Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/5581225 www.bgdnes.bg

Д-р Лазар Узунов: Можеха да спасят Цвети с изследване за 50 лв.

Доктор Лазар Узунов ръководи отделението по зависимости в Психиатричната клиника на Военномедицинска академия. Той е специалист с 25 години практика, с интереси в областта на диагностиката, лечението и превенцията на зависимостите и депресията. Пред "България Днес" д-р Узунов коментира случая с направилата опит за самоубийство състезателка по художествена гимнастика Цветелина Стоянова и даде насоки как да бъде открита и лекувана коварната болест.

Бисерка БОРИСОВА
- Д-р Узунов, какво може да накара младо, красиво момиче, шампионка да реши да се самоубие? Можело ли е близките й, съотборниците, треньорите да предотвратят това?
- Бях дежурен, когато новината се появи. Погледнах внимателно цялата налична информация и ми стана страшно неприятно. Разбрах, че става дума за особен опит за нарушаване на природните закони. И се притесних за неспособността на хората около Цвети да бъдат по-бдителни. Тези треньори - от Нешка Робева до Илиана Раева и останалите, сигурно имат някакъв усет на психолози, но той не е достатъчен! Нещо се е случило в живота на това момиче и това нещо е довело до този трагичен инцидент, но не е имало кой да го усети навреме.
- Депресията е от "модерните болести", които обикновеният българин все още смята за "каприз" и "мрънкане". Как да установят околните кога става въпрос за обикновен период на лошо настроение и кога за нещо по-сериозно?
- Да, психиатрията - за разлика от хирургията - няма биологичен образ. Душата и това, което става с нея, не могат да се измерят на скенер или ядрен резонанс. Но има симптоми, които един трениран специалист може веднага да разпознае. Въпросът е точният специалист да бъде извикан на помощ веднага, за да не се стига до фатален край.
Учудих се, когато разбрах от думите на Илиана Раева, че момичето е споделило, че не може да спи и се чувства уплашено, с него е разговарял психолог и не е открил нищо притеснително! Ако при безсъние един психолог не може да открие проблем, то какво може да открие въобще?!
Знаете ли защо е така? Хайде да си кажем истината за българската психология в днешно време! Освен Пернишкия университет - слава на името му, в България сигурно още 50 университета бълват психолози на рояци. Вече всеки - от залязваща фолкпевица, през манекенка, жрица на любовта, та стигнем до сексоложка-стоножка Наталия Кобилкина, всички се кичат с титлата психолози, психоаналитици, психотерапевти! Затова и с Цвети се е случило така. Защото истинският психолог с опит само като чуе думата "безсъние", и ще му стане ясно, че става въпрос за тревога и депресия! Тревога и депресия, които само с баене и бабини деветини не се лекуват! Всяка депресия започва така - с липса на сън, и това е изключително сериозен признак на голям проблем!
- Какво означава безсънието в терминологията на депресията?
- Липсата на сън означава, че спира инстинктът за зареждане на мозъка. Природата не случайно го е измислала. Сънят е основен за съществуването ни. Ако човек започне да не спи, това е първият белег за депресивно-тревожен процес. С безсънието този процес започва бавно, заплашително, като мъгла да настъпва, да завзема пространства в съзнанието ни.
- Може би за психолога, при който са водили Цвети, е било трудно да установи начеващия процес на депресия, тъй като при натоварения режим на спортистите безсънието не е рядко явление?
- При конкретни случаи преди и след състезания е едно, но постоянно безсъние - каквото е имало при нея от 2 месеца, е нещо съвсем друго. Още от 1994 г. се наложи терминът "скрита депресия", характерна за известните личности. Да, тя се открива по-трудно. Защото привидно човек е щастлив, получава аплодисменти на сцената, трибуната, стадиона. Обикновено при скритата депресия тези звезди са изградили рефлекс да прикриват пред хората проблемите си, докато в един момент направят опит за самоубийство. Но Цветелина е говорила, споделила е, че не може да спи, че е тревожна. Достатъчно е било някой да прочете правилно тези сигнали. Случилото се с нея е поредица от грешки - на треньора, федерацията, системата. И аз дори се чувствам виновен, защото никой от тях не ме е потърсил за помощ.
