Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/9700052 www.bgdnes.bg

Бюлетини? Да поиграем на топчета!

Естония гласува и плаща данъци с личната карта

16 държави от ЕС пращат гласа си по пощата, няма вот, няма заплата в Боливия

Надя Панкова

Минаха още едни избори в България, в които една от основните теми не беше кой ще представи по-добра управленска програма, а как ще протече вотът. Този път с благословията на 150 милиона лева изборите се проведоха и с по една машина във всяка секция в страната. Разбира се, не мина без инциденти и комични ситуации - машини блокираха, издаваха грешни преференции, от усилие електоратът да натисне копчето те падаха на земята, лепяха ги с тиксо за бюрата в секциите... а някъде по "белите" или не съвсем държави от десетилетия гласуват далеч по-ефективно, бързо и...модерно. Машинното гласуване не е най-популярното в Европа и само две държави дават тази възможност освен България - Белгия и Швейцария. Другите страни или никога не са го въвеждали, или са се парили и са го отменяли, но из глобуса далеч не е така.

Реклама

Бразилия е горда, че гласува с машини още от 2000 г., и то изцяло, а машините са на базата на апарати в телефонни кабинки. Методът веднага отчита 2/3 намаляване на невалидните гласове, както и скоростно преброяване на вота, както се случва на Филипините. Там успяват да постигнат истински преброителски триумф, като два часа след края на изборния ден са преброени 80% от гласовете също при изцяло машинно гласуване.

Малцина вече помнят от колко петилетки въвеждаме лични карти с пръстов отпечатък и специални биометрични данни, но в Естония от двадесет години гласуват онлайн именно с такива карти. Да, първоначално едва 2% са били привлечени от идеята за онлайн вот заради опасността от нарушения и хакерски атаки, но на този етап Естония е най-напредналата в това отношение. От 2005 г. пък страната събира бюлетините си онлайн чрез вот с лична карта. Картите, в които са вградени уникални чипове и ПИН кодове, вече дори се използват за извършване на дейности като плащане на данъци и покупки на билети за автобус.

Гласуването по пощата, екзотична идея според традиционалистите по нашите ширини, бе изборът на гласоподавателите в САЩ на последните президентски избори и не само на тях. Въпреки че Доналд Тръмп обяви именно този вот за манипулиран, гласът по пощата не е новост. В 16 държави от Европейския съюз - Австрия, Испания, Германия, Италия, Швейцария, Франция, както и в Мексико, САЩ, Великобритания вотът по пощата е напълно рутинен. И въпреки че не е нова хрумка на българските политици - СДС поискаха гласуване с писма още през 2016 г. - явно няма желание това да бъде реализирано у нас. А то засяга най-вече българите, които в момента живеят и работят в чужбина, спестявайки им унижението и неудобството да чакат с часове на опашки пред посолствата, за да дадат гласа си. Австрия, която не само че гласува по пощата, позволява и на своите 16-годишни граждани да участват в изборния процес още от далечната 2007 г. с мотива, че така загрижеността към случващото се в държавата им ще се оформи още в ранна възраст от родителите, преди да отидат до урните. И сигурно са прави, тъй като през 2017 г. държавата им излъчи най-младия ръководител на правителство в света - канцлера Себастиан Курц, тогава на 31 години.

На този фон Африка и България си приличат в отношението си към метода на гласуване. Докато у нас традиционно се гласува с хартиена бюлетина на тъмно и тихо в стаичката, то в Гамбия гласът на електората се чува силно. Буквално. Защото гамбийците използват мраморни топчета, за да определят любимия си кандидат. Страната не използва конвенционални хартиени бюлетини, нито използва обичайните урни. Вместо това гражданите гласуват, като търкалят мраморни топчета по железен улей, обозначаващ избрания от тях кандидат. Търкалящите се мъниста вдигат шум в улея, което прави акта на гласуване гръмогласно електорално събитие из цяла Гамбия. Е, донякъде те са по-изостанали от нас, но само те, тъй като едва през 2018 г. започнаха да въвеждат хартиените бюлетини. Ала също както в България, където по-модерните и напредничави гласоподаватели си избраха машинен вот, в Африка над 25 държави използват биометричното гласуване вместо хартиена бюлетина. Известното като биометрично гласуване е предназначено да идентифицира избирателите по пръстови отпечатъци, за да се защити вотът от измами. Разбира се, няма безгрешна система. В Гана системата преди време рухва по средата на изборния процес, устройствата за четене на отпечатъците блокират и принуждават правителството на пожар да удължава с един ден допълнително изборите. В Кения пък се оказа, че устройствата били недобре заредени, и за час след началото на вота батериите им паднали, което впоследствие доведе до хаос и забавяне на резултатите почти цяла седмица. Специално мастило на пръстовия отпечатък пък е начинът да покаже на света, че си гласувал в Индия, Тунис, Афганистан, а до 2009 г. това е бил начинът да се пусне "бюлетина" и в съседна Турция.

Драма в България има и разбира се, с идеите за задължително гласуване, и то със санкции, каквото предложение имаха ГЕРБ. Въпреки че задължителното гласуване присъства в 27 страни по света, неспазването му невинаги води до глоби. В Боливия обаче не е така. Там законът позволява негласуващите не само да бъдат глобявани, а дори да им се отказва заплатата, ако не могат да покажат доказателство за вот в рамките на три месеца след изборите. Правителството е в състояние да наблюдава това, тъй като избирателите получават специална карта, след като гласуват, като доказателство, че са пуснали бюлетина. Вотът по цял свят е шарен, методите - различни, някои се смятат за напредничави, други за рискови, но дори в Африка се оказва, че за разлика от България избирателите имат постоянен начин да изразят волята си на народ и нямат политици, които през ден да ги объркват с нови и спорни възможности, признати в едни държави или отречени другаде.

Реклама
Реклама