Отец Симон, игумен на Бачковския манастир Заглавие: За малко да анатемосам кабинета

Кой е той
Отец Симон е роден на 02.05.1970 г. в Пловдив със светското име Стефан Бодуров. През 1992 г. постъпва като послушник в Бачковската света обител, където служи до днес. През 2000 г. е подстриган за монах под името Симон. На 08.06.2000 г. е ръкоположен в йеромонашески чин. От година и два месеца е начело на Бачковската света обител.
Бисерка БОРИСОВА
- Отец Симон, миряните, които посетиха Бачковския манастир на Великден, проведоха литийно шествие с копие на чудотворната икона на Света Богородица. Какво се случва с оригинала?
- Оргиналната икона се реставрира. На специално място в манастира е, с осигурена климатична инсталация, с датчик за влажност. За празниците спряха реставрациите, за да могат да се поклонят хората пред нея. Не я изнесохме на шествието, за да не се повреди отново. В момента е със свалена ризница и за да се сложи, трябваше да слагаме пирони, които щяха да увредят дървото.
- Преди време се заговори, че гърци искали да откраднат иконата, че заради неправилна реставрация тя губи чудотворната си сила. Каква е истината?
- Истина в тези неща няма. Говорил съм с много специалисти, за да се определи най-точно състоянието на иконата, тя трябва да мине на специален скенер. Такъв има до Солун, в тамошния Институт по византология. Оттук тръгна нишката за "гръцката кражба" и такива глупости. Но до момента иконата не е изнасяна, а и не е препоръчително. Ако намерим след време пари, ще я транспортираме до Солун.
Що се отнася до чудотворните й качества - те са си такива, каквито винаги са били. Копието, с което поведохме хората на Великден, има същите качества. То е като да погледнете детето си на живо и на снимка. Пак си го обичате еднакво, нали?
- Колко струва реставрацията на иконата, кой е наел реставраторите и кой им плаща?
- Тук вече нищо не мога да ви кажа. Бачковският манастир е паметник на културата. На подчинение на синода и на Министерството на културата. Знам, че някакъв съвет от митрополити е избрал реставраторите. За каква цена, имало ли е държавна поръчка - идея си нямам. Всичко се крие от мен. Реставраторите идват, работят "на парче", после спират за месеци. Веднъж ги попитах: "Момчета, кажете ми какво правите, колко струва?", а те: "Дядо попе, ти тия работи не ги мисли, ние сме сключили договор със синода." А уж аз съм игумен, ушите и очите на патриарха в тази света обител! Очаквам това лято все пак тези реставратори да направят някакъв доклад, да се види какво са свършили досега.
- Държавата отпуска ли някакви пари за манастира?
- Държавата от години не ни дава нищо. Аз съм на 45 години, от 23 години съм в манастира, игумен съм от година и два месеца. И е такъв ужас, че вече съм на път да си подам оставката! Съсипах си здравето, спя по 2-3 часа на нощ! Защото в тая държава всичко става само с връзки. Ако ги нямаш - разчиташ само на себе си и на Бог. Знаете ли какво съм правил на Разпети петък?! Вместо да съм в храма, хванах резачката и ходих да разчиствам паднали клони от републикански път! Защото никой от общината или от държавата не си мръдна пръста! И ако не ги бях разчистил, нямаше къде да минат хората за литийното шествие!
Уж сме паметник на културата, уж на празници идват политиците в Бачково, а през останалото време ме нямат за нищо! При едно такова свлачище преди време звъня на регионалния министър Лиляна Павлова. Тя не ми вдига цял ден. Всички се обградили с началници на кабинети, с по 3-4 секретари, с някакви пиарки ли са, какви са. И само се крият. Накрая се обадих на Румяна Бъчварова (сега министър на МВР, преди началник на кабинета на премиера Борисов – бел. авт.), поне с нея си имам приказката. Викам й: "Ако не ми се обади някой министър, ще ви анатемосам целия кабинет!" И тя: "Не анатемосвай никой, отче. Дай ми 15 минути." След тия 15 минути телефонът ми почервеня, звънна ми и самата Лили Павлова, заета била, не знам си какво... Е, все така, със закани и с лошо ли трябва да бъде в тази държава!
