Един от най-уникалните природни феномени в България - Каменните гъби в Родопите, всява ужас в местните хора, които се страхуват да го посещават, тъй като за него се носи злокобно предание. Жителите на село Бели пласт, което се намира в близост до Каменните гъби, твърдят ужасени, че често чуват нощем плач на момичета. Други казват, че скалите понякога променяли формата си. По-възрастните са убедени, че образуванията се рушат, тъй като душите на четирите момичета, които са се вкаменили според преданието, са все още неспокойни. Легендата разказва, че навремето въглищарят Радуил имал 4 красиви дъщери, които живеели в близката крепост Перперикон. Орда от нашественици обаче избила мъжете и пленила жените. Водачът събрал всички девойки, за да задели най-красивите за себе си, а останалите да продаде за робини. Четирите щерки на Радуил обаче се втурнали към водача и го разкъсали, след което избягали в близката гора. Най-близкият на водача - приятелят му Омур, хукнал да ги преследва. Застигнал ги, замахнал с ятагана и отсякъл главата на първата от тях. Щом докоснала земята, тя се превърнала на мига в каменна гъба. Замахнал и покосил другите две сестри. Същото се повторило. Преди да покоси главата на последната дъщеря, тя сама се превърнала в камък. Ужасен, Омур скочил на коня и понечил да избяга, но при първата крачка се превърнал в черна канара, която и до днес стои в района. Местните наричат самотната скала в близост до гъбите Каратепе, но се плашат да я наближават. Удивителните скални образувания са започнали да се рушат, видя и репортер на "България Днес". Институциите проявяват пълно нехайство към обекта, който привлича вниманието на туристи от цялата страна и дори чужденци. Местността с площ 3 хектара, която е обявена за природна забележителност преди точно 40 години, сега е буквално запустяла. Причина за това е и местно злокобно поверие. На главния път Хасково - Кърджали няма дори отбивка за автомобилите, които искат да спрат, за да разгледат феномена. Липсват каквито и да е информационни табели. Преди години е имало, но са изкъртени. Още по-страшното е, че самите скални гъби не са защитени по никакъв начин от атмосферните влияния. При всеки пороен дъжд струйки вода се стичат по уникалните триметрови камъни и те ерозират. До няколко години може дори да изчезнат, тъй като долната им част изтънява все повече.
Местните хора се страхуват да посещават мястото Снимка: БД Онлайн "Обектът се води част от държавен горски фонд. Тоест, каквото и да тръгнем да правим, трябва да се съгласува с горското стопанство. Единствено Перперикон ни е предоставен", аргументираха се за бездействието си от община Кърджали. Учените имат съвсем различно обяснение за рушенето на феномена. Туфите, от които са се оформили каменните гъби, са резултат от интензивна подводна вулканична дейност, датираща от времето на палеогена. След оттеглянето на морето и последователното издигане на морското дъно върху тях започнало действието на ерозията. Долният, розов пласт се оказал по-мек и по-лесно се поддавал на действието на слънцето, вятъра и дъжда. Горният, зеленикав пласт съдържа по-здрави минерали, най-вече вулканично стъкло, и по-трудно се изветря. Дори и до днес под влиянието на дъжд, слънце, вятър и мраз немалко частици от пънчето на гъбата продължават да се отлюспват. Единственият начин този процес да се забави е поставянето на защитни навеси и паравани, които да пазят скалите от атмосферните влияния.
Горското ще ги спасява
От Регионалната дирекция по горите в Кърджали реагираха мигновено на сигнала на "България Днес" относно занемарената поддръжка на феномена Каменните гъби. Директорът на институцията лично пое ангажимент да облагороди обекта и да го направи по-удобен за туристите. "Благодаря ви за сигнала. Нямах информация за състоянието на този обект, но веднага ще вземем необходимите мерки. Още сега ще разговарям с отговорните лица от горското и ще направим всичко, което е необходимо", заяви инж. Фикри Рамаданов пред медията ни.
Инж. Фикри Рамаданов Снимка: БД Онлайн