В Скопие плакали при заминаването на нашите спасители

Нямало организация,
питали от къща на къща
с какво да помагат
С прегръдки и сълзи - така бедстващите в квартал “Стойковци” в Скопие изпратили двата екипа на аварийно-спасителното звено на Столичната община, след като разбрали, че ги пращат да помагат на друго място. В неделя столичният кмет Йорданка Фандъкова прати два екипа от 7 души да помагат на македонците след потопа. Заминават със 7 помпи, резачки, термокамери, виброфон и друга техника. В понеделник се включват в издирването на изчезнало дете на 11 г., след като водата обръща трактора, в който било с дядо си. По-късно тялото му бе намерено. То е сред десетките жертви на бедствието.
До сряда вечерта двата общински екипа
отводняват
над 60 къщи
Единият се върна вчера, а другият се прибира днес.
“Хората бяха отчаяни, че никой няма да им помогне. Първите два дни бяхме само ние с българските пожарникари”, разказа шефът на аварийно-спасителното звено Красимир Димитров. Понеже екипите не получили задачи от македонските служби с какво да помагат, тръгнали сами от къща на къща и питали всеки от какво има нужда. Първите дни работели до полунощ.
“Заварихме разрушени пътища, много обърнати коли, наводнени къщи”, разказа Димитров. Според него е имало проблеми в организацията по преодоляването на щетите от бедствието. Македонските власти не ограничили движението на хора и автомобили, което причинило огромни задръствания, а те пречели на спасителите да си вършат работата. В сряда вече дошли техника и доброволци.
“Сред хората нямаше напрежение. Те просто се чудеха как може техните да не им помагат, а да го правят българи. Затова, като си тръгвахме, всички плачеха”, каза Димитров.
Първите два дни
екипите се
оказали без
храна и вода
Хората, чиито къщи отводнявали, им правели кафе и мекици на газови котлони - нямало ток. “Бяхме взели туби с бензин за машините, но вода - не”, обясни Димитров.
В “Стойковци” бързо научили за българите и някои директно казвали пред медиите, че чакат Краси да им помогне.
Сред столичните спасители е и Ваня Гръблева (виж карето). За единствената жена в двата екипа Димитров казва, че работела наравно с мъжете, носела си сама помпите и отводнявала по две къщи едновременно. Единия ден не искала да тръгне, докато не отводни къща на възрастно семейство, защото им обещала, че ще стои, докато не си свърши работата.
Димитров бе начело на софийските екипи, които помагаха и при бедствията в Мизия и във варненския квартал “Аспарухово”. Казва, че и на двете места у нас организацията е била по-добра, но като мащаб бедствието в Македония е най-тежко.
Ваня Гръблева,
Казваха ни: “Само вие сте тук, нашите ги няма”
“Хвала, боже, че ни изпрати тия хора”.
“Българке, ти си сърце, и той, и той, и вие све. Хвала!”.
“Чак от България сте дошли, и само вие сте тука, от нашите никой нема”. Така пострадалите при наводнението в Македония посрещали двата екипа на аварийно-спасителното звено на Столичната община. Сред изпратените от кмета на София Йорданка Фандъкова да помагат на бедстващите в Скопие е Ваня Гръблева.
“Хората бяха невероятни. Възхитена съм, бяха толкова мили и работеха наравно с нас”, каза Гръблева.
Една от къщите, които тя отводнявала в кв. “Стойковци”, била на възрастно семейство - Вое и Борка.
“Трябваше да излезем в почивка за 1 час, но те не вярваха, че после ще се върна и ще продължа да изпомпвам водата. Казваха ми: “Ти няма да се върнеш”, разказва Гръблева. Заради липсата на организация двата екипа попадат в огромно задръстване и не успяват да се върнат същия ден. “Беше ми много мъчно и накарах г-н Димитров (шеф на аварийно-спасителното звено - б.а.) да ми обещае, че на следващия ден ще се върнем на същата улица. Когато отидох на сутринта, те казаха, че са си помислили, че съм ги изоставила”, разказа Гръблева. Най-важното за нея е, че е успяла да помогне в тежката ситуация.
“Хората там са страхотни. Даваха ни кафе, храна и дори се извиняваха, че не са топли, защото няма ток. Питаха ни постоянно дали сме гладни или жадни, въпреки бедствието, което ги беше сполетяло”, каза Гръблева.
