, преди да дойда в България, но съм позабравила някои думи. Много съм добра обаче, когато трябва да обясня, че българският ми е много лош и да помоля хората да говорят по-бавно. Не съм била в чалга клуб до този момент. Но пък ям шопска салата почти на всяко хранене. Харесвам смесицата на вкусове в шопската салата, както и свежите зеленчуци в нея.
- Какво от България ще си занесете в САЩ?
- Вече съм си купила няколко хубави глинени съда и българска бродерия. Но основното, което ще взема от България, когато си замина в САЩ, са чудесните спомени от пътуванията ми до Рилския манастир и Велико Търново, както и множеството приятелства, които успях да направя тук.