Реклама
https://www.bgdnes.bg/futbol/article/19502787 www.bgdnes.bg

Бразилска магия преобразява родния футбол

Руджерио Перейра е първият, Марселиньо и Вагнер стават български национали

През последните две десетилетия бразилските футболисти неизменно присъстват в българския футбол, като техният принос не се ограничава само до терена. Те внасят своя уникален стил и култура, оставяйки трайна следа както в играта, така и в отношенията между България и Бразилия. Историята на тези играчи е пъстра и изпълнена с успехи, предизвикателства и моменти на магия.

През 1993 година Руджерио Перейра става първият бразилец, играл в България. Джери пристига в "Славия" и прекарва два сезона в отбора, записвайки 34 мача и отбелязвайки два гола. Преди това Перейра е играл в португалското първенство. На 23 август 1993 г. отбелязва първия си гол в "А" група в мач срещу "Черноморец" (Бургас). В България играчът носи още екипите на "Шумен" (1995-1996) и "Беласица" (1996-1998).

Реклама

Неговото присъствие отваря вратата за още бразилски играчи, които постепенно започват да пристигат в страната. Сред тях са имена, които остават в паметта на феновете със своите изяви и успехи.

Сред най-успешните бразилци е Лусио Вагнер. Защитникът носи екипа на "Левски" в продължение на осем години, като беше част от "дрийм тима" на Станимир Стоилов. Вагнер бе основен играч в първия български отбор, влязъл в групите на Шампионската лига. Игра и на 1/4-финал за Купата на УЕФА. Вагнер има три шампионски титли, две купи и три пъти е печелил Суперкупата на България. След добрите му изяви за "Левски" стигна до националния отбор, тъй като има и българско гражданство. Изиграл е 15 мача за представителния тим на страната ни.

Един от най-запомнящите се бразилци е Марселиньо, който се утвърждава в "Лудогорец". Полузащитникът играе в тима в продължение на девет години и е основен двигател зад поредицата шампионски титли на отбора. Марселиньо става български национал, като с времето успява да се интегрира напълно в страната.

"Дисциплината, която научих тук, ми помогна много. Успехите на "Лудогорец" не са случайни - това е резултат от много труд и професионализъм", споделя Марселиньо.

Друг играч, който е оставил следа, е Жуниор Мораеш. Той бе част от ЦСКА в началото на кариерата си в Европа. През сезон 2011/12 става голмайстор на Първа лига с 16 гола, оставяйки ярка следа в българския футбол.

Реклама

"Играх само една година в ЦСКА, но отборът и България са като втората ми родина. Тук разбрах какво означава да играеш за голям клуб", споделя той години след раздялата си с "червените".

Жоао Пауло става един от любимците на "Ботев" (Пловдив), като отбелязва решителни голове в ключови мачове, включително в европейските турнири. Неговата бързина и голов нюх го превръщат в една от звездите на отбора.

През 2023 година бразилците заемат централна роля в едно от най-важните събития в българския футбол - вечното дерби между "Левски" и ЦСКА-София. За първи път в историята капитаните на двата отбора - Уелтон и Жеферсон - са бразилци. Този момент е не само исторически, но и символичен за значимостта на играчите от Южна Америка в местния футбол.

Животът в България невинаги е лесен за тези футболисти. Те често се сблъскват с културни различия - студените зими и различният ритъм на живот са сред основните предизвикателства. Густаво Бусато, вратарят на ЦСКА-София, споделя, че религията му помага да се справя с трудностите и да намира вдъхновение.

"България е различна от Бразилия, но хората тук са топли и страстта към футбола е същата", казва стражът.

Настоящият капитан на "Левски" Вандерсон Цунами също говори за адаптацията си, като отбелязва, че спокойствието в България е една от причините да се чувства комфортно.

"София е красив град, а хората обичат футбола. Това ме мотивира да давам всичко от себе си. Харесвам спокойствието тук, което е много различно от живота в Бразилия", казва левият бек.

Едно от най-интересните измерения на присъствието на бразилските футболисти в България е културният обмен, който те създават както на терена, така и извън него. Техният темперамент и жизнерадост внасят уникална енергия в българските отбори, която често се проявява както в отношенията с колегите им, така и в празнуването на успехите. Бразилците обичат да изразяват радостта си чрез танци - нещо, което често виждаме след голове. Те редовно празнуват попаденията си със самба движения. Подобни моменти носят емоция и показват тяхната свързаност с родната им култура, като същевременно забавляват публиката, която ги подкрепя.

Бразилците в българския футбол не са просто играчи, а са посланици на една от най-надарените футболни нации в света. Техният принос е многостранен - от техническия стил и талант на терена до културното обогатяване на средата, в която работят. Въпреки предизвикателствата те намират своя път в България и доказват, че футболът е универсален език, който обединява хора и култури.

Четете още

Много екшън и малко футбол на ЦСКА - "Лудогорец"

Много екшън и малко футбол на ЦСКА - "Лудогорец"

ЦСКА губи Бусато за поне месец

ЦСКА губи Бусато за поне месец

"Левски" прати треньор с мисия в Бразилия

"Левски" прати треньор с мисия в Бразилия

"Левски" следи още бразилици, Джери Перейра помага на "сините"

"Левски" следи още бразилици, Джери Перейра помага на "сините"

Реклама
Реклама
Реклама