Питали пожарникарите:
“Вие ли сте 10-те бугари,
дето работят за 100?”
ТОНИ МАСКРЪЧКА
“Работата, която вършехме в Скопие, не беше тежка. Свикнали сме с какви ли не трудности, ежедневно провеждаме занятия, участваме в аварийно-спасителни акции. Най-тежко беше да гледаме мъката в очите на хората, загубили близки, останали без дом и покъщнина”, казаха благоевградските пожарникари, които се върнаха от мисия в Македония.
“Вие ли сте 10-те бугари, дето работят като за 100?” - така пък македонците се запознавали с нашите огнеборци, които отводняваха къщи и обществени сгради.
12 служители помагаха при отстраняване на щетите от наводненията там в края на миналата седмица. В четвъртък те бяха посрещнати на площада в Благоевград от директора на НСПБЗН гл. комисар Николай Николов, кмета Атанас Камбитов и областния управител Бисер Михайлов.
“Лично ви
благодаря от
името на
премиера
Бойко Борисов,
който ви поздравява с успешната мисия”, каза гл. комисар Николов и прочете поздравителен адрес и от името на вътрешния министър Румяна Бъчварова. “Добре дошли у дома! Вие сте нашите герои, благодаря на Бог, че ви има, и се гордеем с вас”, поздрави ги и кметът на Благоевград Атанас Камбитов.
“В Македония видяхме самия ад. Местните ни посрещнаха изключително топло, като спасители, със сълзи на очи. Никога няма да забравим мъката на тези пострадали хора”, допълниха огнеборците.
Категорични са обаче, че организацията, която видели там, не е била на ниво. Смятат, че ние определено сме по-подготвени за справяне с подобни бедствия.
На въпрос на “24 часа” обидно ли е
македонските
медии да
премълчават
българската
помощ в Скопие,
гл. комисар Николов настоя да не се отдава особено внимание на това.
“Нека да сме над това. Забелязах, че на третия ден още нямаше в официалните медии информация за нас. Коментираше се, че очакват помощ от Сърбия. Хората ни посрещнаха с огромна надежда. Изпратиха ни с благодарност. Нашите момчета бяха почерпени с ракия - традиционно приятелско посрещане. Това е по-важно - приятелството, сътрудничеството между двата народа”, допълни Николов.
Обясни, че едва в сряда е активиран механизъм за гражданска защита в Европа.
“Всички 33 страни членки започнаха операция по събиране и доставка на стоки от първа необходимост и др. Сега в България са 4 екипа от Чехия, които осъществяват хуманитарни доставки. Снощи (сряда - б.а.) около 00,30 ч през България преведохме по магистралите 12 пожарни от Турция, които отиват на помощ в Македония”, допълни Николов.
Майка и дете живи
след 4 дни в калта
Майка и 4-годишната ѝ дъщеря са открити живи 4 дни след водния ад в Скопие, съобщи телевизия “Алсат-М”. Двете били затрупани от калта в скопския квартал “Сингелик”. Заради преживения шок жената и детето в момента не могат да говорят, но физическото им състояние е добро, а опасност за живота им няма.
Открил ги е жител на квартала, който успял да ги извади от калта. Предполага се, че двете са етнически албанки. Момиченцето се казва Венера, а името на майката не се съобщава.
Загиналите по време на наводненията в Македония официално са 22-ма души, а около 100 са ранени. Няколко души още се издирват. Вследствие на потопа са пострадали над 5 хиляди семейства.
“Приятелите ни подадоха ръка!”, е водеща новина в македонския в. “Вечер”. От България, пише всекидневникът, на помощ пристигнаха 21 пожарникари, които директно се включиха в оперативните дейности. Към тях се присъединиха един евродепутат, двама общински съветници от София и един депутат от българския парламент.
Доброволци и машини пристигнаха от Ниш и от Министерството на извънредните ситуации на Русия.
Сърбия, България, Албания, Косово, Австрия, Русия, както и други държави, частни компании и банки се включиха в хуманитарните акции в скопските квартали “Сингелик”, “Стойковци”, “Смилковци” и “Арачиново”.
Парична помощ от 500 000 евро е отпуснала Австрия. Белград изпратил екип от седем души, две специализирани возила и две помпи. Чешки хуманитарен конвой също е тръгнал за Македония.