Мечка човекоядец в столичния зоопарк

Страшната бърнеста мечка Лийм е най-новият обитател на столичната зоологическа градина.
3-годишният звяр е от порода, която има мрачна слава и може да бъде много опасна. Бърнестите мечки са известни с нападенията си над хора, като при атака се целят в лицето и главата. Инцидентите с техни представители в световен мащабен не са рядкост.
Макар събратята му да имат мрачна слава, Лийм е представен като пухкав и доброжелюбен мечок, който се очаква да се превърна в една от големите атракции на зоопарка в София.
Той е роден в зоопарка в Лайпциг, Германия. Идва у нас по линия на Европейската програма за застрашени видове на Европейската асоциация на зоопарковете и аквариумите, като в бъдеще се очаква и женска мечка от същия вид.
Бърнестата мечка е в категория "уязвим вид" в Световната червена книга, а тенденцията при популацията на бърнестите мечки в природата (около 20 000) е намаляваща. Този вид мечка е разпространена в Южна Азия, във влажните гори на Индия и Шри Ланка, както и в южните низини на Непал.
Макар да нападат хора, бърнестите мечки обичат да се хранят с насекоми и плодове. Козината им е черна и дълга и на шията и плещите образува нещо като грива, а на гърдите - бял полукръгъл нагръдник. Муцуната е удължена и заедно с удължаващите се устни и език може да се впива в мравуняците за извличане на обитателите им. Ноктите са дълги, сърповидни, приспособени за катерене и разриване на земята при търсене на корени. Обичат да ядат термити, могат да нападнат цяла колония и да изядат до 10 000 насекоми. Ако термитите влязат в носа им, те затварят ноздрите си със специална ципа.
За този вид хищници се казва, че са "големи, шумни и смъртоносни".
Бърнестата мечка е прототип на мечката Балу от "Книга за джунглата" на Ръдиард Киплинг, макар визуално да нямат голяма прилика.
От столичния зоопарк разкриха, че Лийм се чувства добре в новия си дом и е много игрив и активен. Може да го видите в сектор "Хищници" - в Мечкарника.