Реклама
https://www.bgdnes.bg/futbol/article/19362737 www.bgdnes.bg

Преди Зингаревич Майкъл Чорни бе заплаха за България

Футболът ни преживя куп мутри, бандити и кредитни милионери

Мнозина бяха убити, клубове едва оцеляха

Руският бизнесмен Антон Зингаревич получи 10-годишна забрана да влиза в България, тъй като е считан за заплаха за националната ни сигурност. На каква основа, не е съвсем ясно, но милиардерът е и собственик на футболния "Ботев" (Пд), което поставя клуба в доста неприятна ситуация.

Същото се случи и на "Левски" през 2000 г., когато от България по същата причина бе изгонен израелският бизнесмен от руски произход Майкъл Чорни. Няколко години по-рано Чорни купува мажоритарния дял акции на "сините", за които следва златно време, белязано с рекордни трансфери и 3 титли и 2 национални купи. По това време той е собственик и на "М-тел". Заради изгонването на Чорни акциите му в "Левски" изкупува адвокатът му у нас Тодор Батков, като за президент остава Владимир Грашнов.

Реклама

Далеч по-голям шок за клуба от "Герена" бе, когато през 2020 г. на тогавашния мажоритарен собственик Васил Божков се наложи да напусне родината и спря финансирането на клуба. Преди това Божков бе в Управителния съвет през 90-те години, когато бос на "сините" бе Томас Лафчис, а впоследствие стана собственик на ЦСКА, преди да се завърне на "Герена".

Заедно с Чорни от България бе натирен също като заплаха за националната сигурност и Денис Ершов, съсобственик в "Петрол Холдинг" и бос на бургаския "Черноморец". Футболният клуб фалира, след като така и не бе намерен нов генерален спонсор.

"Берое" също страда преди години с края на ерата "Николай Банев". Спорният бизнесмен закупи клуба през 2003 г. чрез фирмата си АКБ "Форес". През 2007 г. той "спира кранчето" в "Берое" и прехвърля акциите на офшорна фирма. Финансовата криза застига заралии и те изпадат в края на сезон 2007/08. Макар и десетилетие по-късно, Банев, съпругата му и майка му са обвинени в умишленото фалиране на над 100 приватизирани предприятия, пране на пари, незаконно притежание на оръжие, данъчни престъпления и организирана престъпна група.

Костадин Хаджииванов е името, свързано с "Беласица", и е една от главните причини "комитите" да са извън футболната карта в продължение на над 10 години. Костадин Хаджииванов, по-известен с псевдонима си Коце Маца, става президент на петричкия "Беласица" през 1996 г. По негово време тимът успява да се изкачи в "А" група и дори да запише най-високото си класиране в цялата си история. Под ръководството на македонеца Стевица Кузмановски "комитите" завършват на шесто място в сезон 2005/06. През 2008 г. Хаджииванов е арестуван в Гърция по обвинение в контрабанда на цигари. Издирват го от Интерпол и той е пратен в Германия, където е пуснат от ареста условно и глобен с близо 200 000 евро. По това време срещу него са заведени множество дела по различни обвинения. Хаджииванов буквално се изпарява и в следващите години никой и не чува за него. Изведнъж името му отново се появява в списъците с издирвани от Интерпол лица, този път заради незаконни залагания в Азия. Публична тайна е, че Коце Маца се замесва с уреждане на мачове още докато е президент на "Беласица".

Друг втородивизионен клуб - "Рилски спортист", имаше за благодетел Юри Галев, също знакова фигура от началото на новия век в българския футбол. Галев е основната причина скромният отбор да се класира за "А" група през сезон 2001/02. Въпреки че "рилецо" моментално изпада, тимът от Самоков играе още един сезон в елита – 2006/07, със същата участ. Галев остава в историята на родния фолклор не само във футболния свят. Добил известност в началото на 90-те като обещаващ борец, той влиза в подземния бизнес като човек на местния бос Иво Карамански. Замесва се в редица престрелки, обявяван е за общонационално издирване неколкократно. Последната му публична проява е през месец февруари 2010 г., когато той и синът му пребиват охранители на лифта в Боровец. През лятото на същата година е разстрелян и умира.

