Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/5877181 www.bgdnes.bg

Слави Василев от екипа на новоизбрания президент: Ген. Радев няма да зависи от БСП

Слави Василев е роден в София на 29 април 1984. Син е на бившия журналист и бизнесмен Васил Василев. Завършил е Бостънския университет, специалност международни отношения. Живял е в Париж повече от 15 години. Сега работи в семейната компания, която се занимава с инвестиции в сферата на недвижимите имоти. През последните месеци участваше в кампанията на ген. Радев и бе до него на масата за прескоференции в победната изборна нощ, а очакванията са той да е едно от младите лица в новия президентски екип.

Бисерка БОРИСОВА
- Г-н Василев, как се чувства един млад човек, който изведнъж се оказа в центъра на обществения интерес в България?
- Интересно ми е. С удоволствие, интерес и желание влизам в това ново поприще.
- Как да ви възприемаме в момента: като млад политик, като медиатор или нещо друго?
- Все още не може да ме възприемате по никакъв конкретен начин, тъй като думата за бъдещето ми ще има президентът. Той ще реши дали ще участвам в бъдещия му кабинет и каква роля ще имам там. Не се плаша от сериозна работа и отговорности и се надявам, че по време на кампанията президентът е имал възможност да ме опознае. Той вече знае на какво съм способен. Сега остава да реши дали тези ми способности ще са полезни за неговия екип.
- Разкажете ни малко повече за себе си? Да знаем какъв човек евентуално ще видим в новия президентски екип.
- Завършил съм Бостънския университет през 2008 г. След това се прибрах в България и работя в семейния бизнес. Преди да се прибера, съм работил в американския Конгрес. Имам опит в неправителствения сектор. В САЩ участвах в програма за студенти, които имат желание да се развиват в публичната сфера. Тази програма включваше стаж и работа в най-големите федерални правителствени агенции, включително и в Белия дом.
- Остана ли ви време да следите и кампанията в САЩ?
- Разбира се. За мен има две държави, които определят тенденциите в света и случващото се в тях рано или късно оказва ефект в останалите страни, включително България. Това са САЩ и Франция. Президентската кампания в Щатите беше много интересна. Избирането на Тръмп ясно показва, че политическият елит във всяка една демокрация, колкото и да е напреднала тя, рано или късно се изхабява. Свидетели сме на този процес, който сигурен съм ще обхване и много други държави. Което не трябва да се тълкува като нещо толкова опасно. Избирането на Тръмп в никакъв случай не е нещо страшно. Това е един естествен процес, който не би трябвало да поставя под въпрос бъдещето на политическата система в САЩ. Ако погледнете как работят американските институции, както и конституцията на САЩ, ще видите, че те са изключително стабилни и идването на Тръмп няма да промени нищо в устройството на държавата. Но ще допринесе за една нова енергия в американското общество, която би могла и да е много положителна.
- След Брекзит и избирането на Тръмп в много европейски държави - най-вече във Франция и Германия, се заговори, че отново ни чака самоизолация на държавите, разпадане на настоящите съюзи, включително ЕС. Вие виждате ли такава опасност?
- Не мисля. Смятам, че по-скоро съюзите ще се променят и ще станат по-функционални. ЕС, такъв, какъвто го познаваме сега, със сигурност ще се промени. Дали ще е сега или след 5-10 години, но ЕС не може да съществува така. Това също е един процес, който човек трябва да посреща с ентусиазъм. Промяната в едно демократично общество, когато е плод на желанието на мнозинството хора, а не на определен тесен кръг, обикновено е за добро.
- Преди дни Жан Клод Юнкер заговори за създаването на армия на ЕС - защото след избирането на Тръмп НАТО нямало вече да пази Европа. Как ви звучи това?
- Не мога да коментирам какви са намеренията на ЕК и на Юнкер. Със сигурност идването на Тръмп в Белия дом означава за всички съюзници на НАТО - както и за нас, че ще трябва да преосмислят поведението си. Както президентът Радев каза по време на кампанията си, трябва да се превърнем от държава, която е консуматор на отбранителна способност, в такава, която генерира отбранителни способности. Мисля, че това се отнася за всички държави.
