Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/6108859 www.bgdnes.bg

Турция и Холандия във война (обзор + снимки)

Безпрецедентен дипломатически скандал кипи в Европа

Турската социална министърка изгонена от холандците

Извънредно положение в Ротердам, бой между полиция и протестиращи

Тълпи свалят холандското знаме в Истанбул, побиват турски флаг

Анкара блокира дипломатическите мисии на Хага, пъди посланик

Външният министър Чавушоглу: Ще ви отмъстим десетократно!

Невиждан досега скандал се разрази между Турция и Холандия. Забраната на Хага да пусне двама турски министри да агитират на митинги предизвика бурни протести и сблъсъци с полицията. В Ротердам беше обявено извънредно положение, а в Турция бяха блокирани холандските дипломатически мисии.

Реклама

Бурните разпри започнаха в събота, след като холандските власти не разрешиха да кацне самолетът на външния министър Мевлют Чавушоглу и той се върна в Истанбул.

Часове по-късно холандската полиция спря в Ротердам автомобила на турската министърка на семейството и социалната политика.

Фатма Бетюл Саян Кая пътуваше с кола от Германия към турското консулство в Ротердам. Полицията спря министърката на 30 метра от дипломатическата мисия, за да ѝ попречат да говори пред събралите се поддръжници на турския президент Ердоган, което утежни допълнително дипломатическото напрежение между двете страни. Кая попитала “може ли да поговори 5 минути със своя народ”, но получила отказ.

Министърката беше обявена за “нежелан за страната чужденец”, което може да я лиши от правото да пътува в Европа. Този статут предполага, че властите смятат за нежелателно присъствието в страната и в останалите членки на ЕС на определен човек, “ако той е извършил престъпление или представлява заплаха”. След като бъде обявен за “нежелан”, чужденецът е длъжен веднага да напусне страната, в противен случай го чака затвор до 6 години и депортация.

Кая беше откарана с полиция до германската граница, след като

чака почти 5 часа

в колата си

пред турското

консулство

в Ротердам. На връщане в Турция забрадената министърка заяви, че холандските власти се отнесли жестоко с членовете на делегацията ѝ.

“Бяха задържани 5-има сътрудници от моята охрана. Холандските полицаи ни свалиха от колата и ни откараха в полицията на границата с Германия. Там ни държаха час и половина. С нас се отнесоха много грубо”, каза Кая. Министърката призова международната общност да осъди “незаконните и нечовешки” действия на холандските власти.

Докато скандалът с турската министърка се разгаряше, пред турското консулство в Ротердам се събраха над 2000 души, подкрепящи Фатма Бетюл Саян Кая.

Те развяваха турски знамена, искаха среща с министърката.

Реклама

Полицията издигна метални бариери. Конни полицаи патрулираха, пречейки на протестиращите да достигнат консулството. Броят на събралите се непрекъснато растеше, тъй като от Германия пристигаха нови участници в протеста. Турците пееха националния химн и

скандираха

“Аллах акбар”,

“Варварска

Европа” и

“Диктаторска

Холандия

ще си плати”

Полицията използва кучета, палки и водни струи, за да разпръсне събралите се. Арестувани бяха 12 души за насилие и нарушение на обществения ред, а протестиращите турци започнали да замерват полицаите с бутилки и камъни.

В безредиците са ранени 7 души, включително един полицай.

Кметът на Ротердам Ахмед Абуталеб обяви извънредно положение в събота вечерта. Той се опасява, че към протеста може да се присъединят още хора и да последват нови безредици. Кметът порица и изказването на турския президент Реджеп Ердоган, който нарече холандците “нацистки останки”. “Те не знаят ли, че съм кмет на град, разположен в регион, който беше бомбардиран от нацистите?”, попита Ахмед Абуталеб.

Правителството на холандския премиер Марк Рюте посочи в изявление, че министър Кая е била предупредена предварително, че посещението ѝ е “нежелано”.

Въпреки това тя посети Холандия, сочат властите. Кметът на Ротердам

обвини турския

генерален консул

в “скандална

измама”,

защото излъгал властите, отричайки, че Кая идва към консулството.

Турция ще даде силен отговор на неприемливото отношение на холандските власти към министри, на които не беше разрешено да държат реч пред турски граждани, заяви премиерът Бинали Йълдъръм.

“Нашите така наречени европейски приятели, които говорят за демокрация, свобода на словото и човешки права, не издържаха своя изпит”, добави Йълдъръм.

