50 млн. души УБИВА испанският грип
Най-страшните пандемии в историята
Хипократ открива инфлуенцата
Около 60 милиона души са жертвите на грипа през миналия и началото на този век.
Инфекциозното заболяване, с което сме свикнали всяка зима и е познато още като инфлуенца, в исторически план е едно от най-смъртоносните явления. Грипът е най-широко разпространената инфекция в света. Според проучвания от XII до XIX век в света са преминали 90 епидемии от грип и 15 пандемии.
Древногръцкият лекар Хипократ, известен като "бащата на медицината", описва за пръв път инфлуенцата през 412 пр.н.е.
В периода 1889-1890 г. се развива пандемия, която започва през май 1889 г. от Бухара, Узбекистан. Заболяването постепенно се разпространява, като достига до Северна Америка. Впоследствие е установено в Южна Америка, Индия и Австралия. Пандемията е причинена от щам H2N8 на вируса на грипа, характерен с високо ниво на възприемчивост и смъртност. Около един милион души загиват от тази пандемична вълна на грипа.
Истинският кошмар за човечеството настъпва в началото на XX век, когато испанският грип само за две години причинява смъртта на около 50 милиона души. Пандемията продължава от януари 1918 г. до декември 1920 г., достигайки разпространение дори до Арктика и отдалечените островни групи в Тихия океан. Испанският грип е едно от най-смъртоносните природни бедствия в човешката история - при тогавашното население на Земята от 1,86 милиарда души между 3% и 5% загиват, 500 милиона (27%) са заразените.
Предполага се, че само за първите 25 седмици от пандемията жертвите са около 25 милиона, т.е. убива повече хора, отколкото синдромът на придобитата имунна недостатъчност (СПИН) за близо 30 години.
Първите случаи на болестта са регистрирани в континенталната част на Съединените щати и Европа, преди достигането й до Испания. По време на Първата световна война Испания е неутрална държава и поради това няма наложена цензура в новините относно пораженията от разпростиращата се епидемия. В същото време цензурата в Германия, Великобритания, Франция и САЩ прикрива нивото на пораженията, нанесени от грипа в тези страни, с цел запазване на високия дух на населението в трудните военни времена. Всичко това поражда грешното впечатление, че разпространението на грипната вълна в Испания е многократно по-силно, поради което се налага названието „испански грип". България също е сериозно засегната от тази пандемия .
Около 40 години по-късно светът се сблъсква с азиатския грип. За пръв път е открит в Китай през февруари 1957 г., а в САЩ се появява през юни 1957 г. За две години жертвите на пандемията в световен мащаб са около 3 милиона души.
Едно десетилетие по-късно се появява и хонконгският грип. Пандемията започва през първите месеци на 1968 г. в Хонконг. Причинена е от грипния вирус A(H3N2), който е среден по сила. Пандемията бързо обикаля света и убива около 2 милиона човека. Счита се, че по-лекото протичане на болестта е в резултат на естествения имунитет, получен от преди това преминалата пандемия от азиатски грип. Въпреки че е имало изработена ваксина срещу този грип, количествата от нея били съвсем недостатъчни, за да предотвратят пандемията. Жертвите са предимно хора на възраст над 65 години.
В по-новата история човечеството се бори с два вида грип.
В средата на 2003 най-големият и жесток бум на птичи грип започва в Югоизточна Азия, причинен от подтип на вируса, наречен H5N1. Резултатът е висока заболеваемост сред домашните птици. Предаването на H5N1 на хора става опасно, защото вирусът мутира бързо и може да се трансформира във форма, която е много заразна за човека, и предизвиква тежко заболяване. То става чрез контакт на човек с болна птица или секрети от пернато. Заразени хора могат да предават вируса на други хора. Масовата паника от птичи грип доведе до унищожаването на голяма част от домашните птици, както и се намали значително потреблението на птичи продукти.
Последното засега изпитание за света, което продължава и до ден днешен, е свинският грип. Заразата се причинява от грипния вирус A(H1N1), който се предава от човек на човек. Първите случаи на заболяването са регистрирани в Мексико в началото на април 2009 г. Епидемията се разраства по целия свят. До момента жертвите на вируса са хиляди.
80 000 гинат в България
80 000 души умират у нас вследствие на испанския грип. Най-много са жертвите в Индия - 17 млн. души (около 5% от населението). Над 9 млн. губят живота си в Китай, а починалите в Русия са около 3 милиона.
Друга държава, която надминава милион жертви, е Мексико. В Европа най-много загинали има в Италия и Германия (600 000 души), докато в Испания са наполовина. Сред известните жертви на испанския грип са австрийският художник Густав Климт, германският социолог Макс Вебер, дъщерята на Зигмунд Фройд и тогавашният бразилски президент Франсиско де Паула Родригес Алвес.