Българи разкриват тайни на Ким Ир Сен (видео и снимки)

Деца сираци от Северна Корея са живели в България в средата на 50-те години на миналия век. По-късно лидерът на комунистическата страна Ким Ир Сен се разпорежда те да бъдат върнати в родината им. След това следите на момичетата и момчетата се губят.
Тайни и малко известни факти се разкриват в току-що миналия премиерата си филм "Децата на Ким Ир Сен". Режисьор е кореецът Ким Де Юнг. Уникалното на лентата е, че тя е подготвяна 3 десетилетия, активно в последните 15 години. В търсене на истината какво се случва с хилядите севернокорейчета, пратени в Европа, са използвани много документални кадри, неполучили популярност в годините на комунизма, и са интервюирани хора, които имат спомени от онези времена. Много са разказите на българи, били деца в годините след войната в Корея и впоследствие имали за приятели и съученици хлапета от северната част на разделения полуостров.
"Техните истории все още са неизвестни за света", казват авторите на филма.
"Това е почти напълно забравена глава от Студената война, а документалният филм хвърля светлина върху живота на тези сирачета, чието изчезване все още тежи на европейците, които са ги познавали", пишат отзиви за филма в Южна Корея.
Много деца са докарани у нас, като композициите на Българските държавни железници ги стоварват в София, Първомай и Перник. Във филма има уникални кадри от посрещането на корейчетата на гарата в Първомай.
Властта също се опитва да се покаже като много гостоприемна. В лентата се появява и Вълко Червенков с приветствени слова.
Катя Панайова, която и до днес живее в Първомай, си спомня пред камерата, че дошлите от Азия съученици ядели по пет пъти на ден и носели кожени обувки, докато българчетата били с гумени.
Европейци и азиатци бързо се сприятеляват.
"Играхме футбол и волейбол заедно. Бяхме като братя", казва във филма друг българин - Веселин Колев.
Ужасите на войната и бомбардировките обаче преследвали корейчетата и у нас. Отначало, когато се чувал звук от самолет, те се криели под масите и чиновете.
Авторите на филма са открили снимки и архиви от онези времена и в Полша и Румъния. От тях става ясно, че корейчетата имали много високи оценки по изобразителни изкуства, трудово и за поведение.
Безоблачното приятелство продължава до 1956 година, когато Ким Ир Сен прави обиколка из Източна Европа. Година по-късно севернокорейчетата започват да изчезват и до 1959 година всички са транспортирани обратно в родината си. На кадри от 1959 година се виждат севернокорейци на прозорците на влак, които се разделят с българските си другари.
"Не ни казаха нищо. Те просто спряха да идват на училище", казва 87-годишната бивша преподавателка Халина Добек, която учила корейчета, пристигнали в Полша.
Във филма се коментира, че никога не е дадено публично обяснение защо сираците е трябвало да се прибират в Северна Корея. Историци предполагат, че Ким ир Сен е издал такава заповед, защото се притеснил, че децата се повлияват от чужди култури. Освен това имало опасност унгарските събития от 1956 г. да се прехвърлят и в други държави и да пуснат съмнения в душите на корейчетата в настроенията им към комунизма.
Европейците се надяват те да са живи и здрави.
"Иска ми се приятелите ми да са могли да живеят толкова невинно, както и ние, когато бяхме деца", казва във филма Лилка Атанасова. Тя сега е на 77 години, но си спомня имената на някогашните си съученици и е категорична:
"Никога няма да ги забравя!"
Събратята от Юга
Докато под предлог да получат по-добро образование севернокорейчетата се транспортират напред-назад през половината свят, малко по-друга съдба имат сираците от Южна Корея. Хиляди от тях са осиновени в държавите от Западна Европа и Северна Америка.
"Тогава САЩ и Съветският съюз се състезаваха да видят кой ще бъде първият, който ще изпрати някого в Космоса. Следвайки този тон, те също се състезаваха по различни начини да покажат коя политическа система е по-хуманна и превъзходна", казва по този повод режисьорът на филма Ким Де Юнг.