Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/9908153 www.bgdnes.bg

Александър Велики се зареждал на Зайчи връх

Заради геомагнитен феномен

Светилището край Кабиле е от незапомнени времена

Легендите, свързани с името на Александър Велики, са не една и две, а стотици места търсят реклама на гърба на древния владетел. Малцина имат доказателства за дейността му, а такива има в изобилие в древното селище Кабиле край Ямбол, разказват от местния исторически музей.

В гръцкото село Дион, недалеч от Солун, водят туристите и срещу 10 евро на калпак им показват три павета, за които гордо обясняват как са останки от личната баня и тези за войската на македонския владетел. Там той уж дал хекатомба (жертване на стотици животни), преди да поеме да завладява света.

Реклама

Най-ранните данни за Кабиле идват още от халколитната епоха (4000-5000 г. пр.Хр.) През античността обаче градът е разрушен. Издига се отново, а през 342 година преди новата ера е превзет от Филип Македонски. През 336 г. пр.Хр. по време на похода си срещу скитите в Кабиле отсяда и самият Александър, твърдят писанията. Прочутият владетел го укрепява и настанява в него военен гарнизон. Но защо Александър решава да издигне там голямо укрепление? От една страна, мястото е стратегическо на завой на река Тунджа, тогава плавателна. Днес Кабиле е на 2,5 км от водите, но преди 2500 години те са текли току до него. А е и на пътя между Босфора, Сердика и връзката между Ориента и Запада. Затова е и богат град.

Но има още нещо, което не може да се пренебрегне, макар да е на границата на мистичното. Това е светилище от незапомнени времена, което зарежда човек с енергия, и е лечебно място. Става въпрос за храма на Зайчи връх. На него в ново време е била проведена експедиция, която е измервала с прецизни уреди както магнитното поле, така и състоянието на хората, които са се качили на него и са престояли няколко часа. Оказва се, че геомагнитното поле на върха и в самото светилище е седем пъти по-силно в сравнение с нормалното за планетата. Медицинските показатели на присъстващите на експеримента се подобрили значително. Нормализирало се кръвното им налягане. Най-силно било влиянието между двете скали, които пречат да се види светилището от обратната страна на Кабиле.

Върхът лекува, твърдят и до днес жители на околните села. И именно това е притеглило самия Александър Велики, както и тракийските жреци още по-далеч в миналото. Според писани сведения пострадали воини от македонската армия и ветерани с хронически болежки били изпращани тук, за да се лекуват и после да се завръщат в редиците.

Кибела свети при слънцестоене

Първите слънчеви лъчи на 21 юни посрещат по традиция на Зайчи връх и из цялото Кабиле посветени в орфическите тайнства. Навръх лятното слънцестоене и по време на равноденствията силите на Земята и на древните богове се усилват, усещат вярващите.

През миналата година от здравното министерство забраниха събирането на хора, но този път заповед не е издадена. В подножието на светилището се крие още един идол. Проучилите го твърдят, че е той е по-стар, почитан преди богинята Кибела. Камъкът е голяма глава с дупки за очите и устата. За да го разпознаете, трябва някой да ви го покаже.

Реклама

По време на лятното слънцестоене на 21 юни образът на богинята се огрява от слънчевите лъчи, а камъните започват да сменят цветовете си. Богинята се обагря в яркочервено, оранжево и жълто, а гледката е магическа. Слънчевите лъчи се насочват да достигнат точно до образа на богинята посредством изкуствено изкопан улей.

Признават Спароток за цар на траките

В Кабиле е открит уникален документ, който свидетелства, че Спароток е признат за цар на всички траки. Той се пази в Археологическия музей в София. Става въпрос за договор между вдовицата на Севт III и владетеля на Кабиле Спароток който доказва, че последният има най-висш статут.

Разцветът на града е именно при владението на тракийските династии Спароток и Скосток. Тогава той се превръща в изключително важен център. През трети век преди новата ера в Кабиле секат собствени монети. На тях са изобразени древногръцките богове Аполон, Артемида, Херакъл и Атина.

След траките градът е владение на римляните. Те го превземат 45 години преди Христа и разквартироват в него кохорта от свои воини. Днес видими за неспециалистите са само останките от следващата епоха на Кабиле. След приемане на християнството градът става епископски. Следи от две базилики са запазени и днес.

Аварите слагат край на величието

Град Кабиле престава да съществува, след като аварите го разрушават в края на VI в. сл.Хр. За разлика от други антични градове, върху Кабиле не е застроено съвременно селище и това го превръща в лесен за разкопки обект.

Находките, открити при проучвания в района, са експонирани в археологическия музей към резервата. Разкопките на открито, които могат да бъдат разгледани, без да се заплаща входна такса, включват останки от базилики и църкви, от крепостни стени и обществени сгради.

Реклама
Реклама
Реклама