Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/9847044 www.bgdnes.bg

Основни финансови принципи, които трябва да знаете и да следвате в живота advertorial icon

Правилното управление на средствата, което е в основата на доброто финансово състояние, зависи от владеенето и прилагането на основни финансови принципи, чието следване допринася за постигането на финансова стабилност. Познаването и следването на тези принципи допринасят за добър финансов живот.

1. „Печелете всичко, което можете, спестете всичко, което можете“ – съветва Джон Уесли. Съветът му е основен принцип, допринасящ за стабилно финансово състояние. Средствата, които сте можели да спечелите, но не сте пропуснали, са 100% загуба. В ситуацията на свити пазари, финансова нестабилност и безработица не отказвайте работа, която ще ви донесе допълнителна доходност. Планирайте времето си така, че да почивате, когато нямате поръчки и дейности, носещи приходи, и работете извънредно и усърдно, когато това ще ви донесе допълнителни средства. Не харчете всичко, което сте изработили, спестявайте. Не влагайте средства в ненужни вещи, заделяйте ги за трудни времена, за да покриете по-големи, важни или неочаквани разходи. Добра опция е и да ги инвестирате. Спазвайки правилото 50/30/20 – 50% от месечния доход да покрива основните битови разходи на домакинството ви, 30% да се използва за забавления и лични нужди и 20% – за спестяване, си гарантирате спокойно финансово бъдеще.

2. Инвестирайте разумно. Не всеки притежава отлични финансови познания и може да прецени инвестиции и сделки, но всеки би могъл да се консултира със специалист, за да се погрижи за средствата си. Инвестициите могат да се превърнат в отличен източник на доходи, когато са разумни и правилни.

3. Бъдете отговорни кредитополучатели. Не отлагайте връщането на заеми и изплащането на кредити. Отлагането води до загуби – ще заплатите заетото с лихвите и с наказателните такси.

4. Преценявайте внимателно възможностите и финансовото си положение, бюджета и нуждите си при теглене на кредит. Ако приходите ви са по-оскъдни, позволявайте си заеми за наистина съществени цели. Подхождайте възможно най-разумно към тегленето на заем и сключвайте застраховка, която ще покрие вноските ви в случай на извънредни непредвидени ситуации – безработица, болест, хоспитализация и други. Повече за застраховките при теглене на удобните бързи кредити от банкови финансови институции може да научите тук .

5. Внимателно с кредитните карти. Те не са пари в джоба ви, а вид заем с висока лихва, която ще платите.

6. Ако никога не попитате, отговорът ще е „не“, ако не се опитате, със сигурност няма да успеете. Искате да подобрите финансовото си състояние, да промените живота си, да постигнете целите си? Поискайте това, което считате, че заслужавате – повишение, по-висока длъжност, кредита, с който планирате да започнете бизнес. Ще съжалявате за нещата, които не сте опитали да постигнете, а не за тези, в които не сте успели.

Реклама
Реклама
Реклама