Село погреба брака

Вместо традиционен брак повечето млади двойки във велинградското село Света Петка предпочитат да сключват "никях".
"Характерен за жителите на Света Петка е обичаят "подписване на никях" пред местния ходжа, което е равнозначно на венчавката при християните", обясни пред "България Днес" кметът на селото Али Тебер.
Никяхът се прави отделно в дома на момичето и на момчето. Вписва се сумата, която изплаща младоженецът на булката, в случай че двамата се разделят. Договорът гарантира сигурност и на двете страни. Има свидетели и от страна на булката, и от страна на младоженеца. По този начин много трудно някой може да оспори клаузите по любовния договор.
Младежите се женят веднага като завършат 8-и или 12-и клас. Не се правят сватби, а само годежи.
"През последните две години се увеличи броят на младите двойки, които са сключили мюсюлмански брак в село Света Петка. Разводи в селото почти няма през годините. Наскоро момиче в осми клас се взе с едно момче, но издържаха само месец-два", обясни още Али Тебер и добави, че местните живеят в разбирателство и спазване на традициите.
Големият проблем в селото е масовата безработица. Света Петка е кандидат-рекордьор по брой на хора без работа.
"Има няколко учители, секачи, 40 жени в местния шивашки цех и още около 50 в съседното село Драгиново в тамошния шивашки цех", обяви Тебер. Има и наети по социални програми. На фона на 2750-те жители на Света Петка означава, че работят не повече от 15% от хората", пресметна кметът.
Голям проблем е младежката безработица. Много от завършилите училище стоят без препитание. Единствено през лятото има сезонна работа, когато мнозина берат гъби и боровинки. През останалото време разчитат на родители, баби и дядовци.