Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/6164445 www.bgdnes.bg

Бившият посланик в Токио Тодор Дичев: Императорът наричаше Живков братовчед

Хирохито знаеше, че българи и японци имат общ корен, Тръмп е от Трън

Кой е той

Тодор Дичев е дългогодишен посланик в Япония през втората половина на XX век и основател на специалността "Японистика" в Софийския университет "Свети Климент Охридски".


Дипломатът бе цитиран от сръбския вестник "Сърбия Данас" със сензационната новина, че президентът на САЩ има български корени, които идват от Трън.
Пред "България Днес" Тодор Дичев разкрива подробности за своето изследване, както и любопитни истории от годините си на посланик в Япония.

Реклама

Кристиан ИВАНОВ

- Г-н Дичев, от вас излезе сензационната новина, че президентът на САЩ Доналд Тръмп има трънски корени и произходът му е от България. Как успяхте да проследите родословието му?
- Мои приятели от Япония, отлично запознати с процесите, които движат света, ме попитаха дали знам, че Доналд Тръмп има български корени. Това се случи през есента на миналата година. Тук трябва да направя важно уточнение. Прекарах години от живота си като дипломат в Япония и се научих да гледам на живота през погледа на японец. Познавам се с поне пет бивши премиери на тази страна. Продължавам да поддържам връзки с влиятелни хора в Япония и понякога се срещам с тях. Когато научих за българския произход на Тръмп, той още не беше избран за президент. Беше само кандидат на Републиканската партия.
- Това звучи изключително сензационно! Какви са доказателствата за произхода на Тръмп, дошли при това от японски източник?
- Вижте, никак не е случаен фактът, че вече като държавен глава на САЩ Тръмп се срещна първо с японския премиер Шиндзо Абе. Бъдете сигурни, че в Токио добре знаят какъв е произходът на един толкова важен световен лидер. Аз започнах да правя проучвания в тази посока. Потърсих допълнителна информация от мои източници в Берлин. Свързах тези данни с други изследвания, които предстои да бъдат оформени като едно цяло. Изводът, до който стигам, е, че Доналд Тръмп има българска жилка, но имам още много работа. Засега смятам, че съм на прав път.


- Доколко има връзка произходът на Тръмп с жените в неговия живот?
- Ясно е, че жените, които имат най-важно място в живота на Тръмп, са от Източна Европа. Първата му съпруга е чехкинята Ивана. Настоящата му жена е Мелания от Словения. За мен е безспорен факт, че българските корени са проникнали в доста по-далечни територии от тези, за които се пише сега в историческата наука.
- Докъде се простират българските корени?
- От общия брой българи по света тези, които живеят на територията на нашата страна, са само около 25 процента от всички. Останалите са пръснати по всички точки на планетата. Това е извод, до който са достигнали дори изследователи от престижни университети като американския Харвард например.
- Да се върнем на японската връзка във вашия живот, тя очевидно е много силна. Кога беше първото ви дипломатическо назначение в тази страна?
- През 1962 г. започнах дипломатическата си работа в Япония като аташе. Завърших кариерата си в Женева много години по-късно. Но още през 1960 г. отидох за първи път в Япония при откриването на нашето посолство. Тогава бях още стажант.
- Вие сте адаши с Тодор Живков, какви бяха отношенията ви?
- Превеждах на Живков при срещите му с японски дипломати и държавници. Той се обръщаше към мен с "адаш", аз към него с "другарю Живков".
Още при първата му среща с делегация от Токио имаше любопитна случка. Както се прави винаги в такива случаи, участниците позират за обща снимка. Заставам зад фотографа, за да не вляза в кадър. Живков казва: „Къде е онзи, който превеждаше. Да застане тук за снимката".
Друг случай. Сядаме на маса, Живков е на среща с японец, аз превеждам. За мен има коняк, кафе и мед. Живков казва на японеца:


