Подсъдимата акушерка Емилия Ковачева: Не съм била бебета!
![Акушерката Емилия Ковачева](https://cache2.24chasa.bg/Images/Cache/846/Image_5437846_40_0.jpg)
Не чувствам вина, защото не съм била бебета.” Това лаконично заяви акушерката Емилия Ковачева в Софийския градски съд вчера.
Ковачева е обвинена в опит за умишлено убийство на 4-дневното бебе Никол. Пеленачето бе душено и бито с юмруци и шише за мляко от акушерката по време на нейно дежурство преди една година - в нощта срещу 18 април.
ВНИМАНИЕ, ЧИТАТЕЛИ! Целия текст, снимки, още факти и интересни детайли ще публикуваме в хартиеното издание на "България Днес"
Скандалът избухна, след като на бял свят излязоха записи от камерите в родилното. Те разкриват чудовищната жестокост, на която акушерката подлага новороденото. Срещу Ковачева тече и друго разследване за малтретиране на още четири пеленачета.
"Останалите бебета имат родови травми", отсече Ковачева.
След два неуспешни опита делото срещу акушерката тръгна от трети път вчера. Нейният адвокат Владислав Янев поиска отвод на прокурора. По думите на защитата държавният обвинител е водил тенденциозно разследване срещу клиентката му. Целта била да да се докаже една версия, а именно, че Ковачева е виновна. Била пренебрегната другата хипотеза, че бебето е изпуснато от някой друг и се е наранило, след като акушерката си тръгнала от работа. Съдът отхвърли искането за отвод на прокурора, както и другите молби на адвокат Янев за нови доказателствени и процедурни действия, защото го заподозря в шиканиране на процеса.
В залата присъстваха майката и бащата на малката Никол - Румен и Станислава Димитрови. Те бяха конституирани като граждански ищци и частни обвинители.
Съдът допусна техния граждански иск в размер на 400 хиляди лева към акушерката за нанесените им от нея вреди и страдания на дъщеричката им Никол.
Подсъдимата поиска прокурорът да прочете целия обвинителен акт, което е рядка практика, защото страните предварително се запознават с документа. Така родителите на пребитото бебе отново трябваше да чуят в най-малки подробности на какви мъчения е било подложено момиченцето им, как е бил счупен черепът му, как е душено и как е получило мозъчен кръвоизлив.
Майката на Никол се разплака в залата, докато слушаше описанията на чудовищната картина, разиграла се в зловещата нощ срещу 18 април 2015 г. Единственото, което Станислава каза, е, че детето й сега е добре. Родителите на битото бебе се въздържат от коментари по случая още от самото начало на разследването. В емоционален изблик с ироничен тон бащата Румен призова президентът Росен Плевнелиев да даде орден "Стара планина" на акушерката за извънредната й работа, а министърът на културата Вежи Рашидов – да й направи скулптура.
Самата Ковачева зави пред съда, че не разбира в какво я обвиняват. Заради това се наложи председателят на състава Владимир Астраджиев да й разяснява какво значи опит за убийство на безпомощно бебе от медицинско лице и какви наказания предвижда законът за това. Те са от 15 до 20 години затвор, доживотна присъда или доживотна без замяна. Ковачева отказа процесът срещу нея да се гледа по реда на съкратеното съдебно следствие, т.е. без разпит на свидетели и вещи лица, а само с изчитане на показанията им залата. Така делото ще върви по стандартната процедура - с изслушване на всички, които са дали обяснения до момента по време на досъдебното производство. Подсъдимата акушерка отказа да дава обяснения пред съда на този етап. Тя е постъпила така три пъти досега и по време на досъдебната фаза на разследването.
Мъчи я безсъние
Безсъние мъчи подсъдимата акушерка, това е доказала съдебно-психиатрична и психологическа експертиза, която бе приета от съда вчера. Според заключението от изследването Ковачева е в депресия, страда от безперспективност и тревожност. Тест с осем картончета в различен цвят показал, че подсъдимата има силен стремеж за самоутвърждаване и защита на собствените си интереси, както и желае да покаже себе си на другите в добра светлина. Пак цветовият тест е показал, че тя има повишено желание за лъжи. Това било характерно за всички хора, които били в затруднено положение. Тогава скалата на истината била занижена, обясниха експертите.