Реклама

Едва ли има някой, който да не знае кой е Илия Павлов. Дори през 2005 г. бившият американски посланик у нас Джеймс Пардю определя компанията му "Мултигруп" като "най-голямата организирана престъпна групировка в България". През 2002 г. Илия Павлов поема издръжката на варненския "Черно море" и инвестира солидни средства в "моряците". Всичко изглежда прекрасно за варненци, но на 7 март 2003 г. Павлов е застрелян пред офиса на компанията му в София от снайперист с един куршум в сърцето. След това "Черно море" е напът да рухне финансово, но кметът на града Кирил Йорданов намира нови собственици, които стопанисват тима и до днес - ТИМ.

Една от най-известните личности по времето на "златните мутренски години" в България бе Георги Илиев. Той и по-големият му брат Васил бяха собственици на охранителната фирма ВИС. След смъртта на Васил Илиев, който е разстрелян в колата си през пролетта на 1995 г., Георги първоначално заявява, че не иска да се занимава с ВИС-2, но после все пак наследява бизнеса на брат си. Той вече е собственик на кюстендилския "Велбъжд", който сменя името си на "Левски" (Кюстендил). Отборът се налага в "А" група и дори спори за титлата в първенството, достига и финал в турнира за Купата на България през сезон 2000/01 срещу "Литекс". Мачът е загубен, а два дни по-късно Георги Илиев изкупува акциите на "Локомотив" (Пд). Той мести всичките си мощности в града под тепетата. Три години след това "Локомотив" печели титлата в "А" група под ръководството на Едуард Ераносян. Година по-късно Илиев, спряган като един от основните наркобосове в страната, бива убит пред дискотека в Слънчев бряг, а "Локомотив" преминава в ръцете на Александър Тасев, по-известен като Остап. Тасев има много бизнеси и дори опитва да намери място в политиката чрез тогавашния Български бизнес блок на Жорж Ганчев. "Смърфовете" се справят добре след загубата на Илиев, но не подозират, че скоро ще им се наложи да приемат и тази на Тасев. Той е застрелян с два куршума в главата в квартал Бояна в София, докато чете сутрешния вестник в колата си.

Другият пловдивски гранд "Ботев" преживя криза след проблемите на Цветан Василев. Сезон 2010/11 носи позитиви за "канарчетата", тъй като по време на зимната пауза в управлението на клуба влиза банкерът Цветан Василев. Той е известен като мажоритарен собственик на банката КТБ, една от най-големите в страната, поне по представените финансови отчети. Всичко изглежда солидно. Василев обявява, че ще построи нов стадион на жълто-черните и старият "Христо Ботев" е съборен. На негово място започва изграждането на модерно съоръжение, което да е истинско бижу спрямо останалите в България. И така до заветната дата 20 юни 2014 г., когато балонът КТБ се спуква и банката е обявена във фалит.

В средата на 90-те години на миналия век на мода и във футбола ни бяха кредитните милионери. Гриша Топалов-Шогуна за няколко години направи чудо в "Шумен", вкара отбора в "А" група, привлече в състава Божидар Искренов-Гибона, Пламен Гетов и редица други известни имена. Отборът дори стана четвърти в шампионата и игра европейски мач - срещу "Анортозис". Но след това Шогуна фалира и изчезна в забвение.

Четете още

ЛОШО! Майкъл Чорни отказа да даде рамо на "Левски"

ЛОШО! Майкъл Чорни отказа да даде рамо на "Левски"

Майкъл Чорни в тежък развод
Майкъл Чорни в тежък развод

Майкъл Чорни в тежък развод

Реклама
Реклама
Реклама