България има собствено Слънце
Търсят му по-готино име, всеки може да предложи
WASP-21 може да се наблюдава с малък телескоп
България ще притежава собствено Слънце.
Страната ни се сдоби с нов космически обект, който има същите характеристики като горещата звезда. Новата ни придобивка е открита през 2010 г. и се намира на 850 светлинни години от Земята. Разположена е в съзвездието Пегас, което е кръстено на белия крилат жребец от гръцката митология, който носи мълнии и оръдия на Зевс.
Въпреки далечното разстояние новата звезда е толкова ярка, че може да се наблюдава с малък телескоп от нашата територия. Космическият обект е по-голям от най-голямата планета в Слънчевата система - Юпитер, като специалистите са категорични, че тя няма твърда повърхност. Характеризирана е като "жълто джудже" също като Слънцето. Този тип обекти сливат хелий с водород в сърцата си, а животът им продължава около 10 милиарда години.
Чудите се как страната ни се сдобива с подобно нещо?! Отговорът е много прост. Международният астрономически съюз отбелязва своя едновековен юбилей тази година. По този повод дават шанс на едва 100 страни от целия свят да дадат име на специално подбрани екзопланети и техните звезди извън Слънчевата система. Целта на тази инициатива е да преосмислим нашето място във Вселената и как потенциално би била възприета Земята от извънземна цивилизация. Открити са хиляди планети около близки звезди. Някои от тях са малки и скалисти като Земята, докато други са газови гиганти от типа на Юпитер, като тази, на която България ще стане кръстник.
За момента нашият космически подарък носи неблагозвучното име WASP-21. Точно заради това нашите учени организират конкурс за избор на по-хубаво име. Предложенията трябва да бъдат на названия на хора, местности или предмети от културно, историческо или географско значение, които са достойни да дадат име на небесен обект. Макар да не е задължително, имената могат да бъдат на астрономически теми или да са свързани със съзвездието, в което се намира екзопланетната система. Категорично се забранява да се предлагат имена на домашни любимци, имена от комерсиално естество, на лица, местности или събития, известни предимно с политически, военни или религиозни дейности, както и имена на лица, починали преди по-малко от век. Освен това предлаганите имена трябва да са между 4 и 16 символа, да се състоят от една дума и да не съдържат елементи на обида. Освен наименованието на звездата българите трябва да представят и обосновка на името от максимум 100 думи. Предложения могат да се дават на сайта: http://edu-pro.astro.bas.bg/exo/ до края на месеца, а резултатите ще бъдат обявени през декември тази година.
Яйцевидо космическо тяло смая астрономи
Астрономи от обсерваторията Кек обявиха, че са открили уникална екзопланета, каквато досега не е наблюдавана. Планетата се откроява с уникална, яйцевидна форма. Тя е около три пъти по-тежка от Юпитер.
Въпреки огромните си размери и тегло космическият обект има доста необичайна орбита. Тя е нестабилна, като отнема на планетата между 45 г. и 100 години, за да направи една обиколка. Звездата HR 5183 е била наблюдавана в продължение на 20 години с три различни телескопа от Хавай, Тексас и Северна Калифорния.
Откриха вода на далечна планета
Тази година екип от учени за първи път откри вода в атмосфера на планета, която се намира в орбитата на далечна звезда. Името на галактиката е К2-18B и е един от възможните кандидати, на които може да се търсят извънземни форми на живот.
Планетата се намира на 111 светлинни години, което означава, че хипотетично тя не може да бъде изследвана, защото до нея трудно ще стигне апаратура. Учените обаче се надяват през следващите десет години с помощта на телескопи да определят дали в атмосферата на планетата се съдържат газове, произведени от живи организми.