Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/9945187 www.bgdnes.bg

За 35 бона антимафиот осъжда прокуратурата

След крах на обвиненията за подкуп

Ей, кука, видя ли какво стана с теб, обиждали в ареста Борис Събев

За 35 бона осъжда прокуратурата бившия оперативен работник от отдел "Контратероризъм" в ГДБОП Борис Събев! През 2012 г. той е обвинен със свои колеги за изнудване на бизнесмени и взет подкуп, но обвиненията се сгромолясват. След краха на делото антимафиотът осъжда държавното обвинение по Закона за отговорността на държавата и общините за вреди (ЗОДОВ), става ясно от определение на Софийския градски съд, научи "България Днес".

Събев претендира за 250 хилядарки, но магистратите му присъждат по-малка сума. Те се съгласяват, че бопаджията е претърпял неимуществени вреди, породени от временна загуба на свобода и свободно придвижване, загуба на работа и невъзможност за кариерно израстване, унизително отношение в ареста, стигматизиране и уронване на доброто име в обществото и в професията, финансови затруднения, стрес и негативни преживявания.

Реклама

Борис Събев е закопчан на 17 юли 2012 г. в кафене в столичния жк "Надежда" от служители на "Вътрешна сигурност" заедно с трима колеги. На място пристигат следователи и прокурори от Софийската градска прокуратура, които му повдигат обвинение. Това показва, че акцията е била инсценирана и предварително подготвена, смята антимафиотът. Ченгетата претарашват дома му, откъдето изземат настолен компютър. При процесуално-следствените действия са му взети обтривки от ръцете и лицето и са го проверили със специална лампа.

Акцията е след сигнал на бизнесмени, които съобщили, че са изнудвани от служители на ГДБОП да им решат неправомерно проблеми, свързани с дейността, която развиват, разкрива тогавашният градски прокурор на София Николай Кокинов пред "Новини.бг". По думите му посредници в схемата са били двама - бивш служител на ГДБОП и криминално проявен. Участниците са си разделили парите по братски в офис, където потърпевшите са донесли 50 хил. лв. "След дълга игра на котка и мишка между пострадалите и антимафиотите се е стигнало до арестите при разпределянето на парите", посочва Кокинов.

Събев прекарва зад решетките почти 4 месеца, а след още 3 месеца домашен арест е пуснат срещу 5 бона гаранция. Парите са му върнати, когато изтича максималният срок, в който може да бъде задържан без дело. Наказателното производство е прекратено през ноември 2014 г., но бопаджията е привлечен като обвиняем. На няколко пъти е внасян обвинителен акт, като през май 2016 г. делото окончателно е било прекратено.

Докато търка нара, на Събев му е отнет достъпът до класифицирана информация. С този мотив отказват да го върнат на поста, който е заемал. Вместо това го изпращат в Охранителна полиция към 8-о РПУ и му отказват назначение в сектор "Противодействие на икономическата престъпност" на "Криминална полиция" при ОДМВР - София.

Бившият антимафиот се оплаква, че заради обвиненията срещу него е пропаднала кариерата му. Освен това споделя сериозни лични проблеми. След като го тикнали зад решетките, той се разделил с годеницата си, с която планирали да имат дете. Не искал да я тормози с висене по свиждания и се опасявал случаят да не рефлектира върху нейното семейство.

Докато бил на топло, брат му получил инсулт. Събев си обяснява това с неприятностите със закона, които имал, и тормоза, който изживели близките му. Така затънал в заеми, за да посреща нуждите си и да помага на брат си и на семейството си.

Реклама

Бопаджията разкрива и брутални подробности от престоя си в следствения арест на ул. "Г.М. Димитров". Там бил настанен в стая с 5 легла, разположени на около 8 кв.м, със санитарен възел в самото помещение. Къпане било осигурено веднъж в седмицата, храната била лоша и се налагало близките му да носят храна, която арестантът потапял в студена вода поради липсата на хладилник. Свижданията му били разрешени 2 пъти в месеца, а разходките били веднъж на ден по 1 час. Медицинска помощ и обслужване липсвали.

"Ей, кука, видя ли какво стана с теб", подвиквали му другите арестанти. Подробности за обвиненията си Събев разбрал от радиото в съседната килия. Темида приема, че държавата чрез своите органи не е приложила презумпцията за невиновност по отношение на Борис Събев, не е изпълнила съдебно решение за възстановяването му на работа и не е изпълнила съдебен акт, с който съдът е прекратил наказателното производство срещу него.

Заради шумното медийно отразяване приятелите на Събев са се отдръпнали от него и са го възприемали като престъпник.

Нито има пачки, нито разпределяне

Години след арестите на антимафиотите става ясно, че нито са намирани пари у Събев, нито белезниците са щракнали в момент на разпределяне на пачките. Темида коментира, че пред медиите градският прокурор Николай Кокинов пресъздава с убедителност история, каквато в действителност не е установено да се е случила, и така създава неверни убеждения в обществото.

"Прокуратурата е длъжна да спазва презумпцията за невиновност и балансирано да уведомява обществото при разкриване на престъпления от значим обществен интерес", категорични са магистратите.

Реклама
Реклама
Реклама