Маджо изкупува империята на Мутафчийски

Младен Михалев-Маджо тихомълком е започнал да изкупува бизнес империята на мистериозно починалия олигарх Младен Мутафчийски, показа проверка на "България Днес". За да не бият на очи, сделките се извършват чрез близко до основателя на СИК фирми. В тях някогашният подземен бос формално няма участие. На хартия техни собственици са анонимни офшорки или доверени кадри на Михалев от зората на силовото застраховане.
Смяната на собствеността започва броени дни след смъртта на Младен Мутафчийски. Мощният оръжеен търговец почина след кратко боледуване на 4 ноември 2013 г. Според завещанието богатството му, оценявано на над 500 милиона, бе наследено от съпругата му Ели, с която от години са разделени, и любовницата му Бойка Стоянова. Официалната половинка на олигарха получи фирмите и хотелите по морето, а приятелката наследи банковите сметки.
Ели Мутафчийска, която от години не живее у нас, набързо влиза във владение на получената в наследство империя от десетки фирми и недвижими имоти. Едва три седмици след смъртта на олигарха вдовицата му започва да обръща в пари част от полученото. В края на ноември Мутафчийска се разделя с част от земята под вилата на олигарха в столичния квартал Симеоново. Купувач е съседът им Младен Михалев. Благодарение на сделката Маджо най-после може да узакони басейна си, построен през далечната 1996 г. върху граничния терен. Дълги години босът на СИК и Младен Мутафчийски спореха за парчето земя между двата им имота. Повод е желанието на Мутафчийски да си построи ограда, която трябва да мине върху басейна. В крайна сметка след множество дела Михалев успява да реши проблема, придобивайки спорния терен.
Няколко дни по-рано Ели Мутафчийска прави и друга сделка, чиито следи водят към основателя на СИК. На 27 ноември 2013 г. вдовицата на олигарха продава култовия ресторант "Кастело ди Сан Марино". Шикозното заведение с вид на средновековна крепост бе открито с помпозна церемония през 2008 г. Заради дискретната обстановка ресторантът бързо се превърна в любимо място за срещи на политици с хора, чиято репутация е доста спорна. Купувач на елитната кръчма е фирма "Виенско колело лазур". Официално собственик на дружеството е бизнесменът Анатоли Асенов. За него хора от подземния свят твърдят, че е близък до Младен Михалев. Следи за това могат да бъдат открити и в историята на фирмата купувач "Виенско колело лазур".
В момента дружеството е собственик на "Агенция за управление на инвестиции Булконсулт", за която от години се твърди, че е контролирана от Маджо. До началото на 2013 г. сред собствениците на агенцията е Кирил Барбутов-Барбута, сочен за близък до СИК преди години. Останалите акции тогава са били собственост на фирма "Динатрейд интернешънъл", чийто управител също е Барбутов. Компанията е собственост на мистериозна офшорка, което не й пречи да е сред най-големите акционери в Интернешънъл Асет Банк. Трезорът от години е известен с прозвището "Банката на Маджо".
Според запознати след сделката за ресторант "Кастело ди Сан Марино" Младен Михалев е изкупил и акциите на Младен Мутафчийски в тузарския хотел "Хелена Ризорт" на Слънчев бряг. Този хотел се смята за един от най-баровските в комплекса и според експерти струва над 100 милиона евро. Огромната сума така и не е платена от Младен Михалев. Основателят на СИК е придобил акциите заради неизплатен дълг на Младен Мутафчийски. Вместо да връщат парите, наследниците на олигарха предпочели да му прехвърлят собствеността, твърдят запознати.
Дори и без "Хелена Ризорт" вдовицата на Мутафчийски остава собственик на имущество за стотици милиони. До ден днешен тя контролира фирма "Гусберг България". Дружеството притежава десетки вили, апартаменти, магазини и парцели за милиони евро в Слънчев бряг. Повечето от тях са придобити от държавата на скандално ниски цени. Освен по морето "Гусберг България" е собственик на четири магазина и апартамент на столичния бул. "България" и къща в баровския квартал "Лозенец". Отделно от имотите фирмата е акционер в няколко алкохолни дружества.
С тайна мисия в Етиопия
През април 2013 г. бизнесменът Младен Мутафчийски беше обявен от Комисията по досиетата за кредитен милионер, принадлежал към структурите на Държавна сигурност (ДС). Той бил секретен сътрудник на Първо главно управление на ДС с псевдоним Михайлов.
В досието му имало собственоръчни агентурни сведения, отчети на ръководилите го офицери и разходни документи, по които му е плащано за извършени услуги на ДС. Михайлов се издига до ОРОН (оперативен работник на обществени начала) през 1983 г. Така той продължава службата си като нещатен служител със същия псевдоним.
„В моя случай оперативната работа беше свързана с разузнаването. Не трябваше да клеветя другарчетата си от посолството, както клеветяха в Шесто - заяви самият Мутафчийски по повод досието си. - Тайната ми мисия беше в Етиопия. Тогава имаше концепция, че Етиопия е много важна за целия социалистически блок. СССР смяташе, че държавата е много важна. Етиопия беше единствената държава, която се стремеше да изгражда социалистическа система на управление. Поставяха ми задачи, които бяха важни и за икономическото развитие на България. Пак не проявявам интерес да видя досието си, защото ще се разочаровам от някои написани неща."
Трифон КОСТОВ