Създателят на Двора на кирилицата Карен Алексанян: Заради Яворов си давам парите
Инвестират над 4 млн. лв. в крепост с восъчни фигури на Аспарух, Кубрат, Тервел и Крум
КОЙ Е ТОЙ: Карен Алексанян е арменски бизнесмен, който живее в Шумен и е един от най-големите родолюбци. Той е създателят на Двора на кирилицата в Плиска, където има скулптури на буквите, както и паметници на Кирил и Методий и цар Борис. Днес Алексанян официално открива и крепостта Кирилица, която е същински учебник по история за славните ни владетели в Плиска.
Борислав РАДОСЛАВОВ
- Г-н Алексанян, какво представлява крепостта Кирилица?
- Става дума за крепост и стена с барелефи на 14 български и чуждестранни писатели. Деня избрахме неслучайно - днес православната църква почита свети Седмочисленици, създателите на кирилицата. Хубаво е, че на този символичен ден ще открием и крепостта, и стената с барелефи. Крепостта е на два етажа с три кули с войници.
- Какво има на първия?
- Първият етаж е посветен на кирилицата с уникални дърворезби. Това са около 40 пана, изпълнени под ръководството на най-добрия български дърворезбар, уста Дарин Божков. Следват восъчните фигури на свети Климент, Наум и Ангеларий. Както знаете, през 886 г. княз Борис ги е посрещнал в Плиска и е оказал подкрепа за святата им дейност. Малко след това Ангеларий починал, Наум останал да доразвива школата в Плиска, а Климент е пратен в Охрид да създаде нова школа за българския народ. Първата зала освен музейно-експонатна ще бъде и конферентна. Много писатели искат да представят тук своите книги. Ще бъде ползвана и от първокласници за детски представления и за получаване на бележниците в края на учебната година. За кратко време можем да я оборудваме и като заседателна зала с 400 седящи места с мултимедия и всичко необходимо.
- Какво очаква посетителите на втория етаж?
- Залата на втория етаж се казва "Българска слава". В нея ви очаква восъчната фигура в реален размер на хан Аспарух, който е върху кон, сочи земята и казва: "Тук ще бъде България". Ще видите също хан Кубрат като основател на рода Дуло с характерна поза за него със стрели в ръцете. Тук е и Тервел, който е стъпил върху арабски шлем. Фигурата символизира победата над арабите през 718 г. и спасяването на християнството в цяла Европа. По-нататък Омуртаг се е облегнал на традиционна колона, а цар Борис е седнал на трон. Крум може да видите с чаша от черепа на Никифор в ръката. До броени месеци залата ще се попълни с останалите велики царе от ерата на Плиска. Край тях има описание на български и английски. Така всички посетители могат да се запознаят с културното наследство и великите воини, които сме дали на света.
- Кой е авторът на восъчните фигури?
- Под ръководството на Борис Борисов група скулптори работят по тях една година. Трябва да се видят. На живо е много по-хубаво и впечатляващо, отколкото на снимки.
- Колко ще е входът за посетители?
- Шест лева за целия комплекс, а за деца, ученици и пенсионери е 3 лв.
- Колко пари струва всичко - и крепостта, и дворът на кирилицата?
- Без хотелската част надхвърля 4 млн. лева. Изтеглих банков кредит.
- За толкова много пари можехте да развиете успешен бизнес и да печелите много. Защо избрахте патриотичното дело?
- Да, можех да купя хотел в чужбина или на Златни пясъци и да забогатея. Просто исках, приятно ми е. Хвърлям парите за родината на Яворов. С неговия бюст ще открием алеята на творците. На него са длъжни както българите, така и арменците. По този начин искаме да покажем нашата признателност към него.
- Кое е любимото ви произведение от български автор?
- "Моята молитва" на Христо Ботев. Харесва ми поезията му. Той също ще има бюст, както Яворов.
- Какво е посланието ви към хората и управляващите?
- От велика столица на България сега Плиска е в много окаяно състояние. Плиска не е на общината и държавата, а на целия български народ. Всички трябва да обединим усилия и да сложим камък върху камък или да засадим дърво. Просто да обърнем внимание и да върнем старото й величие. Моята мечта е догодина да направим Плиска културна столица на България. Всеки трябва да даде нещо от себе си. Пред своята съвест и паметта на предците си.
Снимки: Petel.bg