Софиянци препълниха Южното Черноморие
Безплатните чадъри резервирани до есента
Автобуси пътуват по 8 часа до Созопол
Хиляди софиянци щурмуват Южното Черноморие от началото на август. Сезонът е в разгара си, а край плажовете няма и помен от паника заради пандемията от коронавирус. Заради трудния достъп до Гърция огромна част от българите се пренасочиха към родното Черноморие. На някои места сезонът дори е много по-силен от предишните и оплакванията в туристическия бранш изглеждат силно преувеличени.
Едно от най-пренаселените места в началото на август е Лозенец. В селото, което е посещавано най-вече от софиянци, гъмжи от народ и дори разминаването по улиците е проблем. Във вечерните часове човек трудно може да си намери места за сядане в заведенията. Десетки хора стоят пред кръчмите в очакване някой да си тръгне, за да седнат на неговата маса. Предпазни марки никой не използва. Дори и в магазините голяма част от хората са без защитни средства, въпреки че там употребата им е задължителна.
По Южното Черноморие намирането на места за спане също не е лесна задача. Най-хубавите места са заети, особено в почивните дни. Именно уикенд почивките са най-хитовите през този сезон. Голяма част от хората заминават в петък и се връщат късно в неделя, което предизвиква огромен трафик и задръствания по пътищата. В Бургас задръстванията вече са традиционни, силно натоварено е и около Созопол и близките къмпинги. Цените по заведенията на юг изглеждат непроменени от миналия сезон, като за един нормален обяд или вечеря са необходими около 20 лева.
По плажовете повечето изненади не са приятни. Евтините и безплатни чадъри, които правителството договори с бранша, се компенсират чрез други пера. Обичайна вече гледка е такса за "безплатен" интернет на плажа или задължително заплащане за паркинг край морето. Другият номер е чадърът да е безплатен, но шезлонгът и масичката към него да струват минимум 10 лева. Или да си задължен да консумираш кафе или вода за поне 5 лева. При безплатните чадъри има и друга врътка. Тези на плажа в Лозенец действително са без пари, но са резервирани до края на лятото. Така вариантите са два - или консумираш и сядаш пред скъпите плажни заведения, или си търсиш място в свободната зона в края на плажа. За тази цел трябва да мъкнеш със себе си собствен чадър, да копаеш дупки за него и понякога да го гониш по горещия пясък, след като вятърът го е отнесъл. За повдигане на настроението на летовниците и захранването им традиционно се грижат почернелите момчета, предлагащи класика - царевица и гевреци на цени около 4-5 лева.
Един от най-скъпите и баровски плажове е "Оазис" край едноименния комплекс. Доскоро той бе свързван с Евелин Банев-Брендо, но от този сезон има промяна в собствеността. За няколко сядания на плажния бар там човек спокойно може да изхарчи една заплата. Вкусни пържени картофки (със сирене) се предлагат срещу 16 лева. За любителите на италианската кухня също е помислено. Курортистите похапват спагети болонезе за 28 лева порцията, а пиците започват от 32 лева нагоре. Любителите на бира трябва да извадят още десетина лева за една халба. А за тези с по-здравословен начин са подготвени малки купички с плодове за около 15 лева. На същото място сянката също не е евтина. За да се опънеш на така модерните барбарони под чадър, ще трябва да консумираш за минимум 80 лева. След всичко това не трябва да забравиш и да оставиш бакшиш на сервитьорките. В противен случай те са сърдити и ти поднасят чаша студена вода.
Друго от най-пренаселените места на юг е хитовият къмпинг "Градина". Дори и некомфортното спане в палатка не е евтино - човек трябва да приготви между 15 и 30 лева за нощ в зависимост дали си носи собствен подвижен покрив, или използва подготвените от арендаторите. Близките хотели също са пълни, а луксозните бунгала и каравани отдавна са резервирани. На "Градина" купонът продължава ден и нощ, а през уикендите трудно можеш да се наредиш дори за коктейл на бара. За него трябва да си приготвил минимум 10 лева, а студена бира от една от най-евтините морски марки върви по 4 лева.
От пълните плажове се възползват и родните музикални звезди, които страдаха от липсата на участия по време на карантината. Концертите се правят предимно на открити сцени пред плажните барове всеки уикенд. Поле за изява имат всякакви изпълнители - от рапъра Били Хлапето до рокветеранката Милена. Чалгата не е на особена почит в елитните курорти на юг и салфетки се хвърлят основно в курорти като Китен и Приморско, където стандартът е далеч по-нисък.
Пътуването до морето също понякога се превръща в приключение. Без собствен превоз вариантите са автобус, влак, споделено пътуване или самолет за по-заможните. Последният вариант е достъпен, но не особено удобен. Пътуване от София до Бургас може да се намери за около 80 лева, но от летището в Сарафово до града и близките курорти отново трябва да се използва скъп транспорт. Пътуването с БДЖ по нищо не се различава от това през соца и се усеща като безкрайно. Дълъг път ви чака и с автобусите. Една от линиите от София до Царево струва само 24 лева, но минава през куп градове и техния трафик. Спирките са няколко и се пътува по стария път до Бургас и по този начин времето за пътуване е колкото до среднодалечен европейски град с автомобил. Така например лашкането от София до Созопол е точно 8 часа. В автобусите не се спазват никакви предпазни мерки (включително от шофьорите), а малцината с маски са гледани странно от останалите пътници. Дистанция не се спазва никаква и автобусите са претъпкани с хора, настанени един до друг на седалка. И през този сезон хит са споделените пътувания. В интернет групи постоянно се пускат обяви за пътуващи към морето, които са готови да качат непознати. Обикновено колите са нови и пътуването е комфортно, а цената до курортите около Бургас е 30 лева.
Полиция дебне отвсякъде
Полицейското присъствие по Южното Черноморие е силно засилено тази година. В предишните сезони изключително рядко можеха да се срещнат униформени в курортите, но сега ситуацията е различна.
Ченгета обикалят и стриктно следят за нарушения, а на изходите и входовете на курортите дебнат колите с буркани. През последните две седмици десетки книжки са отнети най-вече заради употреба на алкохол. Радарите за превишена скорост са почти на всеки километър, а полицията обикновено завзема места край курорти с повече млади хора и купони. Освен за алкохол мнозина са тествани и уличени в употреба на наркотици.