"168 часа": Смъртоносни татуси?
Масово ползват фалшиви бои, които водят до рак. Непрофесионалисти рисуват с едни и същи игли многократно. Дерматолози: Има риск от заразяване с хепатит и СПИН.
Татуистите масово използват фалшиви бои, които могат да доведат до рак, алергии и кошмарни инфекции. Непрофесионалисти рисуват многократно с едни и същи игли.
Наскоро младият Мартин Владимиров от Благоевград почина, а главната версия за смъртта му първоначално беше възпален пресен татус.
"Решил да си направи голяма татуировка на крака. Това станало в студио в Слънчев бряг. Още на следващия ден кракът му се подул и се получила инфекция. Отишъл в Спешния център в Несебър, където му дали хапчета и го отпратили", разказва пред медиите шефът на Водно спасителната служба към БЧК Андон Налбантов.
"Нека повдигнем въпроса за тези студия за татуировки. Докога ще умират млади хора и ще се заразяват там? Къде е контролът на държавата?", пък реагираха близките на починалия Мартин и върнаха на дневен ред вечния спор. Според специалисти именно фалшивите мастила са в основата на трагедията.
Още преди години Американската комисия по храните и лекарствата алармира, че в множество ментета се съдържат канцерогенни вещества. Но те освен вероятността от рак на кожата предизвикват и алергични реакции и инфекции, които трудно се овладяват. Специалистите обясняват, че реакциите при различните хора могат да варират от просто зачервяване и подуване, през екземи и хронични обриви до проблеми с нервната система, бъбреците или черния дроб, сърдечни кризи, саркоидоза, дори рак.
Учените твърдят, че проблемите с една татуировка могат да настъпят не само дни или дори часове след като е направена, а години по-късно. На много места по света е забранено на хората с прясна татуировка да дават кръв от 4 до 6 месеца, но вероятността от по-късни инфекции изисква увеличаването на този срок, а най-проблемната боя е червената. Други проучвания сочат, че фалшификатите освен канцерогенните вещества съдържат и колекция от тежки метали като олово, живак, алуминий и кобалт. По този показател най-опасните мастила са: Зелено с високо съдържание на хром, червено – може да съдържа алуминий, желязо, титан, живак, кадмий, черно - съдържа петролни деривати като безо-пирен, бензо-антрацен и синьо - алуминий и кобалт в съдържанието си. Проблемът с тези бои е, че заради ниското си качество те реагират по по-различен начин на слънцето и останалите външни фактори.
Оттук вината може да се търси и в татуиралия се "168 часа" се свърза с татуист, пожелал анонимност, работещ именно в Слънчев бряг. Според него е по-вероятно момчето да не е спазвало инструкциите, които са му дали, а в комбинация с фалшивото мастило фаталният край е бил неизбежен.
"Една татуировка е прясна отворена рана, това трябва да се проумее от хората. - казва той. - Тя трябва да се мие всеки ден, поне по 3 пъти и да се третира със специален крем, който татуистът е предписал. Всеки професионалист би ви казал, че татуировката тряба да се пази. Абсолютно забранено е да се излага на слънце за дълго време и да се кисне в морска вода, която е пълна с мръсотия."
Всъщност да си направиш татус, може и да не е чак толкова опасно,
стига да си в правилното студио и в ръцете на правилните хора. Екипът на "168 часа" се отби в Sofia Tattoo Ink, за да разговаря с Николай Чеков - татуист с дълга практика и опит. Макар на пазара да има много ментета, пълни с канцерогени, в сериозните студиа, в които работят отговорни татуисти, всеки детайл е от значение. "Работим с мастила, одобрени от Европа. Те си имат нещо като нашето РИОКОЗ, което проверява всичко. Случва се да има на пазара бои ментета, такива с канцерогенни материали в тях, но всичко се контролира. Например имало е случаи да купим мастила, които по-късно ХЕИ иззема", казва Николай, докато полага поредния слой боя върху гърба на свой клиент.
Хигиената е от най-голямо значение за татуиста и за клиента. Докато рисува красивия дракон, Чеков споделя още: "Ако си направиш татуировка в професионално студио, има малка вероятност да стане нещо, например немарливост от страна на татуиста, защото това, че някой работи в студио, не значи, че е добър или че има добра хигиена.
Уредът, с който се трудя, струва 6000 лв., като само металната ръкохватка е перманентна. Всичко друго е еднократно, например тези чаршафи след това се изхвърлят, събираме ги в специален контейнер и имаме договор с медицинска фирма, която идва и ги извозва.
Чувам хиляди истории, как някои хора работели по десет пъти с една игла, което за мене е адски безсмислено, понеже тя е направена от 25 тънки иглички, а върховете им са толкова фини, че след пет часа работа се изтъпява и не може да нанася боята като хората, а само наранява кожата. За татуирането се изисква огромна база знания, не може просто да седнеш и да си рисуваш. Кожата по тялото навсякъде е различна и трябва по различен начин да нанасяш боята. Естествено, като си направиш татуировката, да си остане и във времето, а не да трябва да повтаряш после пак."
Според д-р. Здравка Демерджиева - началник на отделението по дерматология и венерология в "Токуда", инфектирането след направата на татус са често срещани.
"Много хора идват с оплаквания при нас. Даже наскоро при мен бе едно семейство, което има тату студио с молба за помощ. Съпругата имаше стрептококова инфекция и увеличени лимфни възли, което е доста болезнено и освен това може да доведе и до сепсис. Зачервяването и отокът бяха около и върху самата татуировка, с температура и втрисане тоест, влошаване на общото състояние, което означава, че причинителят е проникнал в кръвта."
Ала татуистите са на друго мнение. Според тях възпаленията не са толкова чести: "Имала съм случай на човек с алергична реакция, но това беше по вина на клиента. Просто се беше подуло мястото и зарастваше малко по-дълго време. Познат, който татуира от 25 години, ми е казвал, че за толкова време е имал само два-три случая, и то от червената боя. Това е най-често срещаният цвят, който може да предизвика алергия."
За малко по-коварната червена боя предупреждава и д-р Демерджиева: "Рак на кожата не може да бъде причинен от татуировка, но в смисъла, в който всички познаваме ракът на кожата, червената боя е доказана, че може да индуцира лимфом на кожата."