Лешояд засенчи орлицата Олимпия
Бисерка БОРИСОВА
Лоши времена настанаха за футболния тим на "Лудогорец"!
След "олигофренския скандал" около собственика и талисман на отбора Кирил Домусчиев сега и славата на друг символ на тима бе сериозно накърнена. Доскоро най-известното "пиле" в държавата беше "натурализираното лудогорско" - орлицата Олимпия. Тя беляза с полета си над националния стадион "Васил Левски" евротриумфа на разградчани и се превърна в талисман на жадния за положителни емоции столичанин. Но от няколко часа насам София вече си има нов талисман: белоглавия лешояд!
Птицата, чието име предизвиква направо паника, бе избрана в конкурс за "най-грозен любим талисман" на столицата. Останалите претенденти бяха зелената крастава жаба, пеперуда Lignyoptera Fumidara, прилеп подковонос, медицинска пиявица.
На първо чуване новината ни прозвуча направо олигофренски. Не стига че конкурсът странен, ами и изборът необясним. Защото сред изредените животни лешоядът, обявен за най-грозен, изглежда направо като Брад Пит! Но всъщност кое ли му е странното? В България в конкурсите за красавици избираме кажи-речи най-грозната. Защо в конкурс за грозотия да не изберем най-симпатичното?...
Като оставим българската страна на въпроса, оказва се, че всъщност работата е сериозна. И похвална. Конкурсът е част от британска кампания, целяща да обърне внимание и да защити считаните за грозни животни, които са незаслужено пренебрегвани, обиждани и наранявани. Всичко тръгва от британско комедийно шоу на Би Би Си - "Общество за защита на грозните животни". Негов създател е биологът, писател и тв водещ Саймън Уот. Тезата на Уот е, че отглеждането и опазването на симпатични и "сладки" на вид животни - като пандите например, изсмуква прекалено много пари, които биха могли да се използват за нещо по-рационално. Включително и за опазване на неатрактивните, но полезни животински видове, които са на изчезване. Какъвто и е и софийският "грозник" - лешояд например. Да не говорим и че кожата на краставата жаба далеч не е лигава или крастава, а самата актриса Деми Мур често прибягва до интервенции с медицински пиявици.
Така или иначе през октомври 2012-а в Лондон се появява първото официално събитие на обществото. Там лондончани си избират своя грозен талисман. Следващата година инициативата прераства в научен фестивал, после те започват да никнат като гъби в големите градове на Обединеното кралство.
За да получи шоуто още по-голяма популярност - включително и международна, Саймън Уот привлича осем известни комедийни актьори. Всеки от тях има по десетина минути на вечер, в които да представи даден "грозен животински вид" и да докаже, че именно той заслужава да стане талисман на съответния град. Накрая присъстващите в залата гласуват. Организацията започва да си партнира и с национални образователни институции. В резултат се раждат онлайн програми. Те включват видеопрезентация на грозните животни и линкове, позволяващи и на хора от цял свят да гласуват. Така за най-грозно любимо животно в света е определена рибата капка (blobfish), която е почти с човешко лице.
Грозните талисмани по света
Лондон - дългоносата маймуна (the proboscis monkey)
Кеймбридж - forms of endangered sea slug - вид морско животно
Бристол - the three toed sloth - трипръст бозайник
Уинчестър - the Titicaca water frog - водна жаба от Титикака
Брайтън - the naked mole-rat - гол плъх
Нюкасъл - the dugong - вид морска крава
Единбург - Promachoteuthis sulcus - морско животно със зъби, буквално излязло като от филм на ужасите
Само 80 двойки "санитари" у нас
Белоглавият лешояд има трудна съдба по българските земи. В началото на ХХ век в България са гнездили между 6000 и 10 000 двойки белоглави лешояди. През 60-те години те окончателно изчезват - заради употреба на отровни примамки за борба с вълци, чакали, лисици. Десетилетие по-късно изненадващо десетина птици се появяват край резервата "Вълчи дол" в Източните Родопи. През 80-те започват дейности по опазването на лешоядите. Общата популация на вида в България днес е над 80 двойки - при нула в края на 60-те години. Противно на схващането, че те са символ на "мърша", на практика тези птица са изключително полезни в ролята си на "санитари" в природата.