Георги Първанов: Правя мрежа от дискусионни форуми, започват през септември
БСП вече не е толкова голяма партия, нито като влияние, нито като членски състав. Това заяви Георги Първанов, президент на България 2002 - 2012 година, пред Нова телевизия.
По думите му - в БСП трябва да се промени идеята, защото левицата в цяла Европа търси нови групи, нови идеи. „Пенсионерите не могат да останат единствената социална група, на която да се опираме", отбеляза Първанов. Той посочи, че трябва да се възроди вътрешната демокрация в левицата. „Бих предложил да направим вътрешнопартийно допитване и вътрешнопартиен референдум за плоския данък например", посочи Георги Първанов.
„Самият Борисов трябва да признае, че съжалява за подкрепата, която даде на Станишев на конгреса през миналата година. Тогава ми ясно, че има има доста задкулисни игри и аз не искам да участвам в такива игри", посочи още Първанов.
На въпрос дали ще прави нова политическа формация Георги Първанов заяви, че иска да направи една своеобразна мрежа от дискусионни форуми, които ще започнат още през септември. „Целта на тези форуми е да потърсим отговори, свързани с приоритетите, с изборния кодекс, с париите, с конкретна политика", подчерта Първанов. Той допълни, че не знае дали Татяна Дончева ще участва в този проект и не може да говори от нейно име.
Президент от 2002 - 2012 година обясни, че няма да подкрепи импийчмънт на президента Росен Плевнелиев, въпреки че не е бил съгласен с ветото му за актуализацията на бюджета. Първанов подкрепя и позицията на държания глава за НСО. „Това беше мое мнение още преди Плевнелиев да стане президент и аз няма да го променя", обясни той. Първанов поясни още, че не е против правителството на Пламен Орешарски.
На „Позитано" има една група от хора, които вече си мислят, че всичко им е позволено. Когато вече си на ръба, трябва да мислиш всеки ден да оцелееш във властта и да правиш реформи, затова не можеш да си позволиш такива груби субективни решения, заяви Георги Първанов.
„Защо никой не коментираше кадровите управленски решения на Тройната коалиция. Защо имаше баланс и имаше един работещ климат?", попита Първанов и добави, че тогава този проблем с назначенията не е съществувал. „Случило се е нещо зад кулисите, а не в залата, където се вземат решенията на „Позитано". Аз заемам последния ред на тази зала, но виждам всичко, което се случва", коментира още Първанов. На въпрос защо по време на управлението на Тройната коалиция е нямало такива обществени реакции при кадровите промени Георги Първанов заяви - „защото тогава имаше разум, мъдрост и отговорност".
"Лидерът на управляващата партия изпусна много възможности за едно елегантно оттегляне и за решение, което щеше укрепи партията, да я промени. Той можеше да се оттегли още тогава, когато беше избран или дори номиниран за председател на ПЕС", каза още Георги Първанов.
Не бива да се заобикалят и да се пренебрегват органите, които са призвани да решават проблемите в Сирия като например ООН. Без санкция на ООН, ние не би трябвало да подкрепяме военна ситуация в Сирия, каза Първанов. Той определи изказването на министъра на външните работи като балансирано. „Аз откривам много прилики със ситуацията в Ирак през 2003 година. Тогава направих изявление, в което заявих, че не подкрепям тази война, защото всяка война е тежко поражение за дипломацията", коментира Първанов. По думите му - „много пъти казваме „Хоп" преди да сме готови да скочим". „Опасявам се, че в Сирия може да се повтори това, което видяхме в Ирак. Увеличава се хранителната среда за тероризма, а ние трябва да я ограничаваме", отбеляза още Първанов.