Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/6393792 www.bgdnes.bg

Лъв ще ръмжи пред НДК

Иво АНГЕЛОВ

Величествена скулптура на лъв ще има в пространството пред НДК.


Каменната статуя ще бъде поставена на мястото, където доскоро се издигаше паметникът "1300 години България", който бе съборен с кран.


Лъвът вече веднъж е бил в центъра на София в началото на века като част от мемориала с паметните плочи на Първи и Шести пехотен софийски полк, изградени през 1934-1936 г. В момента Столичната община планира да ги върне обратно, на мястото на разрушения паметник. Лъвът, който е бил част от комплекса, сега се съхранява в Националния военноисторически музей в столицата, но предстои да смени местонахождението си.

Реклама


Историята на пространството пред НДК е силно любопитна и само в рамките на няколко десетилетия предназначението му се променя на няколко пъти.


В началото на века там се намират т.нар. Витошки казарми, в които не само е имало войници, но и са се набирали доброволци за балканските войни. Именно оттам са тръгвали преходите на различните военни формирования, за да достигнат до фронтовете за битка.


По време на Втората световна война казармите са бомбардирани и почти напълно унищожени. На мястото им е издигнат паметник за загиналите Първи и Шести пехотен полк. Впоследствие се появява идеята за създаване на нов монумент, с който да се отбележи годишнината от основаването на българската държава. Новият паметник се състои от метални плочи, които са закрепени върху фасадите на 3 от оцелелите казармени сгради.


Мемориалът на загиналите български бойци се е състоял от 3 грандиозни плочи с имена на загинали офицери, подофицери и войници. Там е бил и каменният лъв, държащ карта на Санстефанска България. 3-те плочи са били разположени на буквата П, като при южната стена на П-то е бил разположен лъвът. Другите две стени са били откъм изток и запад, като единствено откъм север е имало свободно пространство.


Лъвът от войнишкия паметник е в сравнително добро състояние, като водещи специалисти под ръководството на скулптора Марин Арков ще го обследват и ще извършат по него допълнително консервационни дейности.


На стените, проектирани от арх. Обретенов, са изписани над 3000 имена на загиналите от двата полка във войните. Мемориалът е изпълнявал и функцията на Пантеон, пред който са се провеждали тържествени церемонии и са посрещани високопоставени чуждестранни гости.

Реклама


Комплексът е бил достъпен за всички - както униформени, така и цивилни граждани са можели да преминават покрай него и подробно да го разглеждат. Ученически и студентски групи често са били водени да се прекланят пред делото на войниците и са оставяли венци. Макар паметникът да е изглеждал много скромно, той е впечатлявал с визията си и е предизвиквал уважение.


Друг интересен момент е, че на мемориала няма никакви бойни елементи, а само имената на загиналите. Тук, разбира се, изключваме фигурата на лъва. Подобно изреждане на имена може да бъде видяно и в Историческия музей в Батак, където е отдадена вечна почит на загиналите в Баташкото клане. Подобно изписване на имена на войници е характерно за гробищата, но в пространството около НДК няма погребани тела и никога не е имало. Това прави паметникът наистина уникален, което още повече подсилва решението да бъде възстановен в оригиналния си вид.
Зам.-кметът по култура на София Тодор Чобанов обяви, че предстои да бъде обявен конкурс за проект за мемориала на Първи и Шести пехотен полк, като заданието за него вече вече се пише. Кметът на столицата Йорданка Фандъкова е отправила молба до военния министър Красимир Каракачанов за връщането на лъва. До приключването на конкурса за възстановяването на мемориалните плочи пространството под паметника ще бъде затревено, обясни Фандъкова.


Чобанов разкри още, че плочите, на които са били изписани имената на бойците, са в лошо състояние, а някои от тях дори липсвали.

Реклама
Реклама
Реклама