Кристиян Коев: След ранобудните дойдоха малоумните
Кристиян Коев, известен като Златната флейта, когото помним от февруарските протести миналата година. Той е един от инициаторите - окупатори на софийските висши учебни заведения в студентските протести в началото на 90-те години на миналия век.
- Господин Коев, какво мислите за сегашните студентски протести и по-специално за новата окупация на "Св. Кл. Охридски"?
- Ще бъда кратък! Мисля, че след „Ранобудните" сега дойдоха Малоумните студенти.
- Защо ги определяте като „малоумни"?
- Първо, защото, доколкото разбрах, от хората в Ректората в момента не всички са студенти.; Второ, от публичните им прояви в медиите, тези „новите" не могат да вържат две смислени думи, за да изкажат исканията си. Начинът им на изразяване не е като на интелигентни и образовани хора. И трето, това тяхно малоумие говори за лоши студенти, на които сигурно не им върви в ученето. Като се има предвид, че сега са в сесия и трябва да имат изпити, мисля, че тази окупация им е нужна, за да избягат от това. Аз съм либерал. Не обичам абсолютните крайности и съм против техни радикални действия.
- Какво мислите за исканията, за които те претендират и какво общо имат с исканията от студентските протести по Ваше време?
- Нищо общо! Ние бяхме единни, с едно конкретно и много важно искане за всички - отпадането на Чл. 1 от тогавашната комунистическа Конституция, която налагаше управлението на една единствена партия. Ние бяхме наясно, че желаем многопартийна система и демократично развитие за страната си. И знаехме, че началото ще може да се положи с отпадането на този мракобеснически Чл. 1-ви, след което промяната щеше да се гради във времето.
- А как Ви се виждат сегашните искания на окупаторите?
- Малоумни! Не можеш да искаш „Оставка", без да имаш идея за предлагането на решения. Защото хубаво - оставка и после, какво следва? Когато искаш промяна на политическия морал, трябва да знаеш, че моралът на обществото се определя от неговото законодателство, защото все още Република България я наричаме правова държава. И когато искаш промени в морала, трябва да имаш готови решения за промени в законодателството! Другото, което е, че всеки индивид има свои виждания за морала, включително и за политическия такъв. Тоест, за да има промени, трябва хората да се обединят, да има консенсус между различни групи в обществото.
- Добре! А каква е Вашата прогноза за развитието на студентските протести и последиците от тях?
- След февруарските протести на 2013 година, /аз тогава се прибрах от Италия/, виждам и много се радвам на факта, че в България се положи началото на истинско Гражданско общество, което възприема себе си като Гражданска сила. В сегашната ситуация, се надявам тези достатъчно интелигентни и мислещи хора да отсеят от многото глупост, конкретните реални неща, които носят в себе си Решенията. И аз не съм против протестите, аз съм против малоумните протести.
- Вие определяте себе си като Либерал. Какво имате предвид?
- Либерал идва от думата "libertas" - свобода. Аз съм свободомислещ човек и отстоявам правото си да бъда свободен. Историята учи, че всяка крайност в поведението на един народ води до пагубни последици, когато той тръгне да я осъществява. Това важи за и за комунизма, и за национализма, и т. н. Функциите на Либерализмът са, да вземе и от лявото, и от дясното, и да отсее най-доброто и най-хубавото за един народ. Личността Либерал е човек със собствени възгледи и поведение, насочено към реализирането на най-доброто от либералната политика.