Метеорологът Петър Янков: Наводненията са от язовири
![Снимка: Борислав Трошев](https://cache2.24chasa.bg/Images/Cache/288/Image_4307288_40_0.jpg)
КОЙ Е ТОЙ
Петър Янков е управител на метеорологичния офис ТВ МЕТ. Роден е на 7 юли 1961 г. в Пловдив. Завършва Физическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" със специалност "Метеорология". Има 13 години опит като синоптик във Военновъздушните сили на Република България, а близо 15 години работи в областта на метеорология за медиите.
Борислав РАДОСЛАВОВ
- Г-н Янков, какво време ни очаква тази седмица? Отново ли ще ни връхлетят поройни валежи, каквито предупреждения вече има?
- Очаква ни дъждовна седмица в първата й половина - от понеделник до сряда. По-интензивни валежи днес ще има в северозападните райони - около Видин и Враца. Около 30 литра на квадрат за денонощие. Следващото денонощие валежите ще са по-значителни в Западна България и централната част на Дунавската равнина - 25-35 литра. В Източна България няма да вали, но ще бъде облачно. Валежи там се очакват във вторник, но ще са слаби - 10-15 литра на квадрат по Южното Черноморие най-вече. Там още от днес вятърът ще се усилва. Вълнението днес ще бъде слабо, но от утре ще бъде силно, тъй като вятърът ще се усилва от север и ще достига до 8-10 метра в секунда.
- След сряда ли да очакваме подобрение?
- Подобрение на времето започва в четвъртък. Ще се разкъса облачността в Централна България. Ще има повече слънце, особено в края на седмицата.
- И температурите ли ще тръгнат нагоре?
- Да, тогава и температурите ще се повишават. Вторник и сряда градусите ще бъдат между 18 и 25, а в събота и неделя ще достигнат от 23 до 28.
- В такъв случай да очакват ли хората от Берковица и региона нови наводнения от днес, след като там се очакват най-силни валежи?
- Не може да се каже, че и тези дъждове, които паднаха досега там, са били проливни. Не знам защо всички кметове чувствително завишават валежите.
- Кои и с колко?
- Например кметът на Бургас обяви, че 266 литра на квадратен метър са паднали при последното наводнение, което изобщо не е така. Бяха около 160. Че са много валежите - много са. Надхвърлят два пъти месечните норми, но не са чак толкова много. В Берковица бяха около 80 литра, те ги изкараха 200. Просто се мъчат да скрият своята несвършена работа и да изкарат на преден план оправданието с природата.
- Сам човек, а не природата, убива хората?
- Ще ви дам пример. Кметовете на Мездра и Враца са в комбина със собствениците на водоеми. И да се опитате да ги намерите, няма да успеете, защото бизнесмените се прикриват от кметовете. Вижте трагедията на обикновените хора как идват от някакви мърлявости по отношение на стопанисване на малките водоеми. Големите язовири като "Кърджали", "Ивайловград" и "Искър" имат специално оборудване. "Басейнова дирекция" се грижи за всичко. А в малките някаква анархия цари и 100% ако разровите, ще видите, че кметовете са замесени. Всичко се покрива. Съветвам ви да не търсите собственика на язовира край Мездра, чиято дига се разруши и тръгнаха водите, защото ще ви набият. Това са крайно нахални хора. По медиите единствено се показа собственикът на язовир в Североизточна България, който бе доблестен да се разкрие и да каже, че е сгрешил. Ето, в село Бисер не се разбра кой е собственикът. Навсякъде има скъсани диги или затлачени дерета, непочиствани с десетилетия. Където живеят по-бедни българи или роми с никакви навици на опазване на околната среда. Без да предвидят какви последствия могат да се случат, като си изхвърлят боклуците там. Ето, в Берковица наводнението бе в края на града, докато в центъра си пиеха кафето.
- Значи се присъединявате към мнението на обикновените българи, че не дъждовете убиват, а язовирите са в основата, както и изсечените гори и непочистени дерета?
- Ако е от валеж, водата ще се трупа и ще се наводнява постепенно. То се събира някъде и прелива прага. Едно е да пуснеш чешмата в банята, да прелее мивката и да се наводни. Друго е да вземеш един леген, да го напълниш и да го лиснеш. И по света стават много наводнения, както сега в Хърватия и САЩ. Но такова безстопанствено отношение няма като при нас. Ние сами си го правим. Кметовете явно са заети с предизборни кампании, което не им прави чест, защото хората са вече болезнено раними по отношение на тези явления. Много се говори, когато станат нещата. Че има много валежи - да. Но и че не взимат мерки - е така.
- Какво трябва да се направи най-вече?
- Нужно е едно метеорологично осигуряване за конкретния район, което е по-сериозно, а не такова от телевизията. Ние сме в състояние от 60 до 100 лева месечно да го правим. И това е максимумът. Този, който печели милиони левове от язовира, не иска да даде 60-100 лева на месец за едно такова осигуряване. Представете си какво е отношението. Той взима един обект, който трябва да подсигури, защото застрашава живота на хората. А какво реално прави? Не валежите, а повече бездействието убива хората. Опитват се разни звена в министерството на екологията да се намесват, които със своите предупреждения стават смешни. МВР пък е изградило някаква структура за борба с бедствията, където има специалисти, които трябва да предупреждават. Ама те не са си на мястото, защото МВР взима тези пари да ги изпапа. От друга страна, Националният институт по метеорология и хидрология към БАН няма оперативност, той никога не е бил силен в тези предупреждения. Не могат да направят една синхронизация с Агенцията за борба с градушките. В крайна сметка мотото е "У нас се търси работа за човека, а не човек за работата". И става нещо страшно, от което страдат най-бедните хора.
- Толкова ли е зле положението в НИМХ?
- Ако се обадиш в НИМХ, започват да мрънкат, не могат да дадат точни количествени оценки. В същия момент се занимават с несвойствени работи. Гледат да си оправдаят бюджета от порядъка на 4 млн. за година с дъмпинг към частните служби. И накрая провалят успеха на всички начинания. Не трябва да се сърдят на Дянков, който ги нарече "феодални старци", защото те наистина са такива. Аз трябва да взема автомата, да си сложа главата в торбата и да се изчистят тези хора от 55-и набор нагоре, които стоят и не дават на млади специалисти да се направи нещо ново. Изобщо загубена работа.
- Освен прочистване на института трябва ли да има такова на кметове и собственици на язовири?
- На собствениците на язовири трябва да е ясно, че поемат сериозен и отговорен ангажимент за стопанисването им. Метеорологията е много напреднала и трябва да свикват да дават средства за конкретни и надеждни прогнози. Ние като звено можем да го осигурим на много добро ниво. Но пари те никога не дават. А например фирмите за снегопочистване непрекъснато искат информация.
- Има ли място за притеснения у хората от идващите валежи?
- Хората не трябва да се притесняват, валежите ще бъдат интензивни, но по метеорологична оценка те няма как да предизвикат обществени затруднения. Но явно трябва да си преосмисля оценките. Защото нарушената инфраструктура дава своето значение. Например в София, ако паднат 10 литра на кв.м, на Орлов мост стават винаги задръствания, което не трябва да е така.
- И като за финал - каква зима ни очаква?
- Първо да кажа, че ни очаква циганско лято от 23 октомври докъм 6-7 ноември. Тогава утрините ще бъдат хладни, а следобед температурите ще скачат до 24-25 градуса и ще ни бъде топло и приятно на душата.
- Първият сняг?
- Може би в самия края на ноември, както се случва почти всяка година. Февруари и март се очакват повече валежи.