Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/5719134 www.bgdnes.bg

Делфините загиват от мрежи с око 20 см край украинския Змийски остров

Хиляди риби бебета се давят в нелегалните мрежи около остров Змийски в украинската зона

Има ли “българска следа”, предстои да разберем

Само за първите 15 дни от месец август 2015 г. по цялото Черноморско крайбрежие морето е изхвърлило повече от 200 мъртви малки делфинчета на възраст не по-голяма от няколко месеца.

Реклама

Мъртвите бебета са от един и същи вид - Phocoena Phocoena - т.нар. муткур, морска свиня. Той е представител на едното (Phocoenidae) от двете семейства на подразред зъбати китове (Odontoceti), които се срещат в Черно море, заедно със семейство делфини (Delphinidae), от което в Черно море живеят двата вида: черноморски бутилконос делфин (афала) (Tursiops truncates) и обикновеният делфин (Delphinus delphis).

След многократни сигнали до държавните институции, МОСВ в лицето на РИОСВ - Бургас,

решихме да

направим

собствено

разследване

Така създадох една група във Facebook “За Делфините - Save the Dolphins”. Само за няколко дена в нея се присъединиха повече от 500 човека, които започнаха да подават сигнали със снимки и описания на намерени от тях мъртви делфини по нашето Черноморие. Оказа се, че проблемът е много по-голям, отколкото си представяхме в началото.

Следващата стъпка, след като събрахме и подредихме данните, беше те да се анализират. За целта използвахме най-съвременните подходи при анализа на подобни данни, а именно поставихме наличните данни в ГИС (Географска информационна система) база данни и започнахме да ги анализираме посредством най-мощния инструмент в тази област - софтуерния продукт ArcGIS.

Успоредно с това в рамките на няколко дни създадох онлайн гео-портал, където всеки публично може да види, разгледа и анализира данните с умрелите делфинчета. Този портал е свободен за ползване и се намира на адрес: http://dolphins. koralbeach.com. В него може също така и динамично с времето да се види къде и колко са мъртвите делфинчета.

В същото време, за да определите еднозначно причината за смъртта, трябва да се извърши аутопсия. Свързахме се със S.E.O.P.M.M OCEANIC-Club (http://www.oceanic.ro). Оказа се, че те са специализирани в аутопсията на делфини и дори притежават подвижна лаборатория за целта.

Имаме уговорка с колегите ни от OCEANIC-Club да определят по снимки времето, което отделните трупчета са прекарали във водата, и чрез тези данни да определим приблизително времето, в което се е случило всичко.

Реклама

След като имаме вече подробни данни, имаме данни за теченията и времето, когато това събитие е настъпило, може да определим приблизително мястото, където това се е случило.

Най-сетне, след месеци неуморна работа по разследването на смъртта на стотици, вероятно хиляди малки делфинчета в Черно море през лятото на 2015 година нашата доброволна група от международни специалисти в различни области, касаещи този проблем, стигна до ясни резултати.

Васко Гълъбов беше готов с всичките 252 симулации от модела и ми изпрати първоначалните си изчисления на най-вероятните места, където можеше да се е случил този инцидент с делфинчетата. Беше определил от модела 2 такива места в морето: едното близо до остров Змийски в изключителната икономическа зона на Украйна и другото – срещу Шабла в България.

Няколко дни по-късно чрез повторен анализ на модела и данните

мястото срещу

Шабла беше

еднозначно

изключено

от Васко, но по думите му всичко трябваше да се провери повторно, защото на него му липсваха подходящите инструменти за анализ на толкова много данни.

Тук се намесих аз с използването на вероятно най-добрия за целта софтуер, а именно ArcGIS for Desktop на ESRI, и по-специално една част от него - Tracking Analyst.