- Хайде да пием. Вдигат чашите и Живков прави знак: - Чакайте... Правете "наздраве", но не с мен. С този, който ни помага да разговаряме. Адаш, превеждай, каквото ти казвам. И пак се обръща към японеца:
- Единственият, който работи на тази маса, е той! А ние какво правим? Седим и си говорим. А сега и ще си пием.
Живков имаше велико чувство за хумор.
- Доколко японците разбираха чувството за хумор на Тодор Живков?
- Разбираха го. Добрата комуникация много зависи и от качествата на преводача. Ще ви разкажа друга любопитна история. Когато Живков се връща от световното изложение "Експо" в Канада през 1967 г., българската делегация пътува към Ню Йорк с автомобили. Той казва на шофьора да спре на първия паркинг и диктува доклад до Политбюро. В него предлага да участваме в следващото изложение по две причини. Едната е, че не сме били на „Експо“ след 9 септември 1944 г. И втората, защото следващото изложение е в Япония.
- Кога Живков посети Япония за първи път?
- Това се случи точно на световното изложение "Експо" през 1970 г. в Осака. България се представи там с един страхотен павилион, който символизира Стара планина. Живков дойде в Япония на 24 май, въпреки че по традиция на този ден винаги посрещаше манифестацията на мавзолея на Георги Димитров. Организирах неговия прием в Япония и Живков беше впечатлен. Написа в доклада си, че това е първият случай, в който присъстващите домакини са били от президент на голяма компания нагоре. Това е показателно за отношението на Япония към България.
- Какъв беше отзвукът в Москва на това посещение?
- Живков беше единственият правителствен ръководител от соцлагера, който отиде на „Експо“-то. Тогава той се прибира към София, минавайки през Москва. В Кремъл се среща със съветския лидер Брежнев. Брежнев доста му се е карал. Както за това, че изобщо е бил в Япония, така и за думите на Живков, че нашият тогавашен строй изостава по отношение на технологиите.
- Живков се е срещал и с японския император Хирохито, как се държаха те един към друг?
- Император Хирохито наричаше Тодор Живоков "братовчеде". Това е самата истина и го знам, защото аз съм им превеждал.


- Защо го е наричал така?
- Защото си знаят корените. Наясно съм, че това звучи невероятно. Но когато се потърси изворът на родословието, всичко се изяснява. Връзката между българи и японци е много стара, още преди Новата ера. Нашите предци са били там някъде около 1500 години преди Христа. Тогава в Япония се въвежда родовото начало.
- А какви са впечатленията ви от Людмила Живкова, дъщерята на Тодор Живков?
- С нейния съпруг Иван Славков се познавах, преди да се срещна с Людмила за първи път. Именно Иван ни запозна по време на „Експо“-то.
- След това тя посещава ли отново Япония?
- Людмила дойде в Япония и в началото на 1981 г. Беше настинала и аз предложих да отложим ангажиментите й. Тя се мобилизира и започнахме със срещите без промени в програмата. На различните събития японските домакини я засипваха с въпроси, очевидно приготвени предварително и по общ сценарий. Попитах я: - Людмила, усещаш ли, че те те изпитват.


- Да, и какво от това? Нека ме изпитват, отговори тя.
Питаха я за Индия, за СССР и за нейните разбирания по най-различни въпроси. После в експресния влак към Киото си говорих с нея един час. Интересно ми беше защо има толкова много заместници. Нейният отговор беше: - Спокойно, аз изобщо не ги слушам.
- Имате ли намерение да публикувате изследването си за българските корени?
- В момента анализирам информацията, която имам. Вече съм на възраст, на която времето лети. Надявам, се да успея да завърша изследването си.

Реклама

Теди Рузвелт ни признава

Президентът на САЩ Теодор Рузвелт (1901– 1909) встъпва в длъжност след покушението срещу Уилям Маккинли и дава повече от любопитна първа пресконференция. Услужлив репортер пита новия държавен глава, коя е най-бързо развиващата се икономика в света. Предполага се, че отговорът ще бъде САЩ.
- Япония - отвръща Рузвелт.
- А след Япония - не се предава вестникарят.
- След Япония е България...
"Думите от тази пресконференция са малко известни в нашата страна, но аз пазя документ от японско издание, което ги е запазило за историята", разказва Тодор Дичев.


Дьо Гол знае истината

Малцина в България знаят, че президентът на Франция генерал Дьо Гол (1959-1969) се запознава с бъдещия български генерал Гурко Мархолев във военната школа „Сен-Сир“.


Дълги години двамата военни поддържат приятелската си връзка с кореспонденция чрез писма. Вероятно оттам идва интересът на френския генерал към нашата история.
"В Париж са питали Дьо Гол кои народи стоят в основата на нашата цивилизация - разказва Тодор Дичев. - Неговият отговор е: Ако искате да разберете отговора - четете историята на България."


Реклама
Реклама
Реклама