Реклама
https://www.bgdnes.bg/futbol/article/19221819 www.bgdnes.bg

Скандалите на "Златната топка" - от Стоичков до Винисиус

*Споровете за манипулации не са от вчера

*Български журналисти лишават Камата от приза през 1992 г., пандемията прецаква Левандовски

На церемонията за "Златната топка" в Париж Родри от "Манчестър Сити" изненадващо спечели наградата, изпреварвайки фаворита Винисиус Жуниор от "Реал" (Мадрид). Силното представяне на Родри през сезона, включително триумфът на Испания на Евро 2024 и успехът на "Сити" във Висшата лига, впечатлиха журналистите. Макар че "Реал" печели наградата за най-добър отбор, а Карло Анчелоти за най-добър треньор, от клуба решиха да бойкотират събитието в подкрепа към Винисиус.

Реклама

Тази ситуация подчертава дългогодишните критики към "Златната топка" - награда, която често поражда спорове относно критериите за избор и евентуални манипулации от организаторите. Не са малко случаите, когато изключителни играчи са били ощетени, като това е засегнало както утвърдени звезди, така и по-млади таланти. Специално за читателите на "България Днес" сме събрали списък с най-скандалните случаи на ощетени играчи през последните четири десетилетия.

Честите промени в критериите за "Златната топка" водят до объркване и спорове сред футболни фенове, играчи и експерти. Понякога наградата се присъжда за индивидуални постижения, а друг път за успехи на клубно или национално ниво. Това непостоянство в оценката на играчите поражда въпроси за обективността и справедливостта на отличието.

Христо Стоичков (1992)

Вторият сезон на Христо Стоичков в "Барселона" е феноменален, с титли в Ла Лига и Шампионска лига, както и две суперкупи. Въпреки това наградата отива при Марко ван Бастен, който пропуска участие в европейските турнири заради наказание на "Милан" и не успява да отбележи на Евро '92. Освен това е контузен през голяма част от сезона. Ироничното е, че българските журналисти също поставят Стоичков втори, предпочитайки Ван Бастен.

Раул Гонзалес (2001)

Раул бе на върха на кариерата си в "Реал" (Мадрид). Испанецът имаше силен сезон, отбелязвайки 32 гола за клуба и националния отбор, като спечели титлата в Ла Лига и Суперкупата на Европа. Въпреки това наградата отиде при Майкъл Оуен, който бе звездата на "Ливърпул", но с по-малко клубни успехи. Раул остана втори, а мнозина привърженици и специалисти смятат, че постоянството и постиженията му не са получили нужното признание.

Тиери Анри (2003)

След сезон с 42 гола за "Арсенал" Анри е смятан за фаворит. В крайна сметка наградата отива при Павел Недвед, който достига с "Ювентус" до финала в Шампионската лига. Спорът е, че постоянството на Анри и впечатляващите му резултати са по-значими, но са пренебрегнати.

Реклама

Деко (2004)

Португалският плеймейкър блестеше с "Порто", водейки отбора до спечелване на Шампионската лига. Накрая наградата отива при Андрий Шевченко. Мнозина критици посочват, че клубните успехи и играта на Деко са били недостатъчно оценени в сравнение с популярността на Шевченко.

Уесли Снайдер (2010)

След забележителен сезон с "Интер", в който печели требъл, Снайдер се превръща в един от фаворитите за "Златната топка". Освен успехите си на клубно ниво той играе ключова роля в достигането на Нидерландия до финала на Световното първенство през 2010 г. Въпреки това наградата отива при Лионел Меси, който се представя под нивото си на Мондиала в ЮАР и не успява да отбележи нито един гол за Аржентина. Решението за избора на Меси предизвиква сериозни дебати относно критериите за оценка на представянето на клубно и международно ниво.

Франк Рибери (2013)

След като печели требъл с "Байерн" (Мюнхен), Рибери е смятан за фаворит, но наградата отива при Кристиано Роналдо. Французинът публично изрази разочарованието си, заявявайки, че политическите и комерсиалните интереси са надделели над чисто спортните резултати.

Антоан Гризман (2018)

Гризман печели Световното първенство с Франция и Лига Европа с "Атлетико" (Мадрид) с впечатляващи статистики, но наградата бе присъдена на Лука Модрич. Изборът на Модрич предизвика въпроси дали приносът на Гризман на международно и клубно ниво е бил подценен.

Върджил ван Дайк (2019)

Ван Дайк играе ключова роля за успеха на "Ливърпул" в Шампионската лига, но завършва втори след Лионел Меси. Много анализатори смятат, че успехите му като защитник са били пренебрегнати заради предпочитанието към нападатели.

Роберт Левандовски (2020)

Полякът имаше феноменален сезон с "Байерн", спечелвайки требъл и отличавайки се с множество голове, но наградата бе отменена поради ковид пандемията. Мнозина го смятат за най-ощетения играч, тъй като церемонията бе отменена именно когато Левандовски бе категоричен фаворит за наградата.

Ерлинг Холанд (2023)

След над 50 гола и триумфи в Шампионската лига и Висшата лига с "Манчестър Сити", Холанд остана втори след Лионел Меси, който спечели Световната купа с Аржентина. Изборът породи въпроси дали успехите на клубно ниво получават достатъчно признание в конкуренция със световните първенства.

Четете още

Война във футбола заради "Златната топка"

Война във футбола заради "Златната топка"

Уникална гавра! Страницата на "Златната топка" сбърка Родри със съотборник

Уникална гавра! Страницата на "Златната топка" сбърка Родри със съотборник

Скандал на "Златната топка"! "Реал" (М) бойкотира

Скандал на "Златната топка"! "Реал" (М) бойкотира

Христо Стоичков гласува в Париж: Изпълних гражданския си дълг към родината

Христо Стоичков гласува в Париж: Изпълних гражданския си дълг към родината

Реклама