- Какво трябва да се е случило в живота на едно 20-годишно момиче, за да сподели пред приятели, че нищо вече не я радва?
- Последните 10-15 години се заговори за определени нервни регулатори в мозъка, които са отговорни за емоциите на човека. Оказва, се че при хората с депресия липсва един хормон - серотонин. Хубавото е, че от 2 години се появиха лаборатории и у нас, които вече имат сертификат и договор с немски лаборатории за такива изследвания. В рамките на 4 дни се прехвърля взета от пациент в България кръв и се проверяват нивата на серотонин, допамин и норадреналин. Това са трите хормона, на които психиатрията засега може да стъпи в опита да намери нещо, което се измерва и може да даде насока за депресия. Това изследване струва едва 50-60 лева! Да го бяха поръчали от федерацията и можеха да помогнат на Цвети да не се стигне до този фатален край!
Достатъчно е било и тези приятели, пред които е споделила това, да го кажат на треньорката. А тя да помисли за среща с психиатър. Но, за съжаление, в България на срещата с психиатър се гледа едва ли не като на даване на показания в полицията. Нещо страшно и срамно. Вариантът за психиатрично заболяване е като че ли по-срамен от това да си болен от СПИН. Така е, защото сме изостанала като мислене държава! Хайде сега, да не изложим Цвети, като я пратим на психиатър, нали?... И какво стана накрая? Край!
- От федерацията и отбора обаче се защитиха. Казаха, че момичето е било "изключително обгрижвано"?
- Когато видях новината, в първите часове си помислих, че щом отборът тръгва, трябвало е да направят всичко възможно да я вземат с тях, дори и тя да не иска. Сега виждам, че Илиана Раева е казала "да, предложихме й". Не, не съм много сигурен във всичко това! И как може баща й, съседите, кръстникът да твърдят, че е била силно разстроена, защото е "извадена от отбора", а от отбора да твърдят, че сама си е тръгнала?! Илиана може всичко да си говори сега, защото усеща, че стрелите отиват към нея. Но не може да предизвикаш у такова момиче такъв стрес, а после усещането за виновност да води до оправдателни медийни изяви! А пък това да изчисляваме сантиметрите на парапета, за да изкараме, че е паднала, а не скочила, е най-тъпото, което чувам! Даже да кажем, че балконът сам е паднал, защо не?!
- Нешка Робева разказа, че през последните години няколко млади надежди са се отказали и не са издържали психически. Това спорт ли е или психогилотина?
- Федерацията по художествена гимнастика трябва да помисли дали не могат да предложат по-задълбочени психологически - хайде, да не се психиатрични от началото, срещи. Да избират по-сериозно спортните психолози, а не да работят с хора, които не могат да открият нищо притеснително в безсънието! Ще е хубаво да пращат спортистите на психотестове поне два пъти в годината. Има си вече система от въпроси, тестове, по които може да се следи за скрита депресия, за фалшиви положителни отговори и резултати. Така може да се хванат начеващи психологично-психиатрични проблеми и да не се стига до трагичен край.
- Какво трябва да следим всички, ако ни се стори, че наш близък страда от депресия?
- Увеличаване броя на кафето и цигарите, яденето на много сладко, безсънието, избухливостта, изолацията - всичко това говори за развиващ се процес на депресия. Отказването от обичайните интереси - срещи с приятели, занемаряване на външния вид, любимите занимания също са белег. Като начало може да се потърси психолог, но депресията се лекува само с помощта на психиатър и подходящи лекарства. Лекарствата не са за цял живот, пият се на определени периоди, но без тях депресията се завръща и всеки път става по-лошо.

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама
Реклама