Методиката беше проста. В ГИС средата нанесох всички 28 представителни случая с по 9 варианта – това бяха 252 вероятни траектории, сметнати от модела, на мъртвите делфинчета след смъртта им. Всички тези траектории ги направих time-aware, а те бяха съставени от над 50 000 точки с координати – за всеки отделен случай, по 9 варианта, през 3 часа, за 25 денонощия назад във времето или по-малко в зависимост от установения момент на смъртта от Razvan Popescu от OCEANIC-Club…

След това зададох за всяка една траектория времеви прозорец от 1 денонощие, (т.е. траекторията, която е измината за 1 денонощие (съставена от 8 или повече точки), и ден по ден започнах да проследявам дали няма някъде в морето да се появи концентриран облак от точки – поне на първо време, признак за допълнително изследване. След това направих същото и за времеви прозорец от 3 денонощия, за да може да се компенсира донякъде вероятната грешка от установяването на точната дата на смъртта или различните параметри, зададени в модела.

Резултатите бяха еднозначни. Имаше такова място в морето! Моделът очевидно работеше, както и всички методики, които прилагахме!

Мястото се намираше

на около 40 км

североизточно от

остров Змийски,

разположен в изключителната икономическа зона на Украйна. Съвпадаше с изчисленията на Васко. Това беше мястото, на което бяха умрели вероятно хиляди делфинчета… Датата вече беше известна – около 25-26 юли 2015 година. Мястото също.

Но каква беше ПРИЧИНАТА?

Резултатите от аутопсията

Десет дни след посещението в България на Razvan Popescu и Razwan Zaharia от OCEANIC-Club, в което взеха проби от труповете на умрелите делфинчета и направиха аутопсии, резултатите бяха готови. Причината за смъртта на всички изследвани делфинчета беше определена като “удавяне”. Нямаше красноречиви данни за токсини, тежки метали или заболяване. Това беше мнението на Razvan. УДАВЯНЕ.

Малките делфинчета можеше да са се удавили в следствие или на звукови удари или попадане в рибарски мрежи.

Звукови удари:

Тази хипотеза

засега е

отхвърлена

от нас, защото има следните несъответствия:

- Липсват възрастни или други екземпляри.

- Липсват наблюдения и случаи на дезориентирани делфини, излизащи близо до брега.

-  Има периодичност с няколко характерни пика в измирането на делфинчетата, наблюдавана при други подобни случаи, където причината е била улов в рибарски мрежи.

Въпреки тези доводи Pavel и Oksana в началото считаха това като главна причина. Те са големи специалисти и експерти и уважаваме тяхното мнение. Но впоследствие постепенно тя отпадна - с натрупването на фактите. Имаше един факт, който от самото начало на изплуването на мъртвите делфинчета на брега не ми даваше мира. Излизаха само еднакви по размер и вид мъртви делфинчета по цялото крайбрежие, сякаш сортирани от нещо. Липсваха възрастни или други екземпляри.

Единствено

еднакви по

големина бебета…

Задавах си въпроса, какво е онова нещо което може “да сортира” и едновременно с това да убие хиляди делфинчета. Колкото повече време минаваше и колкото повече научавах за нелегалния риболов на калкан с дънни мрежи, толкова повече се убеждавах за единствената възможна причина за това нещастие. Когато снимките на мъртвите делфинчета бяха анализирани от Razvan и Pavel – за някои от тях те посочиха веднага, че причината е удавяне – личеше си по розовото коремче на мъртвото делфинче – ясен белег за това. След изследванията и аутопсията на делфинчетата Razvan отново установи същата причина – УДАВЯНЕ.

И сега, рибари, не подскачайте като ужилени отново, защото ще стане дума не за вашите гемии и въдички, а за

нелегален

риболов в

огромни мащаби,

стотици километри мрежи и др. подобни…. Или просто малка лодка с километри мрежи на борда…

Нелегалният (бракониерски), нерегламентиран и нерапортуван стопански риболов (Illegal, Unreported and Unregulated (IUU)) е доказано вероятно най-големият проблем не само за смъртта на делфините, но и за морските екосистеми като цяло. Особено важно значение заема нелегалният улов на калкан в Черно море с дънни мрежи (gill nets), които са главната опасност специално за вида Phocoena phocoena. Това е научен факт, известен от десетилетия, и касае целия свят като разпространение.

