Германски депутат се гаври с българите

Иво АНГЕЛОВ
Евродепутатът от германския Християндемократически съюз (ХДС) Елмар Брок направи скандално предложение след отваряне на трудовия пазар за българи и румънци в родината му.
В разрез с духа на Европейския съюз той предложи на източноевропейците, в това число и българите, да им бъдат взимани пръстови отпечатъци при влизането в Германия. Така мигрантите, които се издържат само на социални помощи, бързо ще бъдат връщани по родните си места и няма да се допускат отново, аргументира се Брок.
"За да се предотврати повторното им връщане, трябва да се помисли да им се вземат отпечатъци. Който иска да живее по-дълго от три месеца в друга държава от ЕС, трябва да има работа, да е самостоятелен или да докаже, че разполага с достатъчно финансови средства и е здравно осигурен", заяви евродепутатът.
Зам.-председателят на партията Армин Лашет остро разкритикува изказването на съпартиеца. Според него подобно предложение изобщо не подхожда на съвременна Европа. Като цяло от Християндемократическия съюз са толерантни към миграцията, докато сестринската им партия - Християнсоциален съюз, е за налагане на по-строги ограничения.
"Всичко това като цяло е несъстоятелно и неразумно. ХСС подклажда предразсъдъка, че вече има масова имиграция в социалната система. Тя засега е в доста тесни граници", коментира Регина Гьорнер от ръководството на ХДС.
Ако предложението на Брок бъде прието, това ще е поредната гавра към българите, които пътуват в Европа. Великобритания е най-яростният противник на движението на сънародниците ни по земите на кралица Елизабет II. Британците подготвиха редица рестрикции срещу българите за отварянето на трудовия пазар на 1 януари. В крайна сметка англичаните бяха порицани от Европейския съюз, а пропагандираното преселение на българи към Острова така и не се състоя.
"Истерията около очакваните български и румънски имигранти на Острова до голяма степен бе за отвличане на вниманието. Попитайте всеки мигрант за причината, поради която иска да дойде във Великобритания. Тя не е в системата за обезщетения или в качествената бира, а защото търси работа", защити ни депутатът от Лейбъристката партия Кийт Ваз. По негови думи 141 000 български и румънски граждани живеят на Острова, като повечето от тях са самостоятелно заети лица.