Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/9794905 www.bgdnes.bg

Легендарната Жоржета Чакърова: Мъжът ми пазеше документите за гробницата на Басет

Не знам нищо за "мистериозната" му смърт, категорична е актрисата

"Аз не знам нищо за т.нар. "мистериозна" смърт на съпруга ми Стефан Харитонов преди много години. Моят съпруг знаеше да пази тайна както никой друг около мен. Аз тези неща постфактум ги научавам. Знам, че ходи в някаква гробница, обаче какво-що е снимал, нищо не знам. Той с мен не споделяше творческите си задачи. Разбрах после, че имало документи, които се пазили вкъщи, без аз да знам. Имаше един човек - Мутафчиев, той почина. Този господин беше в затвора и когато излезе оттам, мъжът ми му е предал архива на тази гробница. Чак тогава ми каза, че в нашата библиотека той е съхранявал тези неща."

Това споделя с днешна дата легендарната ни актриса Жоржета Чакърова за мистерията, свързана с документалния филм, който е снимал покойният й съпруг Стефан Харитонов за богинята Басет. Тази година се навършват 40 години от експедицията, която започва Людмила Живкова.

Реклама

Съпругът на Жоржета бе дългогодишен режисьор на документални филми в бившата студия "Екран", полиглот, владеещ 7 езика. "Живях с човек, който си даде живота за България", припомня си актрисата. "Всичките му филми бяха за България. Донесе от чужбина много исторически материали и ги предаде в ЦК на БКП, без да се подпише даже. Направи цяла поредица от документални филми за 1300-годишнината на България. Общо има над 320 филма", казва с гордост Жоржета.

На Стефан Харитонов е възложена задачата да заснеме филм за тайна гробница на египетска фараонка, която според слуховете е заровена в местността Мишкова нива. Групата по разкопките е сформирана за работа при изключителна секретност. С тях е и Красимира Стоянова - племенница на Ванга. Тя осъществява телепатична връзка с духа на фараонката и получава видения за това къде и как трябва да се копае. Разкопките приключват безславно. Скоро след това обаче мистериозна смърт покосява голяма част от хората, посветени в тайния проект. Сред тях е и Стефан Харитонов, който се разболява тежко и никакво лечение не му помага. Той си отива от този свят, като оставя след себе си една голяма неизвестна за всичко случило се край Мишкова нива.

Първа жертва на прокобата стават войничетата, копали мистериозното съоръжение, което приличало едно към едно на тунела в Царичина. Те изхвърлили към повърхността тонове пръст, но не можели да работят повече от 15 минути. Ни в клин, ни в ръкав младите и здрави момчета получавали парези на крайниците, а бялото на очите им посинявало. През фаталната 1981-ва се случват още много злокобни неща. Групата се връща в столицата, за да анализира находките, но точно преди да замине отново, дъщерята на Първия - Людмила Живкова, внезапно умира.

След кончината й екипът остава без покровител. За да могат да продължат разкопките, племенницата на Ванга Красимира Стоянова се обръща за съдействие към тогавашния министър на минералните ресурси инж. Стамен Стаменов. Той им обещава хора и техника, за да стигнат до "кивота със скрижалите". На 26 август групата отново е в Малко Търново. Едва слезли от колата, към тях се затичал кметът на градеца и казва: "Инж. Стаменов е починал!". Предишния ден Кръстю Мутафчиев сънувал страшен сън: от тялото му се вдига пара, а над него се вие орел. Той го приел като знак да спрат работата, ако искат да останат живи. През същата година архитектът, разучил и трасирал терена за разкопките, катастрофира и няколко месеца е между живота и смъртта. Инженер от София пък, който обиколил като турист Странджа, е предупреден от граничарите да не се застоява много-много в района. "Който много се рови тук, умира!", казали му те.

И наистина. Само година преди да си отиде от този свят, Кръстю Мутафчиев - ръководител на служба "Културно наследство" в Комитета за култура, оглавяван от Людмила Живкова, разкри, че проклятието на саркофага погубило и най-близкия му приятел - режисьора Стефан Харитонов. Той го поканил да заснеме първия филм за загадъчното погребално съоръжение. Няколко години по-късно Харитонов вдига температура 41 градуса, започва да бълнува и изпада в безсъзнание. Официалната диагноза е инсулт, но Кръстю Мутафчиев е категоричен, че режисьорът е станал жертва на "фараонската болест".

Материалните доказателства за съществуването на некропола са иззети от тайните служби и заключени в секретен сейф в бившето Главно следствено управление. За тях е знаел само генерал Леонид Кацамунски, братовчед на придворния зограф на Людмила Живкова - покойния днес Светлин Русев.

Реклама

По свидетелства на бивши ДС служители чак до "нежната революция" обектът е охраняван от спецвойски.

От МИ6 съобщават на Людмила за тайна кухина в Странджа

Всичко по експедицията в Странджа започва от Людмила Живкова. По време на специализацията й в Оксфорд през 70-те години тя има среща с висш представител на британското разузнаване МИ6.

По време на разговора той й съобщава, че с помощта на британските станции за сканиране със свръхдълги вълни под връх Градище, в българската планина Странджа, е засечена огромна кухина с изумително правилна форма на куб, за която няма съмнение, че е от изкуствен произход. Людмила Живкова е силно впечатлена от тази информация. После я забравя и чак когато получава стабилни позиции като председател на Комитета за култура, възлага на екип от най-близкото си обкръжение да започне разкопки на мястото в условията на пълна секретност. По-късно съществува и версия, че Татовата щерка се е простила с живота си с разкриването на тази мистерия. Според приближените й възможно е отварянето на некропола да е прекият повод за кончината й.

Реклама
Реклама
Реклама