Испания е европейски шампион! "Ла фурия" сломи добутаната до финала Англия!

Испания е новият европейски шампион по футбол, след като "Ла фурия" сломи добутаната до финала Англия с 2:1.

Отборът на Де ла Фуенте категорично надигра британците и въпреки, че допусна изравняване до 1:1, в крайна сметка иберийците ликуваха на финала в Берлин.

Така Испания добави четвърта европейска титла в своята история и това ги прави номер едно на Стария континент по този показател.

Големите герои за шампионите се казват Нико Уилямс и Микел Оярсабал. Резервата Коул Палмър вкара гола за англичаните.

Испания откри резултата в 46-ата минута с хубав диагонален удар на Уилямс, но в 73-ата минута влезлият от пейката Палмър върна равенството на светлинното табло. Мачът отиваше към продължения, но в 87-ата минута Оярсабал сложи точка на спора с попадението си за 2:1.

Англия все пак можеше за пореден път да възкръсне от гроба, след като центриране от корнер намери Деклан Райс, който стреля в ръцете на Унай Симон. Марк Гехи направи добавка, а Дани Олми изчисти от голлинията. След това Райс отправи още един удар с глава, но топката премина над вратата и това беше финалният щрих в мача.

Англия стигна до мач за титлата след като получи скандална дузпа на полуфинала срещу Нидерландия, а преди това се нуждаеше от необяснимо дълго добавено време за да изравни резултата срещу Словакия на осминафиналите. Това накара мнозинството от неутралните привърженици на футбола да симпатизират на Испания в битката за трофея. Иберийците не разочароваха и в крайна сметка най-добрият отбор спечели Евро 2024!

ИСПАНИЯ - АНГЛИЯ 2:1
1:0 Нико Уилямс 47', 1:1 Коул Палмър 73', 2:1 Микел Оярсабал 87'

Испания: 23. Унай Симон – 2. Дани Каврахал, 3. Робин Льо Норман (83' - 4. Начо Фернандес), 14. Аймерик Лапорт, 24. Марк Кукурея – 16. Родри (46' - 18. Мартин Субименди), 8. Фабиан Руис, 10. Дани Олмо – 19. Ламин Ямал, 7. Алваро Мората (К) (68' - 21. Микел Оярсабал), 17. Нико Уилямс

Резерви: 1. Давид Рая, 13. Алекс Ремиро, 5. Дани Вивиан, 6. Микел Мерино, 9. Хоселу, 11. Феран Торес, 12. Алекс Грималдо, 15. Алекс Баена, 22. Хесус Навас, 25. Фермин Лопес, 26. Айосе Перес

Селекционер: Луис де ла Фуенте

Англия: 1. Джордан Пикфорд – 2. Кайл Уокър, 5. Джон Стоунс, 6. Марк Гехи – 7. Букайо Сака, 26. Коби Мейну (70' - 24. Коул Палмър), 4. Деклан Райс, 3. Люк Шоу – 11. Фил Фодън, 10. Джуд Белингам, 9. Хари Кейн (К) (61' - 19. Оли Уоткинс)

Резерви: 13. Аарън Рамсдейл, 23. Дийн Хендерсън – 8. Трент Александър-Арнолд, 12. Киърън Трипиър, 14. Езри Конса, 15. Люис Дънк, 16. Конър Галахър, 17. Айвън Тони, 18. Антъни Гордън, 20. Джаред Боуен, 21. Еберечи Езе, 22. Джо Гомез, 25. Адам Уортън

Селекционер: Гарет Саутгейт

Четете още

Анкетата на "България Днес": Повече фенове у нас за Испания, отколкото за Англия