- Продължават коментарите относно отношението на новия президент и екипа му към НАТО. "За" или "против" НАТО? Напускаме НАТО или оставаме?
- Наистина се учудвам на тези коментатори, които успяват да открият в думите на ген. Радев нещо против НАТО! Той многократно е заявявал, че е категорично за оставането на България в НАТО. Но трябва да изпълним присъствието ни в НАТО с някакво съдържание. Аз мога да ви уверя, че от гледна точка на нашия екип, на щаба и на всичките дискусии, които сме имали вътре, членството ни в НАТО никога не е било поставяно под въпрос! Както и членството ни в ЕС, разбира се.
- Заговори се, че новият президент предпочита "завой към Москва"?
- Всички, които казват "завой към Москва", са хора, които не генерират нови идеи в пространството. Това са хора, които повтарят едни и същи мантри отдавна. Ние можем спокойно да си останем в съюзите, в които членуваме, но да обръщаме допълнително внимание на отношенията си с държавите извън тях, включително Русия. Едното и другото не предполагат да са в конфликт.
- Ако направим ретроспекция на президентите досега, ще видим, че в един момент всеки един от тях е имал силата да се опълчи на партията, която го е издигнала. Ще успее ли ген. Радев да отстоява собствено мнение в полза на държавата, ако то противоречи на желанията на БСП?
- Смятам, че президентът Радев е този, които има най-добри предпоставки от самото начало да има собствено виждане, собствен екип и да генерира собствено мнение по всички въпроси. Ще ви дам и пример: дори в момента позицията му по съдебната реформа се различава от тази на БСП и той изобщо не криеше това по време на кампанията.
- Тоест можем да се надяваме, че президентството ще си остане на "Дондуков" 2, а не на "Позитано" 20?
- Категорично. Аз дори бих посъветвал президента да направи ролята си по-активна във всички политически централи. За мен влиянието трябва да върви от президента към всички политически лидери, а не обратното, тъй като той има най-голяма легитимност. Той е първият човек в държавата и неговата дума трябва да се чува.
- По този повод ще ви помоля да коментирате едно изказване на вицепрезидента Илияна Йотова, в която тя заявява, че БСП няма да прости на ген. Радев, ако той направи нещо в ущърб на партията. Това звучи като откровена заплаха. Вие как го приемате?
- Мисля, че президентът многократно е изразявал позицията си по тази тема.
- И няма да се поддаде на шантажи от типа: "Ние ви издигнахме, ако вие не ни слушате, става лошо за вас"? Кажете, защото това е много важен въпрос за всеки българин?
- Аз вече ви казах, че президентът ще има много активна позиция и е достатъчно силен, за да не се поддава на такива думи. Изказването на Илияна Йотова пред симпатизантите на БСП отразява страха, който част от хората в БСП са имали с издигането на човек, който не е от кръга на партията.
- А може би манталитетът на политиците от "старата школа" е просто такъв?
- Е, това не бих искал да го коментирам. Но факт е, че всяка политическа формация обича да издига кандидатури от своите редици. Сега БСП смени модела и с днешна дата всички хора в тази партия са убедени, че издигането на ген. Радев е било правилно.
- Когато чухте, че ГЕРБ издига Цецка Цачева, помислихте ли си "победата ни е в кърпа вързана"?
- Няма да крия, че се зарадвах. Но не бях изненадан. Очаквах такъв ход от Борисов, защото той - съвсем естествено, като човек, който е на върха на държавата вече толкова време - малко се е отдалечил от реалностите сред народа. Заради това отдалечаване той не разбра, че българският народ няма да търпи налагането на една партийна кандидатура като "най-добрата". Хората просто си избраха друг човек. Но трябва да поздравим господин Борисов за оставката, това бе достоен ход.

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама
Реклама