Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/7372359 www.bgdnes.bg

Гларуси изядоха врабчетата

Морските птици гнездят по високите сгради като на скали

Невероятно нашествие от морски гларуси се забелязва от началото на годината над София. Крясъците на едрите бели птици огласят центъра на столицата. Слисани софиянци се чудят откъде са се взели тези пернати, които са типични повече за селищата по Черноморието. Положението заприличва на филма на ужасите "Птиците" по Алфред Хичкок.

Пред "България Днес" орнитолози разкриха, че двумилионният град е окупиран от вида жълтокрака чайка. Гларусите са изключително нахални и лакоми. Хранят се с отпадъци по контейнерите и изостанала храна от масите по заведенията. Първите такива птици са дошли в София още преди двадесетина години, но истинският бум настъпва именно сега. На практика гларусите нямат естествени врагове в големия град.

Реклама

Нещо повече - черните врани, които гнездят по парковете, и нашествието на гларуси на практика са причина за изчезването на врабчетата. От няколко години насам от дребните кафяви птички няма и следа.

"Гларусите са много адаптивни. Използват труднодостъпни места, които не се посещават от хора, и в този случай покривите на високите сгради в центъра на София са особено подходящи. Използват сградите като високи скали", казва Димитър Градинаров от Българското дружество за защита на птиците. Няколко двойки гнездят на покрива на популярния хотел "Шератон" в центъра на столицата.

Особено шумни и агресивни гларусите стават в края на март, когато започва размножителният им период. Те правят гнездата си от клони и трева. През есента цялото семейство напуска гнездото и скита по крайбрежията. Софийските гларуси често летят до намиращия се недалеч по въздушна линия язовир "Искър", където се хранят с риба и ракообразни.

Прогнозите на специалистите са, че до няколко години столицата буквално ще се напълни с гларуси. Не е изключено те да започнат да завземат територията на гълъбите, които в момента са най-масовият пернат вид в София. Иначе заради мръсния въздух почти изчезнали от града вече са гугутките, които бяха толкова типични в недалечното минало.

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама