Чудо! Депутат в затвора!

Чудо на чудесата се случи в България за 25 години преход - депутат влезе в затвора. Вместо съдът да се похвали с голямото си постижение пред Брюксел след поредния критичен доклад за правосъдието, той тихомълком прати зад решетките бившия избраник от ДПС Митхат Табаков. Новината за това не бе публично оповестена на сайта на Върховния касационен съд, каквато е обичайната практика по делата с голям обществен интерес.
Осъдителна присъда за депутат си е направо грандиозно постижение за правораздаването в България за разлика от старите демокрации в света. Дори съседна Румъния, с която сме сочени за лошите деца на Европейския съюз, ни изпревари по брой на осъдени и пратени в пандиза корумпирани бивши министри, висши чиновници и депутати. У нас само двама народни представители са излежали присъди в най-новата ни история. Това са лидерът на „Евророма" Цветелин Кънчев и ексдепутатът от ДПС Фидел Беев. Третият е Митхат Табаков.
За неговото ефективно наказание се разбра съвсем случайно вчера, когато в Софийския градски съд се гледаше едно от делата срещу него и бившия депутат от ДПС Гюнай Сефер. Оказа се, че Табаков не е в залата, защото от три дни излежава 5-годишна присъда във Варненския затвор. Той е бил прибран в пандиза на 1 февруари.
В края на 2012 г. Табаков получи наказанието от Софийския градски съд. То е заради сключване на неизгодна сделка, докато е бил кмет на община Дулово. Заедно с него подсъдим в същия процес беше и бившият заместник-кмет на общината Алтан Чаушев. Той получи четири години затвор и вече също е зад решетките.
Митхат Табаков бе обвинен през 2009 г., че като кмет на община Дулово е сключил договор за изграждане на водопровод и канализация по Оперативна програма "Околна среда" в нарушение на Закона за обществените поръчки. В резултат на това за общината са настъпили щети за над 11 млн. лева. През декември 2011 Софийският градски съд го осъди на пет години затвор. Адвокатът на Табаков тогава заяви, че делото е политическо и ще обжалват.
Табаков е подсъдим и по още няколко дела. Той е подведен под отгворност за вземане на подкуп от управителя на "ВиК" ООД - Силистра, през 2004 г. Бившият депутат бе обвинен, че в периода от октомври 2004 година до 19 ноември същата година в Дулово и Силистра като длъжностно лице поискал и приел подкуп в размер на 10 000 лева от Петко Горбанов. Получил парите по собствената си банкова сметка. Срещу тях трябвало да сключи договор с ВиК за изпълнение на обществена поръчка. Тя е за подмяна на уличната водопроводна мрежа на село Вокил.
Версията на депутата по време на процеса бе, че никога не е искал подкуп. Парите му били дадени назаем, за да ремонтира БМВ-то си. Върнал ги след два-три дни. По това обвинение Табаков получи втора ефективна присъда от четири години затвор. Делото все още не е стигнало до последна съдебна инстанция.
До съд стигна и друг случай с участието на Митхат Табаков. Срещу него и бившия му колега Гюнай Сефер се води дело за престъпления по служба. В момента то се гледа на втора инстанция, след като през лятото на 2013 г. двамата получиха тежки присъди от Софийския градски съд. Тогава магистратите отредиха 11 години затвор за Табаков и 10 - за Сефер.
Според прокуратурата Сефер и Табаков са получили неправомерно над 370 000 лв. от "Публични инвестиционни проекти" ЕАД чрез деклариране на неверни обстоятелства за извършени строително-монтажни работи. Злоупотребите са свързани с две обществени поръчки за строеж на 7,5 км отсечка от селски път между с. Окорш, община Дулово, и главния път Силистра - Шумен в края на 2006 г. Подсъдими с тях са още инженер Росица Милчева и Веско Пакчински, които бяха осъдени на по 7 години затвор.
Тези присъди са резултат от първото разследване срещу Сефер и Табаков, което започна през есента на 2009 г., когато и тогавашният главен прокурор Борис Велчев поиска депутатските им имунитети.
Писал доноси срещу свои
Митхат Табаков има незначителна дейност като депутат от 41-то Народно събрание. В тоталитарните години агент Леонид искал Държавна сигурност да каже дали любимата му има връзки с Турция, за да я напусне. Той е бил вербуван на идейно-политическа основа още като студент по медицина. Папката на депутата разкрива и как е писал доноси срещу свои приятели, които роптаят срещу смяната на имената и принудителното изселване.
Ваня ТОДОРОВА