Тикви обитават цяла къща
Малко познатите музеи у нас
Зловеща болница приема любопитни посетители
"Опознай родината си, за да я обикнеш", е казал Алеко Константинов. А ние ще допълним, че България е изпълнена с огромно разнообразие от природни, архитектурни и културни забележителности, които имат какво да ни покажат. "България Днес" ви подготви списък с изключително интересни музеи, които, за съжаление, са малко познати у нас. В тях може да откриете вкусни, вълнуващи и дори зловещи неща.
Например някой подозирал ли е, че в сърцето на Централна България се намира единственият по рода си музей на тиквата. Заради големите тикви и умението на местните хора да ги приготвят по най-различен начин той е позициониран именно в Севлиево. Интересен факт е, че в миналото наричали града Тиквенбург. В Музея на тиквата може да се видят различни сувенири, изработени във формата на тиква, като касички, чаши, свещници, рамки за снимки. В една от трите малки зали, освен че може да разгледате изложба от есенни картини, ще имате възможност да си "откраднете" и някоя друга рецепта от стената, като например пица или бухти от тиква.
Друга малко позната, но много любопитна експозиция се намира в Тутракан. Музеят на дунавския риболов и лодкостроене проследява хода на развитието на риболовните пособия. Изключително интересни за посетителите са въдиците от кост и мед, както и различните видове мрежи, правени от растителни влакна.
Ако някой се пита възможно ли е да влезеш в мина под земята, без да си миньор, отговорът се крие в подземния музей на минното дело в Перник. Той се намира на 50 метра под земята в една от старите мини - "Темелко Ненков", където през 1891 г. бе направена първата копка за добив на руда в България. Мината е работила до 1966 г., а от 1986 г. е превърната в музей. Изложбата показва историята на въгледобива от началото до наши дни. Минните галерии са дълги 630 метра, като повечето от експонатите са оригинални.
Единствен не само за България, но и за Балканския полуостров е Музеят на куклите във Варна. Едни от най-ценните експонати са най-старите кукли, участвали в постановки още от създаването на театъра, което се е случило в далечната 1952 г. Това са така наречените механизирани кукли с клавишна система, изобретени от Георги Сараванов, основателя на Варненския куклен театър.
Отново в морската ни столица се помещава една малко зловеща сграда. Първата дарителска болница по нашите земи е превърната в музей. Експозицията е подредена в три зали, в които се проследява развитието на медицината като практика, изкуство и наука от най-дълбока древност до наши дни. Античните бронзови и железни медицински инструменти доказват наличието на висока медицинска култура. Черепът с преживяна трапанация и представените черепни деформации са също акценти. Показани са лечебни средства и практики, използвани от народните лечители.
Първият в Европа виртуален Музей на водата е в Ловеч. Той се намира в реконструираната стара баня "Дели хамам". На купола на банята се прожектира небе с движещи се облаци. Подът прилича на вода, като когато посетителите стъпят отгоре му, тя се раздвижва. В музея може да се види как е действала старата отоплителна система с хипокаусти. Реставриран е и локомобилът, който е използван като котел за подгряване на водата.
Рокерският музей в Асеновград съхранява уникални мотори. В него има истински реликви, които не се произвеждат от повече от половин век и са уникални както за страната, така и за света. Експонатите са разположени в бар, като целта е всеки човек да може да се потопи и да усети истинския рокерски живот.
Липсва ли ни колекция от фалоси?!
Колекция от фалоси привлича безброй туристи в Хюзавик, Исландия. В него са изложени над 100 експоната на всички видове бозайници. Освен на истински животни в музея има и мъжки достойнства на измислени твари – тролове, елфи и морски чудовища.
И ако това ви се струва странно, запознайте се с Музея на менструацията във Вашингтон, САЩ. Той е посветен на ритуалите и културата на менструацията и проследява отношението на обществото към този физиологичен процес през вековете. Посетителите могат да проследят историята на дамските превръзки, тампоните и специалното менструално бельо.