На летище “Ататюрк” в Истанбул външният министър Мевлют Чавушоглу определи случая като “скандал”. Подчертавайки, че лалетата, които са символ на Холандия, били пренесени от Османската империя, Чавушоглу заяви: “Щом лалетата, които са били пренесени през османско време в тази страна, не са успели да направят хора от политиците ксенофоби, може би ще трябва ние да им изпратим, за да се очовечат поне малко”. Чавушоглу обеща десетократно отмъщение на Холандия. “Каквито и стъпки да предприемат, ние

ще предприемем

десетократно

повече действия

Не се страхуваме, но това, което те правят, е

наистина нечовешко”, обяви възмутеният министър пред тв TRT.

Турският дипломат се оплака на първия зам.-шеф на Еврокомисията Франс Тимерманс, който е холандец, и поиска от него да призове премиера Марк Рюте да сложи край на “позорното” отношение към турски министри. Той разговарял и с европейския външен министър Федерика Могерини. “Турция ще продължи да предприема мерки срещу Холандия, докато тази страна не поднесе извинения за дипломатическия скандал”, закани се Чавушоглу.

Турските власти предприеха ответни мерки и блокираха достъпа от и до холандското посолство в Анкара и консулството в Истанбул от съображения за сигурност. Същите мерки бяха взети и по отношение на резиденциите на холандския шарже д'афер и на консула.

Демонстранти обградиха консулството на Холандия в Истанбул, смъкнаха холандското знаме и на негово място издигнаха турския флаг. Външното министерство пък обяви, че не иска холандският посланик да се връща в страната “за известно време”.

След безпрецедентната дипломатическа свада холандският премиер Марк Рюте каза в неделя, че ще положи всички усилия за “деескалация” на конфликта с Анкара, който той нарече най-лошия, който страната му е изпитала от много години. “Никога досега не съм се сблъсквал с нещо подобно, но ние искаме да бъдем по-разумната страна”, каза Рюте. “Ако те продължат да ескалират конфронтацията, ние ще трябва да отговорим, но ще направим всичко, което е по силите ни, да свалим напрежението”, добави премиерът. 

Ердоган: Ще си платите, жертвате съюзник от НАТО

Реджеп Ердоган предупреди Холандия, че ще си плати за това, че жертва отношенията със съюзник в НАТО заради предстоящите избори в страната, съобщи Ройтерс. Турският президент се закани да предприеме ответни мерки след изгонването от Холандия на турската министърка на семейството и социалната политика.

“Заявих, че вярвам, че с нацизма е приключено, но явно съм сгрешил. На Запад нацизмът е жив”, изтъкна той. Ердоган определи като “безсрамно” отношението на холандските власти към министърката Фатма Бетюл Саян Кая. “Със сигурност те ще си платят и ще разберат какво значи дипломация. Ние ще ги научим на международна дипломация”, заяви Ердоган в Истанбул.

Държавният глава беше на митинг в рамките на кампанията за референдума, на който турците ще гласуват за промени в конституцията, даващи по-големи правомощия на президента. Пред привържениците си Ердоган съобщи, че въпросът за връщане на смъртното наказание в Турция ще бъде внесен за обсъждане в парламента веднага след “положителния вот” на референдума на 16 април. ЕС обяви, че връщането на смъртното наказание вероятно ще сложи край на процеса на интеграцията на страната в съюза.

Брюксел съкращава програми за Анкара

Европейският съюз е започнал да съкращава финансирането на програми, осъществяващи се в рамките на преговорите за влизане на Турция в ЕС. Това се отнася преди всичко до насоките, в които няма да забележим напредък, предаде ДПА, позовавайки се на еврокомисаря по разширяването Йоханес Хан.

“Вече спряхме отделни програми, по които нямаше съответен напредък, например в областта на изграждане на правова държава”, заяви Хан. От 4,45 милиарда евро, предвидени за подкрепа на Турция в периода 2014-2020 г., са изплатени само малко над 167 милиона, посочи Хан. Повечето средства се насочват за развитие на гражданското общество, образованието и науката. Еврокомисарят подчерта, че от правна гледна точка ЕС не може да спре изцяло финансирането на Турция, докато преговорите за влизането ѝ в общността не бъдат прекратени официално.

Междувременно премиерът на Дания Ларс Льоке Расмусен предложи да бъде отложено планираното този месец посещение на турския премиер Бинали Йълдъръм заради дипломатическата криза между Турция и Холандия, предаде Ройтерс. Отложена бе и визитата на турския външен министър Мевлют Чавушоглу в Швейцария за неопределено време, съобщи в. “Зонтагс цайтунг”. Франция обаче го пусна в неделя да говори на митинг в град Мец. Австрийският външен министър Себастиян Курц пък заяви, че турските митинги по агитиране за предстоящия референдум за нова конституция не са желани в Австрия.

Реклама
Реклама
Реклама