Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/2122923 www.bgdnes.bg

Йоско се тъпчел с лекарства

Частен лекар се е грижил за Йосиф Йосифов-Йоско след катастрофата, при която той уби двама души, научи "България Днес". При инцидента на 2 март 2011 г. бяха ранени други двама мъже, а Йоско също пострада, след като кара пиян и с бясна скорост мощния си джип "Мерцедес".
Малко повече от месец той е лежал в "Пирогов". Постъпил там с фрактура на гръдната част от гръбначния мозък, счупени 4 ребра, разкъсан пикочен мехур, контузия на белия дроб, кръвоизлив в коремната кухина, сътресения и рани по главата.
Най-тежка била фрактурата на четвърти гръден прешлен, счупени били първо и второ ребро вляво и първо, трето и четвърто вдясно. За да стабилизират увредените гръдни кости, лекарите поставили метална стабилизация на потрошените прешлени.
Лекарите се кълняха, че Йоско не може да стои в седнало положение, защото след 10-15 минути започвал да изпитва неистови болки. Медиците бяха категорични, че заради травмите той не може да участва в съдебните заседания в Софийския градски съд. Въпреки това той бе уловен от "България Днес" как се разхожда съвсем спокойно в центъра на София.
Миналата седмица Върховният касационен съд потвърди окончателно наказанието на Йоско от 6 г. затвор за катастрофата, а от няколко дни той вече излежава присъдата си.
Няколко месеца след катастрофата край кв. Бояна лекари прегледали сливенския кримигерой в дома му, за да изготвят експертиза за състоянието му. "От Йосиф и един господин, който се грижеше за него, разбрахме, че не е извеждан навън за контролни прегледи", обяснили експертите.
"Йосифов имаше една маса - метър на метър, която беше отрупана с лекарства. Имаше милгама, разни шпрейове, антибиотици, банки, мехлеми, какви ли не неща. Милгамата е много модерен препарат, който може да облекчи неврологичното му състояние. Някой лекар активно е действал там, но не искаха да ни кажат кой. Факт е, че имаше много лекарства. Докато го преглеждахме, му се вливаха антибиотици, което означава, че лекар е бил на място. Това явно са частни прегледи", разказали медиците.
Нямало данни за последващи негови контролни прегледи и изследвания или поне такива не се отразявали. "Беше ни казано, че бил в "Токуда" 10 или 20 дни за рехабилитация, но за престоя му там няма документация", отчели лекарите.
В крайна сметка Йоско представил документи, че е бил в болница "Токуда" за рехабилитация две седмици през април и 10 дни през май.
"При посещението в дома му започнахме да го питаме един едно, друг - друго. Той ни каза: "Само, моля ви се, по-тихо и по един, щото се изморявам. Имахме усещането, че дотягаме с нашите прегледи - съблечи се, облечи се, обърни се...", признават докторите.
През 2011 г. Йоско все още бил обездвижен от кръста надолу. В дома му имал "маймунка", нещо като висилка, за която можел да се хване с ръце и да се обърне.
Медиците бяха категорични, че пациент с двигателни проблеми не можел да ги заблуди, защото проверката на рефлексите и мускулния тонус била най-обективна. Той не можел да движи десния си крак, а левия го повдигал само за 1-2 секунди, докато е седнал. През октомври 2011 г. е пенсиониран от ТЕЛК със 100% инвалидност с чужда помощ.
На Йоско била поставена стабилизираща система на два горни и два долни прешлена, общо 8 винта, разположени на прешленните тела, и 2 пръчки отстрани. Прешленът му бил по-навътре, имал вертикална цепка, ставало ясно от ядрено-магнитния резонанс. През 2004 г. е бил опериран от дискова херния.
Адвокатът на Йосифов - Христо Христов, заяви, че клиентът му може да иска отлагане на изтърпяването на наказанието именно заради влошеното му здраве и нуждата от операции, които нямало как да се извършат в болницата на затвора.



Лъгали, че не изпитва болка

В епикризата за изписването на Йоско от "Пирогов" е записано, че е овладяна болката, която той изпитвал. Това се оказало лъжа, разяснили лекарите пред магистратите. "Налага ни се да пишем такива глупости в експертизите, но това го знаем само между нас си. При сега действащата здравна система ние едва ли не сме длъжни да излекуваме болния. В епикризите много често се съдържа информация, която не отговаря на реалното състояние на болния. Трябва да пишем неща само за да приемем болния по определена клинична пътека и да изпълним изискванията на здравната каса. В епикризата са написани неверни обстоятелства, за да бъде изписан пациентът", потвърдили медиците.

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама
Реклама