10-метрови вълни в Черно море
10-метрови вълни е имало в Черно море. Това твърди синоптикът Симеон Матев, който се позовава на думите на очевидци, видели огромните талази.
"Никъде не са регистрирани толкова големи вълни. Хора твърдят, че са виждали. Били са високи над 10 метра", обясни пред "България Днес" Матев.
Най-големите вълни, регистрирани в България, са високи между пет и шест метра. Последният случай на толкова големи е през 2012 година.
Синоптикът обясни, че най-големите вълни, регистрирани у нас, са през зимата. Причина за това е силният вятър, който духа по морето.
"През зимата вълните достигат височина от 4-5 метра. През лятото най-много до три. Изключение да се направи само, ако има някаква силна буря", поясни той.
Матев е категоричен, че най-големи вълни се образуват по Южното Черноморие. Най-често огромни талази се срещат в районите на Приморско и Созопол.
"Вълните се образуват от вятъра. Колкото по-силен е той, толкова те са по-големи. По Южното Черноморие духа североизточен вятър. Той е много силен и затова в този район вълните са по-големи", каза синоптикът.
Матев успокои хората, които са по родното Черноморие. Някой сайтове и вестници излязоха с информацията, че вълните днес ще достигат 4 метра, но синоптикът в TV-MET опроверга спекулациите.
"И вчера, и днес вълните ще бъдат най-много по 2,5-3 метра. Няма опасност да станат по-големи", разкри той.
Матев е категоричен, че цунами не може да удари България. За образуването му трябва да има силно земетресение, което да е с магнитуд от над 6 по Рихтер.
"У нас е регистрирано само едно цумани. То е станало вследствие от силното земетресение край Шабла (б.а. - през 1901 г. в района на Шабла е регистрирано земетресение от 7.2 по скалата на Рихтер). Друг случай засега няма", обясни Матев.
Той посъветва хората да спазват указанията на спасителите по морето.
"Ако флагът е червен, нека да влизат навътре. Има опасност да ги завлече мъртво течение. То е много опасно. Завлича хора на 50-60 метра от брега", каза синоптикът.
Матев даде и съвети как да се справим с него.
"Първо не трябва да се изпада в паника. Много от хората се паникьосват и затова не успяват да се измъкнат от мъртвото течение. Второто нещо, което е важно да се знае, е, че не трябва да се плува срещу течението, а успоредно на него. Ако не плуваме правилно, но ще ни "погълне". Друг вариант за избягване на мъртвото течение е да се оставим да ни носи. Както казах, то е само в продължение на 50-60 метра. След това спира да влече навътре", добави Матев.