Собствениците - от Ямайка до Малдивите
Семейството на шефа на взривения завод Валери Митков е водело охолен живот, изпълнен с лукс и пътешествия. Миткови са се похвалили със завидния си начин на живот във Фейсбук. Собствениците на фабриката са прилапвали огромна част от печалбата на предприятието, а на работниците си са давали жълти стотинки. На гърба на служителите си те са могли да си позволят екзотични пътешествия до непосилни за българина дестинации като Малдивите, Ямайка, Йордания, Тайланд и други.
От публикуваните отчети на гръмналия завод "Миджур" става ясно, че голяма част от изплатените възнаграждения за фирмата са отивали в семейството на собствениците. Последният публикуван отчет е за 2012 година, когато са били платени 1 136 000 лв. за заплати. От справката става ясно, че 462 хил. лв. от тях са взели членовете на Борда на директорите, който е съставен от Валери Митков, съпругата му Ирина Миткова и сина им Емил Митков. Така се оказва, че месечно семейството е прибирало по 38 500 лева. По това време в предприятието работят 102 човека, за които са оставали 674 хил. лева. Средно служителите са се разписвали срещу 550 лв. на месец.
Ирина Миткова е обичала да се глези с печалбата от завода. Тя е публикувала снимки от Ямайка, където се е щракнала с редки растителни и животински видове и е практикувала водни спортове. Бизнес дамата е била в Йордания, където е посетила Светите земи. В Тайланд се е възползвала от прочути СПА процедури, а в Южна Англия с мъжа й Валери са се отбили в идилично тихо и подредено градче.
Най-щастливите спомени за Миткови са от 2011 г., когато са посетили мечтаните Малдивски острови. Там те са позирали на шезлонги с коктейли в ръка. Емил Митков, за когото се смята, че е бил в завода по време на експлозията, обичал да отсяда с половинката си в скъпи хотели. С любимата му Диана Миткова имат малка дъщеричка Андреа. Младото семейство се е снимало в Тайланд до истински тигър, вързан само с тънък синджир.
Благоденствието на семейството се дължи най-вече на бизнеса на Валери Митков. През 1993 г. той създава "Видекс" АД, което през 2000 г. взима приватизирания завод "Миджур" в Горни Лом. Съсобственици във фирмата са Валери, жена му Ирина и синът им Емил. Освен "Видекс" АД Валери Митков държи и хотел в почерненото село Горни Лом на името на "Миджур ризорт". Собственик е и на "Винарна Лопушна" в село Георги Дамяново. Запознати твърдят, че Валери Митков е близък приятел на президента Георги Първанов. Те припомнят, че една от любимите президентски винарни е именно "Лопушката". С това обясняват и благосклонното отношение на институциите към ръководството на завода. Освен това Валери Митков бил съдружник и с Христо Ковачки в мини "Чукурово", които са най-голямото предприятие в община Чупрене.
Шефът на гръмналия завод регистрирал и Първа частна ловна дружинка заедно с Володя Лозанов и Никола Климентов. Той държал и компанията за проектиране на енергийни съоръжения "Лопушна енерджи", което прехвърлил на пловдивския Онасис Стефан Папалезов. Валери Митков е участвал в „Парагон холдинг“ за търговия с фармацевтични стоки и в строителната фирма "Балканремонт инженеринг". Той държи и "Нитробалкан" ООД, "Миджур 99", а "Видекс Армс" е прехвърлил на наследника си Емил. Жената и синът на бизнесмена участват в управлението на някои от дружествата, като Ирина Виталиевна Миткова е стопанисвала фирмата за строителство на сгради и съоръжения "Експлозивинженеринг". 29-годишният Емил Митков е държал "Митков ПВР" за пробивно-взривни работи заедно с Диана Симеонова.
Валери Митков управлява Национална асоциация на лицата и сдруженията, извършващи частна охранителна дейност, част е и от Сдружението на взривните инженери в България. Той е роден на днешната дата преди 53 г. Завършва Московския институт за стомани и сплави, след това магистратура "Международни икономически отношения" в УНСС. Ръководител на Висшата школа за подготовка на персонал за взривни работи към Минно-геоложкия университет „Св. Иван Рилски". Има 82 публикации, учебници и учебни пособия. Покрай обществената си дейност през м.г. Митков става член на масонската ложа. Той основава Гражданско дружество „Клуб 2008“ с шефа на тамплиерите у нас Румен Ралчев и финансиста Емил Хърсев.
Вадят ценни метали от снарядите
В завода на "Видекс" се утилизират боеприпаси, оказали се излишни за българската и за гръцката армия. Според информацията от самата фирма в завод "Миджур" основно се разглобяват артилерийски снаряди, елементи от ракети, зенитни, танкови и минохвъргачни боеприпаси.
Специалисти обясняват, че утилизацията се налага, тъй като в артилерийските складове и до днес се съхраняват огромни количества боеприпаси. Голяма част от тях са излишни според изискванията на извършващата се реформа в армията или са морално остарели. В бойните припаси се съдържат редица ценни материали, които могат да се оползотворят за граждански цели: месинг, стомана, барути, взривни вещества, дори качествен дървен материал.
Технологическият процес за тяхната преработка в граждански продукти е икономически неизгоден и затова в редица страни са приети правителствени програми и функционират производствени мощности за утилизация.
След взривовете на Петолъчката бившият военен министър Аню Ангелов заяви, че ще бъде направена законова промяна, с която боеприпасите да бъдат изнасяни и унищожавани в големи заводи извън България. Вместо това и до днес у нас се утилизират боеприпаси от чужбина. Още тогава той призна, че има европейски фирми с далеч по-високи технологични възможности, които би трябвало да могат да участват в конкурсите на ведомството за унищожаване на взривове.
Гърмят в сряда и събота
Първият взрив в Горни Лом избухна тази сряда следобед. Феновете на мистиката веднага откриха закономерност. Предишният инцидент отново се случи в късния следобед на сряда.
Сухата статистика потвърждава, че сряда и събота са наистина черни дни за родния оръжеен комплекс. Освен в бившия завод "Миджур" още един инцидент става в средата на седмицата. 12 септември 2012 г. се пада в сряда. Тогава завод "Арсенал" е разтърсен от два мощни взрива.
Два тежки инцидента стават пък в събота. На 9 август 2008 г. в склад за гранати на "Арсенал" избухва пожар, който води до взривове. Три години по-късно - на 12 ноември 2011 г., избухва взрив в бивши военни складове, намиращи се между Севлиево и с. Ловнидол. В тях има около 3000 снаряда от калибър 152, няма химически и радиоактивни вещества и обгазяване на района.
По един инцидент е ставал в почти всички други дни на седмицата. Трагедии липсват само в неделя и понеделник.
В Югоизточна България (Странджа-Сакар), както и в Софийско, Габровско и Тетевенско сряда се приема за един от най-тежките дни през седмицата. Жените не вършат домакинска работа, не мият косите си, а мъжете не се бръснат; спазва се сексуално въздържание поради вярването, че ако бъде заченато дете през този ден, то ще е с физически или умствени недостатъци или ще стане много лош човек. Задължително се пости. Позната е и Русалска сряда Ч срядата от Русалската неделя, също смятана като тежък ден. Съботата се смята за ден на мъртвите Ч всички помени и задушници се правят в този ден от седмицата.