Тези мрежи обикновено са с обща дължина десетки и стотици километри. Бебетата на Phocoena phocoena

влизат в очите

на мрежата и се

удавят в рамките

на минути

Очите на мрежата представляват ромбове със страни 18-20 см, а самата мрежа е тънка и найлонова, “невидима” във водата за малките муткури. Те по никакъв начин не я отчитат или вече са много близко и са уловени. За разлика от бебетата Phocoena phocoena делфини от другите видове “усещат” тези мрежи на метри преди това. Има много научни изследвания, включително и за честотите, които използват различните видове делфини, за илюстрирането на този проблем.

В България, Румъния, Украйна през последните години е забранено използването на подобни мрежи с големина на очите, по-малка от 44 см. Но това не е случаят с нелегалния риболов/мрежи, именно поради факта, че мрежи с око с по-малък размер доказано стават причина за смъртта на много бебета делфинчета от вида Phocoena phocoena. За превенция по света се използват масово т.нар. пингери (pingers), които се слагат на мрежите и гонят делфинчетата, както и специални мрежи с добавка на метална нишка, която се отчита от сонара на делфините, както и други способ, които едва ли някой използва в Черно море и особено когато извършва нелегален риболов.

Уловът на калкан в Черно море е най-доходоносният бизнес в рибарството. Това е “златото” на морето заради цената на калкана. Съществуват квоти, специални разрешителни, регулация и всякакви законови разпоредби не само в България, но и в другите страни с излаз на Черно море. За жалост, през последните години се наблюдава трайна тенденция на намаляване на популацията на калкан вследствие нелегалния риболов, прекомерния улов и други фактори.

Размерът и обхватът на този нелегален риболов са толкова големи, че дори Интерпол има проект като глобална инициатива да разследва и преследва замесените в този “бизнес”, оценен на 23 милиарда долара загуба за световната икономика.За пример ще припомня случай от април 1991 г., когато 14 турски кораба са арестувани в Украйна с 6414 дънни мрежи за калкан с обща дължина 640 км... При залавянето им освен риба в изчистените вече мрежи е имало и 194 делфина...

За съжаление, почти нищо не се е променило до ден днешен. Тази практика продължава и се случва във всички държави с излаз на Черно море непрекъснато.

Дали обаче данните, до които бяхме достигнали чрез модела, потвърждаваха тази основна версия?

Започнах да анализирам отново данните.

Мястото – 40 км североизточно от остров Змийски. Известно за този район е, че това вероятно е мястото в Черно море с най-много риба, където риболовът може да се извършва целогодишно, защото условията са изключително благоприятни. Има повече от 50 вида риба. Специално през летния сезон, който е нетрадиционен за улов на калкан – има данни, че в този район излизат най-големите екземпляри.

На картата за

разпространение

на калкана

в Черно море това място е отбелязано като едно от местата с най-голяма концентрация.

“Нетрадиционното време” за риболов на калкан също намери своето логично обяснение, след като разгледах една статистика за изхвърлените на брега мъртви делфини в Румъния между 2002-2011 година, в която ясно се открояваха максимумите през месец юли.

Дотук всичко съвпадаше.

Времето – 25-26 юли… Сетих се веднага за

силата на

теченията и

вятъра,

защото си представих, че никой рибар не би влязъл на 70-100 км навътре в морето или чистил километрични мрежи, когато има 4-5 бала вълнение. Оказа се, че точно на 25-26 юли в тази част на морето не е имало никакъв вятър и вълнение и е било изключително подходящо за подобен род дейности.

