Холи Бери тренира с Българска торба
Световни изобретения с БГ корени
Сензор срещу кариеси и изкуствен панкреас са сред топоткритията
Холивудската звезда Холи Бери тренира с Българска торба - наше изобретение за фитнес. То е създадено от бившия състезател по класическа борба и настоящ треньор Иван Иванов. През последните години уредът с български корени придобива все по-голяма популярност зад граница. Идеята за Българската торба идва от начина, по който овчарите носят на врата си агнетата по Гергьовден. Според различното му предназначение уредът може да тежи между 5 и 38 кг. Изработен е от кожа, а вътре е пълен с пясък, метални дробинки и текстилни материали.
Българското откритие се използва от много холивудски величия.
Ето и някои от най-новите открития, направени от наши сънародници, с които всеки българин би се гордял.
Сред най-добрите технологии, създадени през последните години, безспорно е изкуственият панкреас по технология на Борис Ковачев. Ковачев е професор в Университета на Вирджиния (САЩ), основател и директор на Центъра по технологии за диабета към университета.
Така нареченият изкуствен панкреас е система от изобретения, контролиращи автоматично нивата на кръвната захар на пациенти с диабет. Заради откритието си българинът има 40 патента в САЩ. На практика всичките му открития са математически методи и алгоритми за решаване на медицински проблеми и повечето са свързани с диабета, включително система от алгоритми, които предотвратяват предозиране с инсулин и предпазват от хипогликемия и метод за определяне на смените в чувствителността към инсулин по промени в пулса на пациента. Друг негов алгоритъм анализира промени в пулса и се отнася за прогноза на сепсис при преждевременно родени бебета. Сега системата работи в много американски болници и върши добра работа в критичните първи дни, когато тези бебета са в най-голяма опасност.
Благодарение на българите Даниел Георгиев и Васил Альошин далтонистите могат да видят нюансите на цветовете. Нашенците създават приложението "Вижън" преди години, а от него се възползва целият свят. Даниел също така е популярен с това, че е създател на приложението "Ирис", което помага да предпазваме очите си пред компютъра, като премахва синята светлина, която излъчва всеки монитор и която пречи на съня.
Софтуер, който помага да се предотвратяват самолетни катастрофи, е направен също от българин. Въпреки че вероятността да попаднем в аерокатастрофа е 1 към 25 милиона, всеки, който се качи в летяща машина, малко или много се страхува от падането й. Инженерът Светослав Петров създава софтуер, който предупреждава самолетните екипи за проблем, преди да е станало прекалено късно. Програмата събира и анализира различни видове данни и така може да предупреди месеци по-рано за проблеми. Софтуерът се използва на германския авиационен пазар от 4 г.
Според проучвания една трета от храната, която консумираме днес, е пряко свързана с опрашването от пчелите. Поради най-различни фактори, включително резките климатични промени, през последните години най-полезните насекоми са застрашени от изчезване. Затова нашенецът Сергей Петров създава алармена система, пазеща пчелите. Създаденият от него уред се внедрява в кошерите. Така интелигентният кошер предава данни в реално време, като при откриване на проблем системата изпраща информация, за да могат пчеларите да реагират на момента. Сензорите следят за метеорологични проблеми и дори кражба на кошер. Благодарение на това изобретение смъртността на пчелите може да се намали с 95%, а също и да се намалят логистичните разходи с повече от 20%.
Сензор, който алармира срещу кариеси. С това изобретение се гордеят специалистите по роботика Димитър Рангелов и стоматологът Невена Димитрова. Сензорът следи състоянието на зъбите и ако открие опасност от кариес или друг проблем, предупреждава, че трябва да посетите зъболекаря си. Сензорът е свързан чрез блутут връзка към смартфона или компютъра и предава данни за зъбната хигиена. Иновацията се предлага в четири варианта: под формата на брекети, като шина, която се лепи зад долните предни зъби, коронка върху зъб, или протектор, подобен на тези на боксьорите, който се поставя за 1 минута и след това се сваля.
Любопитен факт е, че всяка година над 300 български изобретения кандидатстват за патент. Не всички са признати, но пък това доказва находчивостта на българите.