Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/8880328 www.bgdnes.bg

Най-малко сто души са загинали при експлозиите в Бейрут според Червения кръст

Най-малко сто души са загинали и над 4000 са ранени при двете огромни експлозии на пристанището в Бейрут, опустошили вчера цели квартали от ливанската столица. Това заяви днес ливанският Червен кръст, предаде Франс прес, цитирана от БТА. 

"Екипите ни продължават издирвателните и спасителните си операции в околните райони", добавя организацията в своето комюнике.

Реклама

Иран има готовност да изпрати в Ливан лекари и медикаменти като хуманитарна помощ за преодоляване на последиците от взривовете в Бейрут. Това заяви днес иранският президент Хасан Рохани, предаде ТАСС.

Рохани изрази надежда, че "подробности за инцидента ще станат известни възможно най-скоро и спокойствието ще се върне в града". Иранският политик изрази съболезнования на близките на загиналите и пострадалите.

Според ливанските власти в пристанището на Бейрут са експлодирали складирани там от 2015 г. 2700 тона амониева селитра. По последни данни са загинали над 100 души и около 4000 са ранени.

Експлозията в Бейрут е основна тема в западния печат

"Взривове разтърсиха Бейрут, убивайки десетки и ранявайки стотици", е заглавието на в. "Ню Йорк таймс".

По данни на ливанския Червен кръст над 100 души са убити, а 4000 са ранени в най-тежкото подобно опустошение, което градът е преживявал от повече от десетилетие. За голяма част от живеещите в Ливан 5,2 милиона души разпространените в социалните медии кадри напомняха картините от разрушенията в града от десетилетните войни, които е преживяла страната, пише вестникът.

Не е ясно какво е причинило взривовете, но премиерът Хасан Диаб каза, че 2750 тона силно избухлив амониев нитрат, който се използва за торене и правене на бомби, са били съхранявани в склад на пристанището от шест години.

Реклама

Ръководителят на ливанската служба за сигурност генерал-майор Абас Ибрахим каза на държавната агенция, че преди години правителството е иззело силно избухливи материали, които са били складирани в близост до мястото на взрива. Въпреки че всички си мислеха за нападение, той предупреди, че трябва да се изчакат резултатите от разследването и не бива да се избързва със спекулации за терористична проява.

В телевизионно обръщение премиерът Диаб намекна, че експлозията е била причинена от нехайство и заяви, че правителството ще потърси отговорност от виновните.

Последната голяма война в Ливан беше през 2006 г. между Израел и Хизбула, подкрепяната от Иран въоръжена групировка и политическа партия, която продължава да се стреми към унищожаването на еврейската държава. През последните години Израел често е нанасял въздушни удари по Хизбула в съседна Сирия, но като цяло избягва да я бомбардира в Ливан, за да не задейства цикъл на ответни удари, който би могъл да доведе до нова война, пише "Ню Йорк таймс".

В последно време се разгоря напрежение между Хизбула и Израел по южната граница на Ливан, което кара мнозина ливанци да допуснат, че Израел е нанесъл удар по свързани с Хизбула материали, които са били складирани в пристанището на Бейрут.

Израелски официален представител вчера заяви, че Израел "не е имал нищо общо с инцидента".

Не е известно как това бедствие ще се отрази на напрегнатото политическо положение в страната. На много ливанци вече до гуша им е дошло от политическата класа, която според тях от години ограбва страната, довеждайки я на практика до банкрут и срината валута. Гневът им вероятно ще се усили, ако се окаже, че експлозията е поредният пример за държавно нехайство, отбелязва "Ню Йорк таймс".

Причината за снощните взривове още не е известна, но според високопоставени официални лица е станал пожар в склад със запалими материали в района на пристанището. Първата, по-малка експлозия е предизвикала пожар и е била последвана от два вторични взрива, породили огромна гъба от розов и жълт дим над града, пише в. "Вашингтон пост".

Експлозиите съвпадат с покачване на напрежението между Израел и ливанската шиитска милиция Хизбула, която има свой обект на пристанището и отдавна е обвинявана от американски официални представители, че го използва за незаконно внасяне на оръжия в страната. Инцидентът идва след редица странни взривове в оръжейни складове на шиитската милиция в Ирак миналата година, за които иракски и израелски официални лица казаха, че отговорност носи Израел, а по-наскоро имаше и поредица от експлозии във военни обекти и други стратегически важни места в Иран, които според регионални разузнавачи се дължат поне отчасти на Израел, пише вестникът.

Пожелал анонимност израелски официален представител заяви, че Израел не е свързан с експлозиите в Бейрут. Израелският министър на отбраната Бени Ганц и външният министър Габи Ашкенази предложиха на ливанското правителство медицинска и хуманитарна помощ чрез международни посредници, тъй като Израел и Ливан са в състояние на война и не поддържат официални контакти.

В изявление, с което поднесе съболезнования на семействата на убитите и ранените, Хизбула не хвърли вина върху никого. Групировката нарече инцидента "огромна национална трагедия" и призова ливанците да се обединят за преодоляване на това изпитание, отбелязва "Вашингтон пост".

Експлозиите унищожиха пшеница в хамбарите на пристанището и това породи страхове от хранителна криза в страна, която вече изпитва недостиг на хляб и е парализирана от двете кризи - коронавируса и икономическия срив, пише в. "Гардиън".

Ливан внася около 90 процента от пшеницата си, като основната част от нея идва през разрушеното пристанище. В пристанищните хамбари са били складирани около 85 процента от националните запаси от зърнени храни, пише британският вестник.

Най-непосредственият страх обаче е свързан със жертвите и пострадалите и със състоянието на здравната система, която вече е претоварена заради пандемията от коронавируса. След експлозията хиляди души потърсиха лечение в близките болници, които се бореха да поемат наплива или бяха извадени от строя от експлозията, отбелязва "Гардиън".

Реклама