Рецептите стават електронни
![ДДС върху лекарставата в България е 20%](https://cache1.24chasa.bg/Images/Cache/119/Image_3713119_40_0.jpg)
Галена ЧАРИЙСКА
"В България лекарствата са с едни от най-ниските цени, регистрирани в Европа. Като цяло има леко покачване, но там, където се появи генерик, цените могат рязко да спаднат. След като навлязат много генерични продукти на едно и също лекарство, цената пада, защото има твърде много конкуренти", обясни пред "България Днес" председателят на Националната аптечна камара, магистър-фармацевтът Антон Вълев.
Генерик е познато лекарство със същия състав, но с друго име и на по-достъпна цена. Например оригиналът от групата на лекарствата против киселини се нарича "Нексиум". Допреди няколко години цената му беше 40 лв. В момента същият "Нексиум" струва 12 лв., понеже вече има много генерични копия на това лекарство.
Досега разликата в цената е прибирала фирмата, тъй като тя е оригинален производител и е инвестирала в разработката на продукта. След като падне 10-годишният период за защита, се появяват генериците и цената на оригиналния продукт рязко пада.
Няма тенденция на поскъпване, която да важи само за лекарствата без лекарско предписание, за ваксините или за противовъзпалителните препарати, допълни още фармацевтът.
"У нас обаче има наредба, според която на фармацевта му е забранено да прави генерична замяна, въпреки че цялата идея на фармацевтиката е точно такава", обясни още той.
Според европейското законодателство до края на 2014 г. ще се въведе т.нар. електронна европейска рецепта. Тя ще бъде в електронен формат и задължително ще трябва да е написана на английски език, а не на латински, както беше досега.
Имената на лекарствата ще се изписват с международните им наименования. Например "Аналгин" е търговско наименование, което е познато само у нас и в Русия. Международното наименование на продукта е "Метамизол".
"След като на рецептата пише "Метамизол", а не "Аналгин", ще могат да я разберат фармацевтите от цял свят. Така туристите ще могат да се лекуват с рецепта, предписана от български лекар", разказа още председателят на Аптечната камара.
От всички държави в Европейския съюз единствено Норвегия има по-висок ДДС на лекарствените продукти от нас - 22%. В България данъкът на лекарствата е 20%. В Германия е 15%, в Турция - 9%, а в Гърция - едва 6%. Има и държави, в които данъчната ставка е 0.
България е и страната с най-много освидетелствани инвалиди вследствие на свръхупотребата на лекарства. 30% от хората с някаква степен инвалидност, призната от ТЕЛК, са я получили вследствие на свръхупотребата на лекарства, твърди фармацевтът.