Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/7262495 www.bgdnes.bg

Картини от бактерии и вируси

Красиви са, но "живеят" само 3 дни 

"Златни рибки" от ешерихия коли е големият победител 

В разгара на грипната епидемия биолози рисуват картини с... бактерии.

Причудливото изобразително изкуство придобива все по-голяма популярност, а наскоро майстори на четката с микроорганизми бяха оценявани в национално състезание. Творците използват също така вируси, дрожди и плесени.

Картината "Златни рибки" от ешерихия коли е големият победител. Тя е създадена от старши експертите Силвия Ветренска и Мариета Илиева от РЗИ - Пазарджик.

Реклама

Така нареченото платно представлява хранителна среда, в която бактериите могат да се развиват, като се поставят в стъклена паничка. Четката се нарича йозе - специален лабораторен инструмент под формата на метална пръчица с примка в края. Именно чрез нея бактериите са нанасят върху паничката.

"След като създадем рисунка, е необходим период на култивиране на бактериите, който е от 24 часа на 37 градуса в специален уред, тогава бактериалната култура става видима с просто око", коментира Татяна Малакова, биолог в лабораторията на Университетската болница "Канев" в Русе. Тя и нейните колежки са усвоили тънкостите на рисуването с бактерии, макар да не са участвали в националния конкурс.

Картините имат кратък период на съществуване - до 2 седмици, и то ако се съхраняват в хладилник. В противен случай издържат около 3 дни. Все пак биолозите предупреждават, че аматьори не бива да се опитват да рисуват с бактерии, защото при определени обстоятелства те могат да станат опасни и да причинят инфекция.

На конкурса с творбата си, изобразяваща зимен пейзаж, блясва и третокурсничката по медицина Свободка Стамчева. Тя печели наградата на публиката.

"Най-интересното е, че работиш на сляпо. За да се получи нещо красиво върху хранителната среда, трябва да се познават свойствата на микроорганизмите, които ще се използват. Отделните видове се нуждаят от различна среда и температура на култивиране, за да пораснат. Те се оцветяват по различен начин. Творението оживява с времето", разказа Стамчева.

Първият художник, рисувал с тази изразна техника, е Луи Пастьор - откривателят на ваксините, пастьоризацията и бактериалната ферментация.

Реклама