Истината за звездите на Партийния дом: Никакви рубини и малко позлата
Музеят на социалистическото изкуство е открит на 19 септември 2011. В него се представят произведения от периода на социалистическото управление в България (1944-1989). В парк с площ от 7500 кв.м са изложени над 70 творби на монументалната скулптура.
В зала с площ от 550 кв. метра временни изложби на сюжетно-тематичен принцип показват идеологическите форми на изкуството. Във видеозала се прожектират архивни и документални филми.
Георги ИВАНОВ
Алексей ГИЛТЯЙ
"Тази звезда не е истинска, истинската беше бая по-голяма, сваляха я с хеликоптер" е първото, което посетителят си мисли на входа на Музея за социалистическо изкуство. Именно червена петолъчка посреща гостите, а куп паметници са по-далеч във фона.
Да, ама грешката е вярна, обяснява заместник-директорът на Националната галерия Николай Ущавалийски.
Изложената червена петолъчка си е съвсем истинска, просто това е оригиналната, първата звезда, извисила се на бившия Партиен дом в София, днес сграда на Народното събрание.
"Това е първият символ, поставен върху Партийния дом при построяването му още през 1954 г. - уточнява Ущавалийски. - Втората звезда, за която някога се твърдеше, че е рубинена и бе свалена с хеликоптер през 1990 г., я няма. Тя бе поставена на върха вместо тази през 1984 г. Хората приказват, а дори съм го и чел, че втората била направена от рубин. Това не е вярно, направена бе от техническо стъкло. След като бе свалена и разглобена, шпросните, тоест външните лайсни, които са били позлатени, са предадени в БНБ. А рубиненочервеното стъкло изчезва без следа. Може и да е било изхвърлено, защото само по себе си то няма голяма стойност и трудно може да бъде използвано за други цели."
Съдбата на свалената звезда е обвеяна във всякакви слухове и предположения. Една от мълвите е, че с обсипания с рубини комунистически символ е платен външният дълг на България. Според друг слух сме я върнали на Русия. А много хора вярват, че свалената рубинена петолъчка днес се намира в Музея на социалистическото изкуство. Това, оказва се, е далеч от истината, макар изложеният там символ да е съвсем истински.
Изложената в музея първа петолъчка дълги години отлежава в двора на Централната баня, днес Музей за история на София. Докато не започва реставрацията на сградата и не става ясно, че ще се основе Музей на социалистическото изкуство. В двора му тя се пъчи на централно място и днес. Някога, когато е била на върха на Партийния дом, тя не е светела, а е била осветявана с мощни прожектори, инсталирани на покривите на съседните сгради. Днес е далеч от мощните светила, но продължава да живее със своите спомени.
Виж, наследничката й, сваляната с вертолет, си е имала специално осветление отвътре, модерно и невиждано в комунистическа България през 80-те години на ХХ век чудо. Това чудо, свалено на 4 октомври 1990 г. от втори опит, бива стоварено в полето край Богров, оттам натоварено на камион и откарано в гаража на бившето УБО. Слухове твърдят, че въпросните шпросни били изработени от два килограма злато, но това не е вярно. Били са само позлатени. След разглобяването лайсните са изпратени в трезора на БНБ, металната конструкция отива за скрап, а червеното стъкло остава на произвола, за да изчезне безследно впоследствие, непотребно никому.