Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/7676753 www.bgdnes.bg

Лидерът на "БагаТур" Горан Гънчев: Стрелям с лък от галопиращ кон

Уча децата на бит и военни умения на прабългарите

КОЙ Е ТОЙ

Горан Гънчев е лицето на прабългарската школа за оцеляване "БагаТур". Участниците в нея изнасят възстановки и спектакли на събора "Рожен" и други родолюбиви мероприятия, на които демонстрират бита, културата, облеклото, въоръжението и бойните умения на нашите предци, сред които стрелба с лък от галопиращ кон, размятане на бичове и самодивски танци. Роден е през 1979 г. в София. До 1-ви клас е в столицата, след това семейството се мести в Стара Загора. Там изучава конна езда, тренира и карате. В града се заражда и "БагаТур" по идея на баща му Райчо Гънчев. Горан завършва зооинженерство в Тракийския университет, специалност коневъдство. Работи като пожарникар в Стара Загора, а свободното му време е заето за прабългарската школа. Женен е с две дъщери - Рая и Елица, на 9 и 12 години. Както съпругата, така и децата участват в изявите на "БагаТур".

- Преобразихте се в ролята на Индже войвода в събора "Хайдутът" край Калофер. Какво е усещането?

Реклама

- За четвърта поред година сдружение "Калиферови хайдути" организираха техния събор "Хайдута". Това е войводата Калифер, който създава Калофер. За да е интересно на зрителите, всяка година възстановката, която се прави, е на различна тема. Последните три години тя е свързана с Калифер, докато сега, през 2019-а, беше решено да се направи възстановка с други известни хайдути и войводи, а за главно действащо лице бе решено да е Индже войвода и неговият сподвижник Кара Фейзи.

Замисълът на възстановката беше да се покаже как Индже и Кара Фейзи искат да влязат в Калофер и да прекарат една зима там като кърджалии. То означава, че ще искат от местното население храна, спане, да насилват жените и т.н. При визането в Калофер двамата са заедно. Но след като вижда как Кара Фейзи и неговите хора безчинстват и насилват жени, което не се харесва на Индже - който е моят образ, - двамата се скарват. Индже предизвиква Кара Фейзи на двубой, побеждава го и прогонва него и сподвижниците му от Калофер. Тогава Индже от еничар пожелава да се върне към българския си корен и става войвода.

- Години наред се обучавате на прабългарски воински техники, сред които и стреляне с лък от бягащ кон. Как се придобиват тези умения?

- "БагаТур" е на 19 години, през 2020-а ще имаме голям 20-годишен юбилей. Багатурът - най-лесно за читателите - е личната охрана на нашите ханове. Те обграждат хана, предпазват го от опасностите и са готови на всичко да го защитят. Затова е трябвало да бъдат едни универсални войници. Като същински рицари и самураи в българския им еквивалент. Цялостната ни система е да тренираме бойни умения с ръце и крака, както и воински умения със сабя, бич и лък. Ездачът на кон с лък е мобилен, добре защитен и може да поразява враговете отдалеч. В прабългарска школа за оцеляване "БагаТур" години наред ние, инструкторите, които се наричаме боили и багаини по нашата терминология, учим хората в школата на тези неща - да яздят, да стрелят с лък от земя и от кон, да боравят със сабя от земя и от кон, да могат да хвърлят копие от земя и от кон и бойни умения със и без оръжия.

- Има и много дами в организацията.

Реклама

- Да. Голям интерес проявяват жени и момичета, които тренират по нашата система. Преди около 10 години наред с чисто бойните практически занимания на багатурите в школата момичетата решиха да направят и възстановка на древни ритуали, бит и култура, с които жените са се занимавали в старите общества. Това са самодивски танци и шамански ритуали и обичаи, с тъпани и рогове, влизайки малко в мистиката и женственото начало. Така че нашите момичета може да ги видите на възстановки и спектакли, където участваме и като жени воини, и като жени самодиви. Хем нежни, хем смели.

- Каква е основната цел на "БагаТур"?

- С образователна цел е всичко това, което правим. Ние показваме бита, обичаите и културата на нашите предци - траки, славяни и прабългари. Затова на базата на тези три етноса, формирали българската държава, основаваме нашите възстановки и спектакли. До Второто българско царство насочваме нашите усилия. Публиката на възстановките ни е разнородна, имаме по нещо за всеки. Ако жените се радват на мъже участници, мъжете се радват на жените, а на децата всички се радват. В годините на тренировки и занимания сме натрупали умения, за които започнаха да ни търсят преди няколко години за видео и рекламни клипове, както и за филми. Вече имаме зад гърба си 10 филма като актьори и каскадьори.

- Кои са те?

- Сред българските са "Воевода", "Дякон Левски", както и международни продукции с Долф Лундгрен и Скот Аткинс. За последно участвахме във филмите "На педя от земята", "Дамасцена" и още много други.

- Къде тренирате?

- Базата ни е в Стара Загора, където се заражда и самата организация. Неин основоположник е моят баща Райчо Гънчев, а заедно с моя брат Явор ръководим практически школата. Баща ни комуникира активно с историци, които на теория откриват нещата за нашите предци. Подава на нас тази информация и ние в практичен план обръщаме сведенията в нашата школа за оцеляване "БагаТур". Тя се намира в зоопарка на града. Наричаме нашето парче земя "Аул БагаТур". Аул означава временно укрепление при прабългарите. Точно там се занимаваме с конната езда и стрелба, имаме си и полигони за средновековна фехтовка, въртене на бич и всичко останало.

- Къде са вашите представления?

- Участваме в Рожен и Арбанаси на Националния събор на животновъдите в България, а сега в Калофер. В Свищов правим римско-тракийски фестивал. Изнасяме спектакъла и в чужбина. Сега за трети път участваме в Казахстан. В Унгария се прави голям фестивал, където се събират над 5000 участници във възстановки на събития от по-древни времена, както правим ние у нас. Там участваме за осма година поред. В Румъния също бяхме на подобен фестивал.

- Какви са професиите ви?

- Няма никой от школата, който да е професионален воин. Всеки работи нещо друго. Аз съм пожарникар в Стара Загора. Брат ми Явор е ветеринарен доктор. Моята съпруга Радостина, която също е главно действащо лице в "БагаТур" и демонстрациите и е една от най-добрите жени ездачки в школата, е преподавател в Тракийския университет в Стара Загора в катедра "Екология". На брат ми съпругата е журналистка в Радио Стара Загора. Сред нас има хора, които са компютърни специалисти, куриери, полицаи, студенти. Изобщо няма човек, който да си изкарва парите от "БагаТур". Това го правим основно с образователна цел за хората и един ден да имат самочувствието да се наричат българи в този отворен свят, а не да се възхищава на рицарите в Англия или на самураите в Япония.

Реклама
Реклама
Реклама