- Манастирът ви изглежда толкова уреден, че може би политиците не допускат и не знаят, че имате проблеми?
- Не знаят, защото постоянно ме отбягват и пренебрегват и не искат да чуят. Изглежда уреден, но знаете ли на каква цена? Откакто съм игумен, за тази една година е пълно с хора. Никога не е имало толкова хора през последните 15 години. Очаквам около 100 хиляди души лятото, включил съм манастира в туристически борси. Но понеже държавата не дава нито лев, лишавам братята от всичко, за да закърпим положението и да изглеждаме уредено. Само за месец март имахме щети за 100 хиляди лева: токът спря за четири дни и карахме на агрегат, което е много скъпо. Сняг заваля и активизира всички свлачища около манастира. Молил съм се на чудотворната икона със сълзи да ни даде хубаво време за Великден, да има много хора, защото иначе щяхме да фалираме!
- От местните власти помощ нямате ли?
- Каква ти помощ, те поне да не пречеха! С община Асеновград в момента водим дело. Бачковският манастир още няма нотариален акт! Имаме си документите, но общината се запънала заради някакви 200 квадрата тротоар, на който били сложили плочки през 80-те! Отивам при кмета и го питам: "Ти българин ли си, кмете?" Той: "Българин съм, дядо попе!" Викам му: "Като си българин, защо правиш такива неща? Манастирът има овце, но не можем да вземем помощ като животновъди, защото нямаме нотариален акт. Имаме лозя, но и тук не можем да кандидатстваме за финансиране по същата причина!" А кметът стои и ме гледа. Накрая му казах: "Като не ни даваш документ, че сме собственици, поне ни дай, че сме под наем, да кандидатстваме така!" Той се смее и вика: "Ама имотът не е общински, не настанявам аз под наем, та да ти дам документи." С областния управител същата работа...
- Пари за храмовете се разпределят и от Агенцията по вероизповеданията. Там защо не опитате?
- И там съм опитал, разбира се! Каквито документи искаха, всичко приложих. Ей сега за Великден ми звъни шефът на агенцията да ми честити възкресението и накрая вика: "Отче, имам и лоша новина за тебе. Загубили сме всичките документи, които си внесъл." И така отпаднахме от този транш... А чувам един митрополитски манастир получил над 700 хил. лв. И какво като Бачковският е вторият по големина, като никой за нищо ни няма! Всичко става само с връзки!
- Какво смятате да правите, за да ви обърнат внимание?
- Решил съм вече да взема една Библия и да застана пред Министерския съвет, и да стоя там, докато някоя секретарка или пиарка реши да ме пусне да говоря с премиера Бойко Борисов. Като гамен съм станал вече, да ми прости дядо Господ речника. Звъня в Министерския съвет по сто пъти, те само го крият Бойко. Викам им: "Вие кабинет ли сте или ЦРУ?" И знаете ли какво ме попита една такава: "Вие имате ли благословение от патриарха да говорите с премиера?" Какви хора работят там, Боже?!
Ама то не само там са такива. Зимата четирима митрополити бяха в манастира. Падна сняг, затрупа пътищата, а те трябва да си тръгват. Звъня на тел. 112. Обясняват, че не можели да дойдат да разчистят, "защото вали сняг"! Викам: "Ми то може да спре да вали след три седмици, хората тук ли да стоят?" Тряснаха ми телефона.
- Какво искате да кажете на премиера?
- Няма да му рева за пари. Не виждам полза вече. Познавам законите и за закон ще говоря с него. Да се промени така, че да можем и ние да кандидатстваме за държавна субсидия. Сега Рилският манастир получава седем държавни субсидии. Други манастири си уреждат пари от Агенцията по вероизповеданията с връзки. Не мисля, че Бачковският манастир - с толкова много история и толкова обичан от хората, заслужава да е все пренебрегван и да се оправя сам както може.
- Бяхте много откровен, отче. Но не се ли притеснявате, че ще имате проблеми в синода заради тези си думи?
- В нашите църковни среди такива устати като мен не са люб