Синеоки елени теглят шейни

Зиме северните елени променят цвета на очите си и се блещят в синьо, доказаха учени.
Парадоксалното откритие е дело на зоолози от Лондонския университет, пише в последния си брой списание "Нейчър".
Екипът, ръководен от д-р Глен Джефри, месеци наред проучва измененията в зрителните органи на чифтокопитните и достига до изненадващи резултати. Оказва се, че лятно време очите на елените са златисто-тюркоазени, но падне ли първият сняг, веднага стават тъмносини. Обяснението си има, разбира се, съвсем прагматични основания - така животните по-добре съзерцават в тъмното.
През топлите месеци в Северна Норвегия настъпват достатъчно светли дни и повечето светлина просто рефлектира от зеницата на животните. Близо 95% от лъчите веднага напускат окото. В тъмните периоди обаче, когато арктическите региони са бедни на слънце, почти 60 на сто от лъчите остават в очите. Това позволява на животните да виждат по-добре и да се ориентират дори и в непрогледния за човека мрак, отбелязват изследователите.
Елените притежават доста развити механизми за оцеляване в тежки условия. Северните видове, наричани още елени карибу, живеят в постоянни и мигриращи популации. От роднините си в умерените шири се различават както по цвета на козината и размера си, така и по рогата си. Повечето женски индивиди също имат рога.