Духът на цар Борис броди в ловна хижа
Добромир ДОБРЕВ
Изключително странни неща се случват в изоставената от дълги години в Родопите ловна хижа на цар Борис III. Необясними звуци и светлини се появяват в постройката нощно време. Злокобното място е частично потопено във водите на язовир "Широка поляна".
Въпреки че повече от 50 години хижата е наводнена и изоставена, конструкцията все още е цяла, като единствено покривът е рухнал на места. Именно тази хижа е била едно от любимите места за отдих и лов на управлявалия България 25 години цар. Борис III умира мистериозно едва 49-годишен, само няколко дни след срещата си с Хитлер, като се предполага, че е бил отровен.
Екип на "България Днес" се убеди на място, че риболовците избягват да опъват палаткови биваци и да паркират каравани в близост до къщата на ужасите. Поверието, че мястото е прокълнато, се носи от уста на уста. Дървосекачите, които от години работят в района, са убедени, че потопената хижа е превзета от неспокойния дух на Борис III.
Местните припомнят, че комунистите оскверняват останките на царя, като го ексхумират от гроба му в Рилския манастир. След това тялото му е препогребано в малък параклис в парка на двореца "Врана". Не след дълго тогавашната власт взривява параклиса и го заравнява със земята. Едва след 10 ноември започва ново издирване на тленните останки, но е открито единствено сърцето на Борис, препогребано в Рилската света обител.
"Духът на царя е тук със сигурност и броди неспокоен. През нощта и пиле не смее да прехвръкне край хижата. Чували сме злокобен смях от сградата в тъмното, а е невъзможно човек да влезе вътре, когато нивото на язовира е високо", обясняват рибари от най-близкия лагер и със страхопочитание отклоняват темата. В гората, недалеч от ловната резиденция, обикалят гъбари, които цяло лято се препитават с манатарките.
"Хижата е прокълната! Не се опитвайте да влизате вътре! С очите си сме виждали как водата около постройката ту светваше, ту изгасваше, появиха се вълни в тихо време. Вътре всичко е залято, а електричество няма. Това е мистерия, нещо лошо се случва там нощем", разказва с уплашен поглед един от гъбарите. "Дали пък духът на царя не търси отмъщение, след като тялото му на два пъти е било осквернявано в гроба", предполага друг.
Все пак решаваме да надникнем в изоставената постройка в частите, където водата вече се е оттеглила. Цялата сграда е построена от дялани каменни блокове, които я правят вечна. Вътре има 4-5 помещения с дъговидни прозорци като на замък. На някои от стените е имало красиви ловни рисунки, които сега са почти заличени.
При строителството на язовир "Широка поляна" между 1959 и 1962 година хидроинженерите изчисляват, че водоемът ще залее ловната резиденция на Борис III. Въпреки това събарянето на сградата било забранено заради неформалния й статут на културен паметник. Сега призрачната къща се издига като гробница от водите край северния бряг на езерото. Държавата до ден днешен не е правила никакви опити да реставрира и защити уникалната историческа постройка. В този район цар Борис III отстрелва някои от най-ценните си ловни трофеи. Голяма част от тях са изложени в двореца "Царска Бистрица" край Боровец.