Установих и нещо друго обаче. Имаше разминаване във времето на измирането на делфинчетата – имаше делфинчета, чиято смърт беше настъпила около 1 август, а не на 25 юли. Проследих техните траектории – оказа се че те идваха от същото място. Проверих отново теченията и вятъра. Имаше един кратък промеждутък около 1 август с чудесни условия преди настъпването на бурята занесла стотици мъртви делфинчета за около седмица до другия край на морето – Южното ни Черноморие.

Какво означаваше това? Около 23-24 юли някой беше поставил километрични мрежи за калкан на това място. На 25-26-и беше отишъл и ги беше обработил, като беше изхвърлил хиляди удавени мъртви делфинчета, уловени в мрежите, в морето. След което ги беше поставил отново. Преди задаващата се буря, около 31 юли, беше отишъл отново, почистил и събрал всички мрежи.

Всичко дотук пасваше идеално.

Следващото потвърждение дойде от Васко. Споменах му, че облакът от точки от модела е на случаите с варианти 6-7-8 – това означава 60-70-80% потопени във водата трупове на делфинчета. Той каза, че точно това са установили и френските учени при изследванията си с работата на модела MOTHY при прилагането му за движението на мъртви делфини в океана.

Razvan беше на абсолютно същото мнение – причината беше удавяне в рибарски мрежи за калкан. Разказа ми как беше започнал да се занимава с делфините. През 2001 г. на 30 км навътре в морето заедно с негов приятел открили забравена рибарска мрежа (т.нар. ghost-fishing представлява една от най-големите заплахи за всички морски обитатели), около няколкостотин метра дълга. Оставена там от едва 4-5 м голяма рибарска лодка. Започнали да я изкарват и тъй като били само двама, Razvan сам почиствал мрежата. Каза, че в нея имало 107 удавени бебета делфинчета. Шокът бил толкова голям, че от този момент нататък животът на Razvan завинаги се свързал с делфините…

КОЙ?

След като вече знаехме приблизително мястото и времето на случилото се, се опитахме да разберем дали случайно някой от тези бракониери се беше заблудил и си беше оставил автоматичната идентификационна система да работи на кораба си (AIS). Свързах се повторно с една международна организация, откъдето можеше да закупя исторически данни за движението и местоположението на всички видове кораби, изпратих им нужния квадрант и време – 23 денонощия, както и филтър, защото не ни трябваха танкери и други подобни кораби, а само “рибарски”, “неспецифични” и “други” плавателни съдове.

Платихме данните и след няколко часа ми ги изпратиха. Както и очаквах – бяха изключително малко…

Все пак – на тях ясно се виждаше едно малко рибарско корабче как беше навлязло през нощта на 26 юли на около 45 км навътре в морето. До него имаше някакво струпване на преминаващи мъртви делфинчета в същото време от модела, но няма как да се потвърди дали това е виновникът поради липса на много други данни. (В момента Razvan проверява…)

Все пак – при наличие на подробни данни, вероятно от Брегова охрана, военни и др. структури, притежаващи подобна информация – ще може да се даде съвсем точен отговор кой е извършил всичко това.

И сега вече някак си чувствам как си отдъхвате и си казвате: “Боже, какви изроди”, защото не се е случило някъде в България, но не бързайте... След този максимум на мъртви бебета делфинчета имаше и друг – между 20 и 24 август – около 20 мъртви делфинчета изплували на сушата само по Южното Черноморие, малко по-големи на размер от онези в предишния максимум и умрели едва преди 2-3 дена. Отново като сортирани и еднакви.

В този период няма почти никакви течения и ветрове и това еднозначно показва, че извършителите най-вероятно са българи, в териториалните води на България (12- милна зона).

23.11.2015 г.

С изключителната помощ на Васко Гълъбов, Razvan Popescu, Razvan Zaharia, Pavel Gol’din, Oksana Savenko и членовете на “Да запазим Корал”

* Авторът е член на сдружение "Да запазим Корал"

Реклама
Реклама
Реклама