Проф. д-р Драгомир Драганов: Ако не бъде свикано ВНС, може да се стигне до народна революция
![](https://cache2.24chasa.bg/Images/Cache/436/Image_5874436_40_0.jpg)
През 1990-1991 г. бяхме подложени на натиск и претупахме последните глави от новата конституция
- В нощта след балотажа премиерът Бойко Борисов каза, че трябва задължително да се свика ВНС. Задължително ли е това да стане, г-н Драганов?
- Абсолютно задължително! Това е една разумна идея, която много хора пропагандираме от доста дълго време.
От 25 години ние имаме конституция, която де факто не позволява каквито и да е било сериозни промени - не само в съдебната система, но и в образованието, в здравеопазването и в много други важни области.
Това вече
граничи
с абсурда
Напълно подкрепям Бойко Борисов в това му искане.
- Дали обаче Борисов ще бъде подкрепен и от другите партии, защото всяка прави свои си сметки?
- Искрено се надявам, че ако така нареченият политически елит, политическата класа обича държавицата ни, трябва да го подкрепят. И да се обединят около тази идея. Важното е този елит да надмогне егоизма и тесните си партийни интереси и да погледне държавнически на проблема.
- Смятате ли, че това може да се случи на практика?
- Аз съм дълбок песимист, що се отнася до аварийното свикване на ново Велико народно събрание. Но в същото време смятам, че ако не се свика събранието, другият вариант е революцията.
- Не сте ли много краен?
- Извинявайте, че го казвам така директно, но наистина може да се стигне и до народна революция. Така както всъщност стана на сегашните президентски избори. Това, което се случи, е един предвестник, дано политиците разберат за какво става дума.
- Какви трябва да бъдат изборите за ВНС - пропорционални, мажоритарни или смесени, както беше за 7-ото ВНС, в което вие бяхтне депутат.
- Най-лесно е да се вземе старият закон от 1990 г. и да се използва смесената система. 200 мажоритарни депутати и 200 - избрани по пропорционалната система.
Другият вариант е пропорционална система с преференции - това, което правим на изборите за Европейски парламент. Но потвърждавам своя песемизъм, че това може да се случи реално на практика.
- Какви основни проблеми трябва да реши ВНС?
- Най-важното нещо, което трябва да стори, е да си направи харакири. Тоест да се разпусне веднъж завинаги.
- Как става това на практика?
- Преди това се правят консултации между представители на парламентарно представените партии в действащото Обикновено народно събрание. Определят се зазадачите и те се възлагат на Великото народно събрание. Неговата работа продължава два дни - колкото да се саморазпусне.
- Вие сте изучавали историята на преходите в Европа, дайте конкретни примери.
- Това го имаше в Испания след смъртта на Франко. През 1976 г. учредителното събрание прекрати своята дейност, един вид обяви своето “самоубийство”. Казвам го като метафора.
Това трябва да стане и у нас и вече никога да няма Велико народно събрание, което да изпълнява функциите на учредително. След 1989 г. ние нямаме какъв друг период да учредяваме, защо тогава трябва да съществува?
- Доколкото си спомням, подобно нещо беше направено и в Португалия.
- През 1975 г. Португалия прие една почти социалистическа конституция. И след това до 1982 г.
чрез обикновени
събрания
няколко пъти
си промени
конституцията
Така Португалия се превърна в една модерна европейска държава.
- Вие, г-н Драганов, сте един от бащите на сегашната конституция. Когато я изковавахте през 1990-1991 г., защо не провидяхте тези опасни капани?
- Нека да припомня при какви условия се приемаха последните глави от новата конституция, в които глави влиза и текстът за Велико народно събрание.
Край парламента имаше гладна стачка на 39-те народни представители от СДС, които саботираха работата ни. Ревеше и една тълпа от сини симпатизанти.
Президентът
д-р Желю Желев
ни постави
ултимутум
- до еди-коя си дата конституцията да бъде приета!
А той според стария основен закон имаше много големи правомощия. И притиснати от обстоятелствата, ние се принудихме да претупаме тези глави, само и само да влезем в крайния срок. И от това претупване пострада качеството на новата конституция. Неприятно ми е да го казвам, но е факт.
- Кой според вас дава съветите на Бойко Борисов по конституционните теми и проблеми?
- Според мен това е един от създателите на СДС и бивш конституционен съдия Георги Марков.
Допускам го, съдейки по изявите на Марков в медиите.
- Кои партии ще имат най-голяма полза от ВНС и кои ще загубят?
- По-важното е, че целокупното общество ще има огромни ползи. Тук въобще не броя партии, съюзи, движения и други политически сили.
Просто
държавата
ще разсече
този
гордиев възел,
каквото е Великото народно събрание. След това ще можем да си модернизираме основния закон в съответствие с изискванията на динамичното време, в което живеем.
- Ще се промени ли обаче статуквото в политическия живот на страната?
- Ще се промени неизбежно, защото, както показаха и последните избори, народът като че ли вече е узрял за радикални промени.
- Вие добре познавате БСП и от вътре. Докога според вас ще трае любовта и разбирателството с новия президент, за когото Стефан Данаилов каза, че “си пада малко катил”?
- Смятам, че генералът има до себе си
едно много яко
ЗКПЧ в
лицето на
Илияна Йотова
(ЗКПЧ - заместник-командир по политическата част в армията по време на социализма - б.р.)
И от тази гледна точка не би трябвало да има много видими проблеми и кавги между БСП и президента.
Но генералът изговори ясно и няколко добри идеи, що се отнася до наболели проблеми на сегашното време. Имам предвид бежанци, граници, армия, въоръжение и т.н. По тях едва ли ще имат спорове и караници.