Климент Талев, внук на класика, написал "Железния светилник": Мисията ми е да пазя наследството на Димитър Талев

"Уроците на моя дядо Димитър Талев ми помагат да понасям изолацията, която всички ние трябва да изтърпим. Така е било винаги в трудни моменти от моя живот." Това казва пред „България Днес” Климент, внук на българския класик.
До днес той живее в дома, където са се родили някои от най-обичаните образи в нашата литература. Грижи се за архива на Талев, пази негови лични вещи и ръкописи. Климент посвещава живота си на това да опази заветите и наследството на гениалния си дядо. Съгласява се да даде интервю и да "разходи" читателите в къщата на класика. Материалът беше публикуван в печатното издание на "България Днес", а поради големия интерес представяме тук и пълния разговор с Климент Талев.
- Климент, лично за теб, кои са реликвите на Димитър Талев, които имат най-висока стойност като негово духовно наследство?
- Вярвам, че е важно в тези трудни времена, да се обърнем отново към мъдростта на класиците. Те са хора като всички нас, но носят Божият дар да описват житейските радости и страдания на белите листове. За да може впоследствие всички ние да си вземем поука и да не повтаряме вече сторени грешки. Още от най-ранни детски години поривът на Талев е да напише нещо голямо за несправедливо страдащата Македония.
"Имаше само едно нещо, което беше реална основа на тези смели мечти -синовната ми любов към Македония", пише още Талев. - В този смисъл интересна информация ни дава историкът-биограф Здравко Дафинов. "Едва изминал един месец след присъединяването към България на Северна Добруджа, група български писатели и художници биват поканени да посетят Германия. Между тях е и Димитър Талев който разказва в краткия си пътепис "Завръщане" впечатленията си от Германия и присъединената вече към Райха Австрия. На 19 април 1941 г във войната се намесва и България и само за няколко дни българските войски безкръвно заемат цяла Западна Тракия и Македония. Осъществява се мечтата на Димитър Талев да види най-после свободен своят роден край - Македония. Цел която е преследвал през целият си живот, на която е посветил всичките си усилия и цялото си творчество. Няколко години след това, тази радост,пътеписът "Завръщане" и романът "На завой" донасят на Талев неописуеми страдания.
- Кое е неговото любимо място, където е творял?
- Ще оставя на тези въпроси да говори сам Димитър Талев: "Когато писах "Илинден" и "Преспанските камбани", живеехме цялото семейство в една неприветлива студена стая. През цепнатината на пода встрани се виждаше дворът.
- Какво най-силно е вдъхновявало класика Димитър Талев?
- Може би отговор на този въпрос дядо ми дава в представянето на трилогията си "Самуил цар български".
"За този свой труд аз използувах почти всички факти, които са установени в историческата наука - казва Талев. - Исках моят роман да има познавателно значение,
- Имал ли е Талев живи прототипи за някои от своите художествени герои?
- Дядо ми не е имал прототипи. Той винаги е казвал, че както романите така и героите в тях са негови рожби. Как би могъл да обича едни повече от други?
- Какво е обичал и какво е мразил Димитър Талев?
- Дядо ми е мразил несправедливостта и лицемерието. Тези неща винаги са предизвиквали гневът му. Мисля, че няма да е пресилено, ако кажа че с времето те са се превърнали в родова черта. Всичко изброено дотук може би е неговия житейски урок. Урокът, който Талев дава на всички нас.
- Знае се, че хора от Северна Македония се опитват да узурпират наследството му. Получавал ли сте заплахи от такива хора, как се справяте с това?
- Да има такива хора, които са ме заплашвали. По-лошото обаче е че в Скопие все още македонистката политика е на високо държавно ниво. Именно затова историческите комисии за добросъседство удариха на камък. Лично аз приех спогодбата с особено мнение, като казах тогава, че ще може да вървим напред само тогава когато в Скопие преживее своят катарзис. Поне до този момент аз не съм видял никакви признаци на покаяние. Получавал съм много пъти заплахи за живота си, особено след като публично постав
- Разкажете за това, с което се занимаваш сега?
- След отношението на българските институции и политици относно плагиатството на Скопие, бях много огорчен и гневен. С течение на времето преосмислих този казус и донякъде започнах да ги разбирам. При този геополитически натиск на който е подложена България, не всеки има силата, волята и куража да се противопостави. Затова официално се отказах да съдя Скопие. Просто защото е безсмислено. Преди десетина години се запознах с един Бистричанин кореняк, Асен Николчов.
Той е от тези Бистричани които съхраняват своите национални корени и фолклор. Именно заради такива люде и природата която е напомняла на дядо ми за родния Прилеп, той е съградил домът си тук в Бистрица в полите на Витоша. В добрия смисъл на думата Асен Николчов е виновникът да се хвана да напиша книга за живота на баща ми Братислав Талев. Ако е рекъл Господ, след броени месеци ще навърша петдесет години, от тях 40 са в съвместен живот с баща ми в усилията да съхраним дядовите дом и интелектуално наследство. Тъкмо затова аз разширих тази документална книга, като тя ще бъде своеобразна биография на Братислав и Климент Талеви.